rph sejarah

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TAHUN 4 Tarikh/ Masa 23 April 2015 8.10 pagi – 9.10 pagi Tema Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka Tajuk Parameswara Pengasas Melaka Standard Kandungan 5.2 Parameswara Sebagai Pengasas Kesultanan Melayu Melaka Standard Pembelajaran 5.2.2 Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka 5.2.3 Menyatakan peristiwa pembukaan Melaka. K5.1.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi. Objektif 1) Murid dapat melengkapkan peta alir rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka 2) Murid dapat menyebut 3 sifat Parameswara sebagai pemimpin yang boleh dicontohi. ELEMEN KEWARGANEGARAAN DAN NILAI SIVIK Menghargai sejarah asal usul negara EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi, Kemahiran Berfikir KPS Elemen Asas Sejarah – Tokoh/ Tempat/ Peristiwa KBAT Mengaplikasi BBM Tayangan Video/ Syair

Upload: mas

Post on 16-Sep-2015

151 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

RPH SEJARAH

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TAHUN 4Tarikh/

Masa23 April 20158.10 pagi 9.10 pagi

Tema

Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Tajuk

Parameswara Pengasas Melaka

Standard Kandungan

5.2 Parameswara Sebagai Pengasas Kesultanan Melayu Melaka

Standard Pembelajaran5.2.2 Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka

5.2.3 Menyatakan peristiwa pembukaan Melaka.

K5.1.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi.

Objektif1) Murid dapat melengkapkan peta alir rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka

2) Murid dapat menyebut 3 sifat Parameswara sebagai pemimpin yang boleh dicontohi.

ELEMEN KEWARGANEGARAAN

DAN NILAI SIVIKMenghargai sejarah asal usul negara

EMKTeknologi Maklumat dan Komunikasi, Kemahiran Berfikir

KPS

Elemen Asas Sejarah Tokoh/ Tempat/ Peristiwa

KBAT

Mengaplikasi

BBM

Tayangan Video/ Syair

Langkah / Isi PengajaranPengajaran GuruAktiviti MuridImpak / Catatan

Set Induksi

(5 minit)Guru menayangkan video animasi tentang asal usul nama Melaka.

Guru bersoal jawab dengan murid

1) Apakah yang kamu lihat dan faham daripada tayangan video itu tadi? Jelaskan.

Murid menonton video yang ditayangkan

Murid bersoal jawab dengan guru .

1) Pelanduk putih menendang anjing

KBAT : Aras menilai

Langkah Pengajaran

(10 minit)

Dengan menggunakan Peta, guru memberi penerangan tentang perjalanan Parameswara ke Melaka.

Guru memilih murid secara rawak dan meminta untuk menanda semula arah perjalanan Parameswara ke Melaka pada peta yang digunakan guru.Murid mendengar penerangan dari guru.Murid menanda arah perjalanan Parameswara pada peta

Peta

Langkah Perkembangan

(25 minit) 1) Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan

2) Murid melengkapkan peta alir berkaitan dengan rentetan perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka.

Panduan : Buku Teks m/s 1133) Guru memilih kumpulan secara rawak untuk membuat pembentangan.

Guru bertindak sebagai pembimbing

I) 1) Murid bergerak dalam kumpulan

2) Murid mendapatkan maklumat berkaitan rentetan peristiwa melalui buku teks.3) Murid membuat pembentangan menggunakan kertas mahjong yang diedarkan.i-Think peta alir digunakan.KBAT : Aras Mengaplikasi

Aktiviti Pengukuhan(15 minit) 1) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid 1) Murid menjawab soalan pada lembaran kerja yang diberikan

Lembaran Kerja

Penutup

(5 minit)1) Guru secara rawak mengajukan soalan dan meminta murid menyebut dan menyatakan sifat Parameswara sebagai pemimpin yang boleh dicontohi.2) Guru membimbing murid menjawab soalan

2) Murid menjawab soalan guru Nilai menghargai

Lembaran Kerja