rph sains tahun 4p-perlindungan haiwan

4
Tarikh 1 April 2012 Masa 11.15 – 12.15 Kelas 4 Pintar Bilangan 32 Orang Tema Menyiasat Benda Hidup Tajuk Haiwan Melindungi Diri Objektif Pembelajaran Memahami bahawa haiwan mempunyai ciri-ciri khas dan tabiat bagi melindungi diri daripada bahaya/musuh. Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat : I. Menulis 3 dari 5 ciri perlindungan haiwan berdasarkan gambar yang diberi dengan betul semasa menulis di papan putih. II. Menjawab sekurang-kurang 4 dari 5 soalan dengan betul semasa aktiviti kuiz. III. Menyatakan 10 ciri-ciri khas haiwan dengan betul semasa aktiviti kotak beracun. Pengetahuan Sedia Ada Murid mengenali ciri-ciri perlindungan haiwan yang berada di sekitar rumah mereka. Pendekatan Deduktif (spesifik → general) Strategi P&P Perbincangan, Penggunaan ICT Kemahiran Proses Sains Memerhati, Berkomunikasi ,Membuat inferens Kemahiran Berfikir Menjana Idea, Menghubungkaitkan Nilai Murni I. Berfikir secara rasional II. Yakin dan berani III. Minat dan sifat ingin tahu tentang alam sekeliling Sumber ABM Power Point, Video, Lagu, Lembaran Kerja, ICT – Laptop, Lcd

Upload: nazlaili

Post on 04-Aug-2015

292 views

Category:

Documents


13 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS TAHUN 4p-perlindungan haiwan

Tarikh 1 April 2012

Masa 11.15 – 12.15

Kelas 4 Pintar

Bilangan 32 Orang

Tema Menyiasat Benda Hidup

Tajuk Haiwan Melindungi Diri

Objektif

Pembelajaran

Memahami bahawa haiwan mempunyai ciri-ciri khas dan tabiat bagi melindungi diri daripada bahaya/musuh.

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :

I. Menulis 3 dari 5 ciri perlindungan haiwan berdasarkan

gambar yang diberi dengan betul semasa menulis di

papan putih.

II. Menjawab sekurang-kurang 4 dari 5 soalan dengan betul

semasa aktiviti kuiz.

III. Menyatakan 10 ciri-ciri khas haiwan dengan betul semasa

aktiviti kotak beracun.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid mengenali ciri-ciri perlindungan haiwan yang berada di

sekitar rumah mereka.

Pendekatan Deduktif (spesifik → general)

Strategi P&P Perbincangan, Penggunaan ICT

Kemahiran Proses

Sains

Memerhati, Berkomunikasi ,Membuat inferens

Kemahiran Berfikir Menjana Idea, Menghubungkaitkan

Nilai Murni I. Berfikir secara rasional

II. Yakin dan berani

III. Minat dan sifat ingin tahu tentang alam sekeliling

Sumber ABM Power Point, Video, Lagu, Lembaran Kerja, ICT – Laptop, Lcd

Page 2: RPH SAINS TAHUN 4p-perlindungan haiwan

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

SetOrientasi

5 minit

Video :PenyamaranHaiwan

1. Murid menonton video yang ditayang oleh guru.

2. Murid memberi respond terhadap soalan guru.

3. Guru menjelaskan tentang tajuk pengajaran pada hari ini.

ABMVideo

KPSBerkomunikasi

Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

PencetusanIdea

10 minit

Pengetahuan sedia ada murid.

1. Guru menayang gambar kepada murid.

2. Murid menyatakan ciri-ciri perlindungan haiwan yang mereka tahu.

3. Murid dikehendaki menulis jawapan di papan putih.

4. Murid dan guru membuat perbincangan.

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Yakin dan berani

Pengstrukturan Idea

25 minit

Ciri-ciri khas haiwan

Bau busuk Sengat Taring Duri tajam Penyamaran Sisik keras Cangkerang keras Tanduk tajam dan

kuat Kaki panjang dan

kuat Kuku tajam

Kelakuan khas haiwan

Menggulung badan

Berpura-pura mati Menyembur

dakwat Menanggal ekor Menyorok dalam

cangkerang

1. Murid ditunjukkan satu persembahan power point yang mengandungi isi kandungan tajuk pengajaran.

2. Murid ditanya soalan berkaitan dengan gambarajah bagi setiap slide powerpoint yang ditunjukkan.

3. Daripada persembahan power point juga, kefahaman murid-murid diuji melalui soalan kuiz ringkas.

KPSMemerhatiKomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Page 3: RPH SAINS TAHUN 4p-perlindungan haiwan

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

Aplikasi Idea

15 minit

Ciri-ciri dan kelakuan khas yang terdapat pada haiwan

1. Murid diberikan lembaran kerja.

2. Murid dibenarkan berbincang dengan rakan.

3. Murid berbincang jawapan dengan guru.

4. *Murid dikehendaki menyalin nota pada masa yang berlebihan.

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkaitkan

Nilai Murni Berfikir secara rasional

Refleksi

5 minit

Aktiviti kotak beracun

Soalan di dalam kotak :

Apakah yang telah kita belajar pada hari ini?

1. Kotak harus digerakkan kepada rakan bersebelahan semasa muzik dimainkan.

2. Apabila muzik dihentikan, murid yang memegang kotak berkenaan dikehendaki menjawab soalan yang terdapat dalam kotak berkenaan.

3. Murid / guru membuat rumusan pembelajaran.

Kemahiran BerfikirMenghubungkaitkan

Nilai Murni Berfikir secara rasional