rph reka cipta resipi

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan : 4 D, Bilangan Murid : 30 Orang Tarikh : 24 Disember 2009 Masa : 2.00 pm- 5.00pm Bidang Pembelajaran : Pemakanan Dan Pengurusan Sajian Tajuk kecil (Unit) : Reka Cipta Resepi Objektif pengajaran :Di akhir pengajaran pelajar dapat: Menyatakan ciri-ciri makanan yang diperlukan dalam hidangan untuk pesakit. Menyatakan sekurang- kurangnya 3 jenis sajian makanan untuk pesakit. Mengenal pasti bahan makanan yang sesuai bagi hidangan pesakit. Penerapan nilai Moral : kebersihan, prihatin, keselamatan, bersyukur, disiplin, kerjasama. Unsur Patriostisme : Peka terhadap kesihatan diri, menghargai kesihatan Kemahiran MI : Kecerdasan Pelbagai. ABBM : Persembahan slaid. Penilaian : Mengadakan aktivti berkaitan menu sihat iaitu mengubah suai menu asal kepada menu untuk pesakit.

Upload: nurul-adam-balan

Post on 05-Jan-2016

88 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

khb ert

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Reka Cipta Resipi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga

Tingkatan : 4 D,

Bilangan Murid : 30 Orang

Tarikh : 24 Disember 2009

Masa : 2.00 pm- 5.00pm

Bidang Pembelajaran : Pemakanan Dan Pengurusan Sajian Tajuk kecil (Unit) : Reka Cipta Resepi

Objektif pengajaran :Di akhir pengajaran pelajar dapat:

• Menyatakan ciri-ciri makanan yang diperlukan dalam hidangan untuk pesakit.

• Menyatakan sekurang- kurangnya 3 jenis sajian makanan untuk pesakit.

• Mengenal pasti bahan makanan yang sesuai bagi hidangan pesakit.

Penerapan nilai Moral : kebersihan, prihatin, keselamatan, bersyukur, disiplin, kerjasama.

Unsur Patriostisme : Peka terhadap kesihatan diri, menghargai kesihatan

Kemahiran MI : Kecerdasan Pelbagai.

ABBM : Persembahan slaid.

Penilaian : Mengadakan aktivti berkaitan menu sihat iaitu mengubah suai menu asal kepada menu untuk pesakit.

Page 2: RPH Reka Cipta Resipi

Langkah /Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru/Aktiviti Murid Catatan Dan

Elemen Pengurusan

Bestari/Kemahiran

Generik

Set induksi (5 minit)

Contoh Soalan,

Soalan guru: i. Adakah kamu pernah

sakit atau tidak sihat sepanjang hidup kamu?

ii. Apakah jenis hidangan yang kamu makan semasa kamu tidak sihat?

iii. Adakah hidangan bagi pesakit sedap?

Jangkaan jawapan murid: i. Pernah .

ii. Sup ayam,bubur nasi iii. Tidak sedap

-Tajuk pembelajaran “Reka Cipta Resepi”

-Guru bersoal jawab dengan murid mengenai

hidangan yang dinikmati oleh murid ketika

mereka tidak sihat

- Murid-murid menjawab pertanyaan guru.

-Guru menerangkan tajuk pembelajaran “Reka

cipta Resepi Sihat”

-Murid mendengar penerangan guru.

BBM: - Slide show NILAI: -Penjagaan kesihatan Kemahiran Generik: - Kemahiran mendengar

Page 3: RPH Reka Cipta Resipi

Langkah 1

(10 Minit)

-Tajuk pembelajaran “Reka Cipta

Resepi”

-Pengenalan mengenai hidangan untuk

pesakit.

Contoh Soalan,

i. Apakah ciri-ciri yang perlu

dititikberatkan dalam

penyediaan hidangan bagi

pesakit?

Jangkaan jawapan murid,

i. Berkhasiat

ii. Tidak boleh masin

iii. Tidak pedas

- Penerangan mengenai nutrien yang

perlu ada dalam hidangan untuk

pesakit.

- Menyatakan kaedah masakan sesuai

bagi menyediakan hidangan untuk

pesakit.

-Guru menerangkan ciri-ciri makanan yang

perlu ada dalam penyediaan hidangan untuk

pesakit.

-Murid mendengar penerangan guru.

-Guru menunjukkan contoh gambar hidangan

untuk pesakit.

Gambar,

-Bubur

-Ikan kukus

-Sup

-Puding

-Guru memberi penerangan mengenai nutrien

yang perlu ada dalam hidangan untuk pesakit

-Guru bersoal jawab dengan murid mengenai

kepentingan nutrien dalam hidangan untuk

pesakit.

-Guru menyatakan beberapa kaedah masakan

yang sesuai dalam penyediaan hidangan untuk

pesakit.

BBM: - Slide show - Gambar NILAI: - Murni

- Bersyukur

Unsur patriotisme:

- Berbangga

- Peka terhadap

kesihatan.

Kemahiran Generik: - Kemahiran mendengar -Visual ruang. Kemahiran mendengar:

- Verval-Linguistik

- Mentafsir

- Menyatakan

Page 4: RPH Reka Cipta Resipi

Langkah 2

(10 Minit)

- Penerangan mengenai aspek-aspek

yang dinilai dalam menghasilkan

masakan bagi pesakit.

- Penerangan mengenai jenis-jenis

sajian makanan untuk pesakit.

Contoh soalan:

Apa yang kamu faham mengenai jenis-

jenis sajian makanan untuk pesakit?

Jangkaan jawapan:

Jenis sajian lembut dan tidak keras

-Guru menerangkan beberapa aspek yang perlu

diberi perhatian dalam menghasilkan masakan

bagi pesakit.

-Pelajar mendengar penerangan daripada guru.

-Guru bersoal jawab dengan pelajar mengenai

aspek-aspek yang perlu diambil dalam

penyediaan hidangan untuk pesakit.

-Guru memberi penerangan mengenai jenis-

jenis sajian makanan untuk pesakit.

-Guru menunjukkan gambar-gambar yang

berkaitan dengan jenis sajian makanan untuk

pesakit.

-Guru meminta pelajar untuk menyebut semula

jenis sajian makanan yang telah diterangakan

oleh guru.

BBM: - Slide show

- Gambar

NILAI: - Hormat-menghormati

- Bersyukur

-Menghargai

Kemahiran Generik: - Kemahiran mendengar - Menjawab

Page 5: RPH Reka Cipta Resipi

Langkah 3

( 10 Minit)

- Guru mengadakan latihan

pengukuhan.

-guru menerangkan aktiviti yang akan

dijalankan bagi tajuk hari ini.

- Guru meminta pelajar untuk menjawab

soalan latihan yang diajukan.

- Guru memberikan penerangan terhadap

jawapan yang diberikan olehs pelajar tersebut.

Soalan latihan pengukuhan 1. Antara ciri- ciri berikut, manakah yang

perlu ada dalam hidangan pesakit?

2. Apakah nutrien utama yang perlu ada dalam hidangan pesakit? 3. Namakan dua (3) jenis sajian yang sesuai bagi pesakitt? 4. Apakah kaedah memasak yang sesuai untuk memasak hidangan pesakit? Jawapan: 1.Berkhasiat,menarik 2. Protein,karbohidrat &vitamin 3. sajian cecair,sajian lembut,sajian ringan,sajian biasa 4.mereneh,mengukus,merebus.

BBM:

-Powepoint -Gambar

NILAI:

-bersyukur

Kemahiran Generik:

- Kemahiran mendengar - Kemahiran maklumat

Penutup

(5 Minit)

-Membuat kesimpulan keseluruhan isi

pelajaran. “Reka cipta resepi –

Hidangan untuk pesakit”

-Guru merumuskan keseluruhan isi pelajaran

hari ini iaitu “Reka cipta resepi- Hidangan

untuk pesakit”

Page 6: RPH Reka Cipta Resipi