rph sains tahun 4p-penyesuaian terhadap a.sekitar
TRANSCRIPT
Tarikh 18 Mac 2012
Masa 11.15 – 12.15
Kelas 4 Pintar
Bilangan 32 Orang
Tema Menyiasat Benda Hidup
Tajuk Penyesuaian Terhadap Alam Semula Jadi
Objektif
Pembelajaran
Memahami tumbuhan mempunyai ciri-ciri khas untuk melindungi diri daripada kawasan kering dan angin kuat.
Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :
I. Menamakan 3 dari 5 jenis organ pernafasan haiwan semasa sesi perbincangan.
II. Memadankan 4 dari 5 organ pernafasan haiwan mengikut haiwan dengan betul semasa dalam aktiviti berkumpulan.
III. Menyatakan bahawa organ pernafasan bagi jenis haiwan yang berlainan adalah berbeza semasa murid membuat kesimpulan.
Pengetahuan Sedia
Ada
Murid mengetahui ciri-ciri pokok yangberada disekitar rumah
mereka.
Pendekatan Kontrukstivisme
Strategi P&P Perbincangan, Kerja kumpulan
Kemahiran Proses
Sains
Memerhati, Berkomunikasi, Mengelaskan
Kemahiran Berfikir Mengumpulkan dan mengelaskan, Menghubungkait
Nilai Murni I. Bekerjasama.
II. Berani mencuba.
III. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.
Sumber ABM Video, Power Point
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Cacatan
PembelajaranPembelajaran
SetOrientasi
5 minit
Pengenalan tajuk pembelajaran :
Penyesuaian Terhadap Alam Semula Jadi
1. Murid ditunjukkan gambar-gambar tumbuhan.
2. Soalan guru : Apakah nama tumbuhan
ini? Apakah habitat bagi
tumbuhan yang ditunjukkan?
Adakah terdapatnya perbezaan antara tumbuhan yang ditunjukkan?
Apakah yang bakal kita pelajari pada hari ini
3. Murid dimaklumkan tajuk pembelajaran.
ABMBahan Majmud
KPSKomunikasi
Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.
PencetusanIdea
20 minit
Pengetahuan sedia ada murid Menguji ingatan
dan kefahaman murid melalui sesi pembelajaran yang lepas
Murid ditunjukkan 1 gambar pokok kaktus.
Soalan guru : Apakah gambar yang
ditunjukkan?
Apakah ciri tumbuhan yang ditunjukkan?
Apakah fungsi setiap ciri tersebut?
StrategiPerbincangan
KPSBerkomunikasiMengelaskan
Kemahiran BerfikirMengumpulkan dan mengelaskan Menghubungkait
Nilai MurniBerani mencuba.
Fasa Pembelajar
anIsi Kandungan
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan
Pengstukturan Idea
20 minit
Kerja kumpulan.
1. Murid ditunjukkan satu persembahan power point yang mengandungi gambar-gambar tumbuhan.
2. Murid dikehendaki memberikan ciri-ciri yang ada pada tumbuhan dalam Power Point.
Soalan guru :3. Apakah contoh haiwan lain
yang mempunyai organ pernafasan yang sama seperti haiwan ini?
StrategiKerja Kumpulan
ABMBahan maujud
KPSBerkomunikasi, Mengelaskan
Kemahiran BerfikirMencirikanMengumpulkan dan mengelaskan
Nilai MurniBekerjasama.
Aplikasi idea
10 minitLatihan pengukuhan
I. Guru mengedar kertas soalan kepada murid.
II. Murid membaca arahan soalan sebelum mula menjawab soalan.
III. Guru memantau murid membuat tugasan masing-masing.
ABMLembaran Kerja
Kemahiran BerfikirMengumpulkan dan mengelaskan
Nilai MurniYakin dan berdikari.
Refleksi
5 minit
Ingatan kembali isi pelajaran.
I. Murid ke hadapan dan membuat kesimpulan tentang apa yang dipelajari pada hari ini.
II. Guru membimbing murid membuat kesimpulan.
Nilai MurniBerani mencuba.