rph sains berasaskan 5 fasa needham
DESCRIPTION
SCE3108TRANSCRIPT
BEBERAPA PANDUAN UTAMA PENYEDIAANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
1. RPH ialah dokumen penting yang mesti disediakan sebelum pelaksanaan pengajaran-pembelajaran.
2. RPH mengandungi maklumat perancangan pengajaran harian yang terdiri daripada:a. butiran asas: tarikh, tempoh/masa, tahun, bilangan murid,
tema, dan tajuk;b. huraian hasil pembelajaran: penyataan fokus utama dan aras
serta penyataan fokus sampingan dan aras;c. objektif: olahan penyataan eksplisit, khusus dan konkrit
berdasarkan HHP;d. sistem bahasa: pilihan beberapa aspek sistem bahasa;e. pengisian kurikulum: elemen-elemen nilai ilmu, nilai murni (17
nilai), kewarganegaraan, peraturan sosiobudaya, dan kemahiran bernilai tambah (KBT);
f. langkah-langkah pengajaran-pembelajaran: penyataan pada tiga lajur utama (isi pelajaran, aktiviti p-p, dan catatan). Lajur isi biasanya dinyatakan dalam bentuk kata nama. Lajur aktiviti biasanya dalam bentuk kata kerja. Lajur catatan biasanya memuatkan maklumat pengisian kurikulum untuk mengingatkan guru agar tidak mengabaikan pengisian elemen berkenaan.
3. Dalam menyediakan RPH, guru perlu merujuk HSP tahun berkenaan, Buku Teks dan Buku Panduan Guru (BPG) tahun berkenaan , kamus, buku tatabahasa dan sumber lain untuk memastikan perancangan p-p tepat, jelas, dan lengkap. 4. RPH juga perlu merealisasikan aspek-aspek strategi (pendekatan, kaedah, dan teknik) p-p, konsep ”5P” dan konsep p-p bestari. 5. RPH hendaklah menjelmakan/menzahirkan hasrat SP, HSP dan aplikasi tatabahasa serta apresiasi sastera menerusi amalan berkomunikasi (interpersonal, intrapersonal, mendengar dan bertutur), membaca (ADD, MDD, MDK, komsas) dan menulis (berkarya).
Perhatian
Sila teliti empat contoh RPH yang diedarkan. Sila akur format yang ditetapkan dan murnikan mana-mana butiran mengikut keperluan serta kesesuaian p-p anda.
CONTOH RPH 1
Tarikh : 19 Januari 2008Masa : 8.45 – 9.45 pagi (60 minit)Tahun : 4 ArifBil. Murid : 45 orangTema : KeluargaTajuk : Cerita “Sang Kelembai dan Si Kula”
Hasil PembelajaranFokus Utama : 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan dan nada yang sesuai.
Aras 1: Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami atau dilihat atau dibaca.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1: Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Fokus Sampingan: 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1: Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. berbual tentang perkara yang dibaca dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan dan nada yang sesuai; 2. membaca kuat petikan cerita perkataan, frasa dan ayat (tunggal dan majmuk) dengan sebutan dan intonasi yang betul; 3. menulis perkataan dan ayat (tunggal dan majmuk) berdasarkan cerita yang ditonton dan dibaca. Sistem Bahasa: Tatabahasa – ayat tunggal dan ayat majmuk
Sebutan dan intonasi – ayat penyata Kosa kata – kesaktian, ayat penyata Kosa kata – kesaktian, bertimbang rasa, mentah, menakjubkan
Pengisian Kurikulum: Ilmu – kesusasteraan dan TMKNilai – kasih sayang
Kemahiran Bernilai Tambah: KBf – membanding beza KMD – membuat ramalan BCB – pengurusan grafik (LPG)
2
TMK – Perisian MS Word
Bahan Bantu Mengajar: Petikan teks, slaid cerita/LCD, komputer, borang pengurusan, dan gambar bersiri
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah membaca cerita-cerita dongeng di perpustakaan
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Pergerakan kreatif ikan dan gergasi(Guru digalakkan menunjukkan contoh dahulu)
Set Induksi (3 minit)
1. Guru memilih beberapa orang murid untuk melakukan pergerakan kreatif 2. Murid-murid lain diminta meneka pergerakan kreatif yang dilakukan 3. Pergerakan kreatif dihubungkaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.
KP – kinestatik
Teknik: Tunjuk cara
Slaid Cerita “Sang Kelembai dan Si Kula” (rujuk Lampiran A)
Langkah 1 (8 minit)
1. Murid menonton slaid cerita “Sang Kelembai dan Si Kula”2. Murid menjawab soalan guru berdasarkan cerita yang ditonton.
BBM: Slaid cerita, LCD
Mencapai objektif….
Teks “Sang Kelembai dan Si Kula” (rujuk Lampiran B)
Langkah 2 (20 minit)
1. Beberapa orang murid dipilih untuk membaca teks dengan kuat.2. Secara berpasangan, murid- murid diminta berbual-bual tentang bahan yang dibaca.3. Beberapa orang murid diminta menceritakan semula bahan yang dibaca.4. Murid melengkapkan borang pengurusan grafik banding beza tentang watak dan perwatakan yang berkaitan dengan bahan di atas.5. Guru membimbing murid yang lemah.6. Guru mempamerkan hasil kerja murid melalui LCD dan membincangkannya.
BBM: Petikan teks cerita
KBf: Membanding beza
BCB: PengurusanGrafik
Mencapai objektif….
3
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Contoh Ayat Tunggal
1. Sang Kelembai tinggal di dalam hutan.
2. Si Kula tinggal di dalam hutan.
Contoh Ayat Majmuk
Sang Kelembai dan Si Kula tinggal di dalam hutan.
Langkah 3 (15 minit)
1. Murid melihat gambar bersiri melalui paparan LCD.2. Murid diminta membina sekurang-kurangnya dua ayat tunggal bagi setiap gambar dengan menaip di komputer.3. Murid diminta menggabungkan kedua-dua ayat tunggal yang dibina untuk menjadi dua ayat majmuk.4. Guru memaparkan jawapan beberapa orang murid dan perbincangan secara kelas turut dilaksanakan.
BBM: LCD, komputer
TMK – penggunaan komputer
Mencapai objektif ....
Soalan Guru
1. Pada pandangan anda, adakah kasih sayang yang ditunjukkan oleh Sang Kelembai terhadap anaknya itu baik?2. Apakah yang akan terjadi jika secara tiba- tiba ikan tiada lagi di dunia?
Langkah 4 (10 minit)
1. Secara berkumpulan, murid- murid diminta meneliti dan memberi pandangan tentang kasih sayang Sang Kelembai terhadap Si Kula.2. Murid-murid dimintga membuat ramalan sekiranya tiada lagi Ikan di dunia ini menggunakan alat roda masa depan.
Nilai: kasih sayang
KMD: Ramalan
Nilai/Pengajaran
Bertindak tanpa berfikir akan merugikan diri sendiri.
Penutup (10 minit)
Guru meminta murid menyatakan pengajaran yang boleh dijadikan panduan hidup mereka berdasarkan pelajaran hari ini.
Penutup kognitif
Kerja susulan:
Refleksi:
4
CONTOH RPH 2:
Tarikh : 6 Mac 2008Masa : 8.45 – 9.45 pagi (60 minit) Tahun : 4 AmanahMata Pelajaran: Bahasa MelayuTema : KebersihanTajuk : Amalan Kebersihan Diri
Hasil Pembelajaran:Fokus Utama:
6.3 Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.
Aras 2 (i) Membaca dan mengecam isi penting dan isi sampingan daripada pelbagai bahan bacaan.
Fokus Sampingan:11.1 Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik dalam sesebuah
karya.
Aras 2 (i) Menyatakan pendapat tentang perkara yang menarik dalam
bahan yang ditonton atau dibaca.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. menyenaraikan tiga isi penting dan tiga isi sampingan yang terdapat dalam petikan yang bertajuk “Amalan Kebersihan Diri”;
2. menyatakan tiga cara menjaga kesihatan diri dengan menggunakan ayat yang gramatis;
3. menyatakan pendapat tentang akibat tidak menjaga kesihatan diri.
Sistem Bahasa:Tatabahasa: Morfologi: Kata berimbuhan
Pengisian Kurikulum : Ilmu - Moral / Agama / PJK Nilai - Menjaga kebersihan - Berdisiplin
Kemahiran Bernilai Tambah: - Pembelajaran Konstruktivisme - Kecerdasan Pelbagai
- Belajar Cara Belajar - Kemahiran Berfikir
Sumber P&P: Petikan rencana, alat perakam, borang pengurusan grafik (PG)
5
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid pernah berbincang tentang cara menjaga kebersihan diri.
Isi Pelajaran Aktiviti PengajaranPembelajaran
Catatan
Rakaman bunyi orang sedang mandi, diikuti dua soalan:
i. Berdasarkan bunyi yang anda dengar, apakah yang dapat anda gambarkan?ii. Apakah perasaan anda apabila mendengar bunyi tersebut?
Set Induksi (3 minit)
i. Murid diperdengarkan rakaman bunyi orang mandi di bilik air. ii. Murid berfikir dan menjawab dua soalan guru.
SPP:Alat perakam
KBT :PembelajaranKonstruktivisme
PetikanAmalan Kebersihan Diri (Rujuk Lampiran A)
Soalan:1. Mengapakah kita menjaga
kebersihan diri?2. Bagaimanakah cara menjaga kebersihan diri?3. Nyatakan amalan kebersihan diri yang biasa dilakukan.
Langkah 1 (15 minit)
i. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
ii. Murid diedarkan petikan.
iii. Murid membaca petikan secara akaliah selama lima minit.
iv. Berdasarkan soalan yang diajukan, murid mencari tiga isi penting.
v. Setiap kumpulan diminta menyenaraikan isi penting dan isi sampingan dalam borang PG.
BCB :Kemahiranmembaca secaraakaliah
KemahiranBerfikir:- Menganalisis - Membuat keputusan- Borang PG
Tiga fakta tentang cara menjaga kebersihan diri mengikut amalan tradisional dan amalan moden.
Langkah 2 (15 minit)
i. Murid menyatakan tiga cara menjaga kebersihan diri, berdasarkan teks dan pendapat sendiri.
ii. Murid secara berkumpulan diminta
membandingkan cara menjaga kebersihan diri (cara tradisional dan cara moden).
iii. Ketua kumpulan melaporkan hasil perbincangan.
Kemahiran Berfikir- Membuat keputusan- Memberi pendapat
6
Isi Pelajaran Aktiviti PengajaranPembelajaran
Catatan
Pendapat tentang akibat tidak menjaga kebersihan diri.
Langkah 3 (10 minit)
i. Setiap kumpulan diberikan borang PG akibat tidak menjaga kebersihan diri. ii. Murid mengemukakan idea hasil daripada perbincangan kumpulan tentang maklumat daripada borang PG.
iii. Setiap ketua kumpulana diminta mempamerkan hasil perbincangan dan membacakannya.
iv. Guru memberikan komen terhadap
hasil pembentangan murid.
Borang PG - Akibat tidak menjaga kebersihan diri
KecerdasanPelbagai:Interpersonal
KBT:Pembelajaran Konstruktivisme
Kata Berimbuhan
- awalan- akhiran- apitan
Permainan Bahasa(Rujuk Lampiran B)
Langkah 4 (10 minit)
i. Murid menyenaraikan kata berimbuhan daripada teks.
ii. Murid mengklasifikasikan kata berimbuhan mengikut jenis – awalan,
akhiran, dan apitan.
iii. Murid melaksanakan aktiviti permainan bahasa – cepu emas. (kata-kata berimbuhan dipadankan mengikut jenis dalam borang PG di papan tulis – 5 minit)
PG – Permainan Bahasa
KBT:Kecerdasan Pelbagai - Kinestetik- Visual Ruang- Interpersonal
Penutup (5 minit) KBT:
7
Isi Pelajaran Aktiviti PengajaranPembelajaran
Catatan
Lagu:Bangun pagigosok gigi,
bersih diri selalu,cuci muka, pakai baju,nampak kemas selalu.
(2X)
i. Murid menyanyikan lagu “Bangun Pagi” beramai-ramai.
ii. Guru membuat rumusan dan menyerapkan nilai murni yang berkaitan.
KecerdasanPelbagai- Kinestetik- Muzik
Nilai Murni:Kebersihan sebahagian daripada iman
Lampiran A
PETIKAN
Amalan Kebersihan Diri
Kebersihan diri amat penting dijaga. Kebersihan diri membantu kita untuk menjadikan kita sihat dan cergas. Badan kita juga hendaklah sentiasa bersih. Jika kita sentiasa menjaga kebersihan, diri kita akan terhindar daripada sebarang penyakit. Oleh sebab itu, kita mesti menjaga kebersihan diri. Tubuh badan yang sihat menjadikan minda, rohani, dan jasmani kita cemerlang.
Kita boleh menjaga kebersihan diri dengan mandi tiga kali sehari. Sewaktu mandi, kita hendaklah menggunakan sabun untuk menghilangkan kekotoran dan menjadikan badan kita berbau wangi.
Selepas makan kita hendaklah menggosok gigi untuk menghilangkan sisa makanan. Dengan cara tersebut, gigi kita tidak akan menjadi cantik dan tidak rosak. Apabila gigi kita cantik, senyuman kita akan bertambah manis.
Amalam kebersihan diri termasuklah memotong kuku. Amalan ini bertujuan untuk menghilangkan kekotoran yang terlekat pada kuku. Kuku yang kotor akan mengakibatkan jangkitan kuman. Potonglah kuku kita sekurang-kurangnya sekali seminggu, sebaik-baiknya pada hari Jumaat.
Rambut ialah mahkota diri seseorang. Oleh yang demikian, rambut perlu dibersihkan dan disikat rapi supaya nampak kemas. Rambut yang panjang dan tidak terurus haruslah dipotong. Jika perlu gunalah pencuci rambut untuk mencuci rambut agar rambut kita kelihatan lembut dan cantik.
Apabila kita menjaga kebersihan diri, kita mudah mendapat kawan. Oleh itu, kebersihan diri patut dijadikan amalan dalam kehidupan seharian.
(Dipetik dan diubahsuai daripada .........................................................)
8
Lampiran B
Senaraikan 10 kata berimbuhan berdasarkan teks. Kemudian, berikan kata dasar bagi setiap kata berimbuhan tersebut:
Bil. Kata Berimbuhan Bil. Kata Dasar
1. kebersihan 1. Bersih
2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.
7. 7.
8. 8.
9. 9.
10. 10.
9
CONTOH RPH 3:
Tarikh : 19 Jun 2008 Masa : 7.45 pagi – 8.45 pagiTahun : 4 CemerlangMata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : KesihatanTajuk : Amalan Kebersihan Diri
Hasil Pembelajaran :Fokus Utama
6.3 Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.
Aras 2i. Membaca dan mengecam isi penting dan isi sampingan daripada pelbagai bahan bacaan.
Fokus Sampingan5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 2ii. Menyatakan isi-isi penting berdasarkan bahan yang dibaca.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : a. membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul;
b. mengenal pasti sekurang-kurangnya tiga isi penting yang terdapat dalam petikan;
c. memberi pendapat tentang petikan yang dibaca; d. menyenaraikan 10 kata berimbuhan dan kata dasar daripada teks.
Sistem Bahasa : ~ Tatabahasa : Kata Berimbuhan
Pengisian Kurikulum ~ Ilmu : Kesihatan ~ Nilai : Menjaga kesihatan, prihatin ~ Kemahiran Bernilai Tambah :
10
- Kemahiran Berfikir- Belajar Cara Belajar Pembelajaran kumpulan- Pembelajaran Kontekstual- Kecerdasan Pelbagai Verbal – Linguistik Kinestetik Muzik
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran danPembelajaran
Catatan
Alat-alat KebersihanDiri
Set Induksi (5 minit)
i. Murid memerhatikan alat-alat.ii. Murid menceritakan tentang alat-alat untuk menjaga kebersihan diri.
BBM :~ berus gigi~ ubat gigi~ sikatPembelajaranKontekstual
Petikan- Amalan Kebersihan Diri(Rujuk Lampiran)
Langkah 1 (15 minit)
i. Murid membaca secara senyap.ii. Murid membaca kuat dengan intonasi dan sebutan yang betul.iii. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan.
BBM(Petikan )
BCB- imbasan / scanningKemahiran Berfikir- mencari maklumat
Isi-isi PentingContoh :1. Badan kita hendaklah sentiasa bersih.2. Badan yang bersih terhindar daripada penyakit.3. Tubuh badan sihat menjadikan murid cemerlang minda, rohani dan jasmani.
Langkah 2 (15 minit)
i. Murid membentangkan isi-isi penting yang dicetak mengikut kumpulan.ii. Murid membaca dan menulis isi-isi penting yang diperoleh di papan tulis.
KB- Menjana idea
Kecerdasan Pelbagai- Verbal Linguistik- Kinestetik
11
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran danPembelajaran
Catatan
PendapatSoalan Pemahaman- Apakah yang akan berlaku
jika kita tidak menjaga kebersihan diri?- Apakah jenis makanan yang sesuai dimakan?- Apakah makanan yang perlu kita jauhi?
Langkah 3 (15 minit)
i. Murid memberi pendapat tentang cara- cara menjaga kebersihan diri.ii. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara lisan.
Kemahiran Berfikir:- memberi pendapat- menjana idea
Kecerdasan Pelbagai:- Verbal - Linguistik
Kata Berimbuhan danKata Dasar~ kebersihan~ menjaga~ terhindar~ penyakit
Langkah 4 (15 minit)
i. Murid diminta mencari dan menggariskan 10 perkataan berimbuhan yang terdapat dalam petikan.ii. Murid mencatat perkataan- perkataan berimbuhan serta kata dasarnya.iii. Murid membacakan perkataan- perkataan tersebut berdasarkan lembaran kerja.
BBM :Lampiran 1
KB :- menjana idea- menyenarai
Nyanyian :
Bangun pagiGosok gigiCuci mukaMandi pagi
Pakai bajuMinum kopiMakan roti
Saya suka hati
Penutup (5 minit)
Murid menyanyi lagu ”Bangun Pagi” secara berkumpulan.
Kecerdasan Pelbagai- Kinestetik- Muzik
12
CONTOH RPH 4:
Tarikh : 20 Jun 2008Masa : 60 minitTahun : 4 MerahMata Pelajaran : Bahasa MelayuTema : KokurikulumTajuk : Lawatan
Hasil Pembelajaran :Fokus Utama8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu tajuk.
Aras1i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Fokus Sampingan5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 2i. Membaca dan memahami pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan kepada intonasi berdasarkan tanda baca.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : a. membina dua ayat tunggal dan dua ayat majmuk dengan betul;b. membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul;c. memberi makna lima perkataan sukar dengan betul.
Sistem Bahasa : Sintaksis: Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk Sinonim
Pengisian Kurikulum: Ilmu : Kokurikulum Nilai : Patriotisme Kemahiran Bernilai Tambah Kajian Masa Depan Pembelajaran Kontekstual Belajar Cara Belajar
13
Kemahiran Berfikir Kecerdasan Pelbagai
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajarandan Pembelajaran
Catatan
Gambar PemandanganKuala Lumpur
Seti Induksi (5 minit)
1. Murid mencantumkan gambar di papan
tulis.2. Murid bersoal jawab tentang gambar tersebut.
BBM :- Cantuman gambarKBT :- Kajian Masa Depan- Kecerdasan Pelbagai : Visual- ruang
Petikan :Lawatan ke KualaLumpur(Rujuk Lampiran A)
Langkah 1 (10 minit)
1. Murid membaca teks yang diberi dengan kuat dalam kelas – kumpulan dan individu.2. Murid mencari makna sekurang- kurangnya lima perkataan sukar dalam kumpulan.3. Murid menulis makna perkataan sukar di papan tulis.
BBM- Lampiran A- Kad perkataan
KBT- Pembelajaran Kontekstual (mengalami)- Belajar Cara Belajar (kemahiran membaca)
Ayat Tunggal danAyat Majmuk
(Contoh disediakan oleh guru)
Langkah 2 (25 minit)
1. Murid mendapat penerangan tentang ayat tunggal dan ayat majmuk.2. Setiap kumpulan menyalin ayat tunggal dan ayat majmuk daripada petikan.3. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan.
KBT~ Kemahiran Berfikir
~ Belajar Cara Belajar- pembelajaran secara kumpulan- kemahiran menulisPembelajaran Kontekstual- bekerjasama
Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk
Langkah 3 (15 minit)
1. Murid membina dan menulis tiga ayat tunggal dan tiga ayat majmuk berdasarkan gambar di dalam buku latihan.
Belajar Cara Belajar- kemahiran menulis
14
Lagu Kuala Lumpur(Rujuk lirik di Lampiran B)
Penutup (5 minit)
Murid menyanyikan lagu.Kecerdasan Pelbagai- muzik
BBM- Pita Rakaman (Lampiran B )
Lampiran A
10, Taman Saga,
28700 Bentong,
Pahang Darul Makmur.
3 Oktober 2007
Menemui sahabatku, Yong Teck Chong yang berada di Triang, Pahang dengan
selamatnya.
Saudara,
Apa khabar saudara sekarang? Saya di sini sihat. Pada minggu hadapan, sesi
persekolahan akan bermula. Ke manakah saudara bercuti pada masa cuti baru-baru
ini ? Saya telah melawat ke Kuala Lumpur. Saya pergi bersama-sama keluarga.
Untuk pengetahuan saudara, saya telah berpeluang melawat Putrajaya. Saya
sungguh tertarik dan kagum dengan kecanggihan pusat pentadbiran negara. Selepas
itu, kami pula ke KLCC. Di sana, saya dapat bermain di taman permainan sambil
melawat Petrosains. Sebelum pulang, saya sempat makan dan membeli-belah di Suria
KLCC.
Sampai di sini sahaja buat kali ini. Akhir kata, sambutlah salam mesra daripada
saya untuk saudara dan keluarga.
Yang benar,
Yvonne
15
Lampiran B
KUALA LUMPUR
Sungguh indah pandangan panorama
Kuala Lumpur …….. Kuala Lumpur
Kota indah permai yang aku cinta
Melambangkan negara maju jaya.
Hidup aman damai yang aku pinta
Adat resam dan kebudayaannya.
Tempat tumpuan segala perniagaan
Dari kecil hingga yang terbesar
Nadi dan pusat pembangunan negara
Namamu harum di muka dunia.
Contoh Hasil Perbincangan Murid :
Ayat Tunggal Ayat Majmuk
1. Saya sihat di sini. 1. Saya sungguh tertarik dan kagum akan
Kecanggihan pusat pentadbiran
negara.
2. Pada minggu hadapan, sesi 2. Di sana, saya dapat bermain di taman
persekolahan akan bermula. permainan sambil melawat Petrosains.
16
3. Saya pergi bersama-sama keluarga. 3. Saya sempat makan dan membeli-
belah di Suria KLCC.
Senarai Kemahiran Berfikir
Bil. Kemahiran Bedrfikir Bil. Kemahiran Berfikir1. Mencirikan 12. Membuat inferens2. Membanding dan membeza 13. Mengitlak3. Mengumpul 14. Meramal4. Membuat urutan 15. Membuat gambaran mental5. Menyusun mengikut keutamaan 16. Mensintesis6. Menganalisis 17. Membuat hipotesis7. Mengesan kecondongan 18. Menganalogikan8. Menilai 19. Mereka cipta9. Membuat kesimpulan 20. Mengkonsepsikan10. Menjana idea 21. Menyelesaikan masalah11. Menghubungkaitkan 22. Membuat keputusan
Senarai Nilai Moral
Bil. Nilai Moral Bil. Nilai Moral1. Kepercayaan kepada Tuhan 12. Hormat dan taat kepada anggota
keluarga2. Kebersihan fizikal dan mental 13. Tanggungjawab terhadap keluarga3. Harga diri 14. Tanggungjawab terhadap masyarakat4. Kerajinan 15. Toleransi dalam masyarakat5. Hemah tinggi 16. Peka terhadap isu sosial6. Kasih sayang 17. Kebersihan dan keindahan persekitaran7. Kesederhanaan 18. Menyayangi alam sekitar8. Kejujuran 19. Peka terhadap alam sekitar9. Baik hati 20. Hormat dan setia kepada pemimpin, Raja
dan Negara10. Berterima kasih 21. Semangat bermasyarakat11. Kasih sayang terhadap
keluarga
22. Patuh kepada peraturan dan undang-
undang
* Senarai nilai murni KBSR/KBSM yang berjumlah 17 hendaklah digabungjalinkan
dengan nilai-nilai moral di atas.
17
Prinsip-prinsip KBSR
1. Kemahiran asas
2. Kemahiran berfikir
3. Bahasa merentas kurikulum
4. Alam sekitar merentas kurikulum
5. Nilai, patriotisme dan kewarganegaraan merentas kurikulum
6. Strategi pengajaran dan pembelajaran yang berpusatkan murid
7. Penilaian berterusan
8. Pengukuhan, pengayaan dan pemulihan
9. Prinsip mudah ubah (lentur/luwes)
10. Sains dan teknologi merentas kurikulum
18