rph sains tahun 4p-perlindungan tumbuhan

4
Tarikh 15 April 2012 Masa 11.15 – 12.15 Kelas 4 Pintar Bilangan 32 Orang Tema Menyiasat Alam Kehidupan Tajuk Pertahanan Semula Jadi Pada Tumbuhan Objektif Pembelajaran Mengetahui dan memahami bahawa tumbuhan mempunyai ciri- ciri spesifik untuk melindungi diri daripada bahaya. Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat : i. Mengenalpasti 3 dari 6 ciri-ciri spesifik tumbuhan untuk melindungi diri daripada bahaya semasa aktiviti perbincangan kumpulan dilakukan. ii. Menerangkan bagaimana 3 dari 6 ciri-ciri khas pada tumbuhan ini dapat melindungi mereka daripada bahaya apabila di tanya guru. Pengetahuan Sedia Ada Murid boleh menyenaraikan ciri-ciri yang terdapat pada tumbuhan. Pendekatan Deduktif (spesifik → general ) Strategi P&P Perbincangan, Kerja kumpulan Kemahiran Proses Sains Meramal, Memerhati ,Berkomunikasi ,Membuat inferens Kemahiran Berfikir Menjana idea , Menghubungkaitkan, Membanding dan membezakan Nilai Murni i. Kerjasama

Upload: nazlaili

Post on 04-Aug-2015

828 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS TAHUN 4p-perlindungan tumbuhan

Tarikh 15 April 2012

Masa 11.15 – 12.15

Kelas 4 Pintar

Bilangan 32 Orang

Tema Menyiasat Alam Kehidupan

Tajuk Pertahanan Semula Jadi Pada Tumbuhan

Objektif

Pembelajaran

Mengetahui dan memahami bahawa tumbuhan mempunyai ciri-

ciri spesifik untuk melindungi diri daripada bahaya.

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :

i. Mengenalpasti 3 dari 6 ciri-ciri spesifik tumbuhan untuk

melindungi diri daripada bahaya semasa aktiviti

perbincangan kumpulan dilakukan.

ii. Menerangkan bagaimana 3 dari 6 ciri-ciri khas pada

tumbuhan ini dapat melindungi mereka daripada bahaya

apabila di tanya guru.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid boleh menyenaraikan ciri-ciri yang terdapat pada

tumbuhan.

Pendekatan Deduktif (spesifik → general )

Strategi P&P Perbincangan, Kerja kumpulan

Kemahiran Proses

Sains

Meramal, Memerhati ,Berkomunikasi ,Membuat inferens

Kemahiran Berfikir Menjana idea , Menghubungkaitkan, Membanding dan

membezakan

Nilai Murni i. Kerjasama

ii. Berfikir secara rasional

iii. Minat dan sifat ingin tahu

Sumber ABM Buku teks, ICT

Page 2: RPH SAINS TAHUN 4p-perlindungan tumbuhan

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

SetOrientasi

5 minit

Pengenalan tajuk pembelajaran

Pertahanan semula jadi pada tumbuhan

1. Murid menonton video yang ditayang oleh guru.

2. Murid memberi respond terhadap soalan guru.

3. Guru menjelaskan tentang tajuk pengajaran pada hari ini.

ABMVideo

KPS MemerhatiBerkomunikasi

Kemahiran Berfikir Menghubungkait

Nilai Murni Minat & semangat ingintahu

PencetusanIdea

20 minit

Pengetahuan sedia ada

Ciri-ciri luaran tumbuhan

i. Duri yang tajamii. Bulu halusiii. Beracuniv. Bergetah v. Berbau busuk

1. Murid ditunjukkan gambar-gambar tumbuhan.

2. Murid dikehendaki menulis ciri-ciri luaran yang terdapat pada tumbuhan tersebut di dalam buku nota mereka.

Soalan guru : Apakah ciri-ciri yang

terdapat pada tumbuhan ini?

Apakah contoh tumbuhan lain yang mempunyai ciri-ciri yang sama?

ABM Persembahan powerpoint

KPS BerkomunikasiMemerhati

Kemahiran Berfikir MenghubungkaitMenjana idea

Nilai Murni BekerjasamaBerfikiran rasional

Fasa Pembelajar

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Cacatan

Page 3: RPH SAINS TAHUN 4p-perlindungan tumbuhan

an

Pengstukturan Idea

20 minit

Ciri-ciri khas yang terdapat pada tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh.

Mempunyai duri tajam

Mempunyai bulu halus

Menguncupkan anak daun

Mengeluarkan getah

Beracun Mengeluarkan

bau busuk

1. Murid ditunjukkan satu persembahan power point yang mengandungi nota dan gambar tumbuh-tumbuhan.

2. Murid dikehendaki menyalin nota di dalam buku nota.

3. Murid ditanya soalan berkaitan dengan gambarajah bagi setiap slide powerpoint yang ditunjukkan.

Contoh soalan guru : Apakah nama

tumbuhan yang ditunjukkan?

Apakah sifat-sifat khas pada tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh?

Bagaimanakah ciri-ciri khas tersebut membantu tumbuhan melindungi diri daripada musuh?

ABM Persembahan power point

KPS :MemerhatiBerkomunikasiMeramal

Kemahiran Berfikir :MenghubungkaitMembanding & membezakan

Nilai Murni :Minat & sifat ingin tahuBerfikiran rasional

Aplikasi idea

10 minitLatihan pengukuhan

1. Guru mengedar kertas soalan kepada murid.

2. Murid membaca arahan soalan sebelum mula menjawab soalan.

3. Guru memantau murid membuat tugasan masing-masing.

ABMLembaran Kerja

Kemahiran BerfikirMengumpulkan dan mengelaskan

Nilai MurniYakin dan berdikari.

Refleksi

5 minit

PeneguhanRumusan

Contoh soalan : Apakah ciri khas

yang terdapat pada tumbuhan ini?

1. Murid ditunjukkan kembali gambar tumbuhan dan ditanya beberapa soalan berkaitan sebagai peneguhan.

2. Murid / guru membuat rumusan pembelajaran.

KPS Berkomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni :Menghargai