rph rock climbing (prusiking)

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 4 (ROCK CLIMBING) Tarikh : 29 April 2015 Bilangan Pelajaran : 9 Tingkatan : 4 Etika Hari : Rabu Minggu : 10 Bilangan Pelajar : 21 orang Masa : 8.00 pagi 8.40 pagi Jantina : Lelaki dan Perempuan Tunjang Pembelajaran : Kemahiran Rekreasi Bidang Pembelajaran : Rock Climbing Unit/Fokus Pembelajaran : Prusiking (Mendaki) Pengetahuan Sedia ada Pelajar : Pelajar pernah melihat aktiviti prusiking di laman You Tube. Objektif Pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar dapat : Psikomotor : Pelajar dapat melakukan sekurang-kurangnya sekali percubaan dalam aktiviti prusiking (mendaki) dengan gaya dan teknik yang betul. Kognitif : Pelajar dapat menyatakan secara lisan sekurang-kurangnya tiga 3 peralatan pendakian dalam aktiviti prusiking ini dengan betul

Upload: manrunner

Post on 09-Nov-2015

31 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Prusiking

TRANSCRIPT

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    TINGKATAN 4 (ROCK CLIMBING)

    Tarikh : 29 April 2015 Bilangan Pelajaran : 9 Tingkatan : 4 Etika

    Hari : Rabu Minggu : 10 Bilangan Pelajar : 21 orang

    Masa : 8.00 pagi 8.40 pagi Jantina : Lelaki dan Perempuan

    Tunjang Pembelajaran : Kemahiran Rekreasi

    Bidang Pembelajaran : Rock Climbing

    Unit/Fokus Pembelajaran : Prusiking (Mendaki)

    Pengetahuan Sedia ada Pelajar : Pelajar pernah melihat aktiviti prusiking di laman You Tube.

    Objektif Pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar dapat :

    Psikomotor : Pelajar dapat melakukan sekurang-kurangnya sekali percubaan dalam aktiviti prusiking

    (mendaki) dengan gaya dan teknik yang betul.

    Kognitif : Pelajar dapat menyatakan secara lisan sekurang-kurangnya tiga 3 peralatan pendakian dalam aktiviti

    prusiking ini dengan betul

  • Afektif : Pelajar dapat menunjukkan semangat penyertaan semasa fasa kemuncak dalam aktiviti prusiking

    (mendaki) bagi aktiviti rock climbing.

    Strategi Mengajar : Arahan

    KBKK/Nilai/Kemahiran Proses Sains: Pelajar dapat menggunakan kemahiran berfikir secara kreatif semasa aktiviti prusiking (mendaki) bagi

    aktiviti rock climbing.

    PERSEDIAAN PELAJAR : Pakaian yang sesuai untuk aktiviti prusiking(sport attire)

    PERSEDIAAN GURU : Tali statik 50 meter, harness, karabiner, helmet, figure of 8, tali prusik, sling dan tembok pendakian.

  • FASA / MASA AKTIVITI BUTIRAN P&P ORGANISASI CATATAN

    Permulaan

    Set induksi

    (5 minit)

    Pengurusan kelas dan pengenalan tajuk

    Pemanasan badan

    Guru bertanya tentang kehadiran dan kesihatan pelajar.

    Guru menerangkan kepada pelajar tujuan aktiviti prusiking

    ini dilakukan oleh pendaki.

    Riadah

    Pendakian

    Menyelamat

    Pelajar akan melakuan regangan secara dinamik.

    Petunjuk :

    : guru

    : pelajar

  • Perkembangan

    Fasa 1

    Guru menerangkan fungsi

    setiap ikatan dan

    peralatan

    Klemheisht

    Ikatan klemheisht dibuat pada tali untuk kegunaan kaki.

    Prusik

    Ikatan prusik dibuat pada tali untuk menyokong badan

    Ikatan ini akan dihubungkan pada carabiner

    Harness

    Wajib dipakai oleh pendaki bagi tujuan keselamatan dan

    menghubungkan tali atau

    karabiner.

    Karabiner

    Sebagai penghubung untuk peralatan lain.

    Belay device (crab dan figure of 8)

    Untuk aktiviti prusiking, belay device berfungsi sebagai lock

    rope sebelum pendaki

    melakukan penurunan.

    Objektif

    pembelajaran

    psikomotor

    tercapai

  • Fasa 2

    Prosedur aktiviti

    prusiking

    Kaki memijak pada sling klemheisht dan tangan menolak

    sling klemheisht ke atas dalam

    kedudukan yang selesa.

    Selepas sling klemheisht ditolak ke atas, pendaki akan menolak

    tali prusik ke atas.

    Jarak untuk mendaki adalah 3meter.

    Selepas 3meter, pendaki akan berhenti dan melakukan lock

    rope menggunakan belay device.

    Selepas selesai melakukan lock rope, pendaki akan memijak

    sling klemheisht dan melonjak ke

    atas untuk membuka tali prusik.

    Selepas tali prusik dibuka, pendaki akan membuka lock

    rope dengan menggunakan

    tangan kiri(bukan tangan

    dominan) dan tangan

    dominan(tangan kanan)

    dibelakang punggung(dalam

    keadaan lock) untuk persedian

    sebelum lock rope dilepaskan.

    Sebelum turun ke bawah, pendaki akan membuka sling

    klemheisht terlebih dahulu.

    Selepas itu, pendaki akan turun secara abseiling ke bawah.

    Objektif

    pembelajaran

    psikomotor

    tercapai

  • Fasa 3

    Kemuncak

    (10 minit)

    Guru menunjukkan

    demonstrasi penuh

    Mendaki wall climbing

    menggunakan cara

    yyyprusiking

    Selepas menerangkan prosedur

    kepada pelajar, guru membuat

    demonstrasi kepada pelajar supaya

    pelajar dapat melihat keadaan yang

    sebenar untuk melakukan aktiviti

    prusiking ini.

    Pelajar dibahagikan kepada dua kumpulan A dan B samarata

    lelaki dan perempuan

    2 road A dan B akan dipasang pada wall

    Kumpulan A akan melakukan aktiviti prusiking A dan

    kumpulan B akan melakukan

    aktiviti prusiking pada road B.

    Setiap pelajar akan mengaplikasi aktiviti prusiking sepertimana

    yang telah dipelajari

    Setiap pelajar akan melakukan aktiviti prusiking sehingga ke

    plate 3.

    Guru akan membiarkan terlebih dahulu pelajar melakukan aktiviti

    Objektif

    pembelajaran

    psikomotor

    tercapai

  • Penutup

    Penyejukan badan

    Refleksi

    prusiking dan akan membetulkan

    cara lakuan pelajar jika terdapat

    kesalahan.

    Melakukan aktiviti kelonggaran otot secara statik.

    Seorang pelajar akan dipilih untuk mengetuai aktiviti

    menyejukkan badan.

    Guru menanyakan soalan kepada pelajar :

    S: Apakah aktiviti yang

    dipelajari ?

    J: Prusiking

    S: Bahagian badan manakah yang

    paling banyak digunakan untuk

    melakukan aktiviti prusiking ini

    J: Upper body

    S: Apakah 4 peralatan yang

    digunakan untuk melakukan

    aktiviti prusiking.

    J: Karabiner,harness,figure of eight

    dan sling

    Petunjuk :

    : guru

    : pelajar

    Objektif

    pembelajaran

    afektif tercapai

    Objektif

    pembelajaran

    kognitif tercapai

  • Penilaian Kendiri : _____________________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________________

    Penilaian Penyelia : _____________________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________________