rph rc

7
MINGGU : 4 MATA PELAJARAN : REKA CIPTA TINGKATAN: 4 BESTARI HARI : SELASA TARIKH :26 NOVEMBER 2014 MASA : 09:40 PAGI – 10:20 PAGI [ 40MINIT ] KEHADIRAN : 20/ 20 ORANG TOPIK: BAHAGIAN 1 – REKA BENTUK DAN PENGHASILAN PRODUK Sub Topik : 1.3 Ilustrasi (c) Lukisan Kerja i- Lukisan 2D ( unjuran ortografik) Hasil Pembelajaran : a) Menghasilkan lukisan kerja dalam pandangan lukisan ortografik sudut ketiga. Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat: a) menerangkan konsep unjuran ortografik dengan betul. b) membina pandangan atas,hadapan dan sisi dengan betul. 1

Upload: ety-zue

Post on 07-Aug-2015

95 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph rc

MINGGU : 4

MATA PELAJARAN : REKA CIPTA TINGKATAN: 4 BESTARI

HARI : SELASA TARIKH :26

NOVEMBER 2014

MASA : 09:40 PAGI – 10:20 PAGI [ 40MINIT ]

KEHADIRAN : 20/ 20 ORANG

TOPIK: BAHAGIAN 1 – REKA BENTUK DAN PENGHASILAN PRODUK

Sub Topik : 1.3 Ilustrasi

(c) Lukisan Kerja

i- Lukisan 2D ( unjuran ortografik)

Hasil Pembelajaran :

a) Menghasilkan lukisan kerja dalam pandangan lukisan ortografik sudut

ketiga.

Objektif Pembelajaran :

Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:

a)menerangkan konsep unjuran ortografik dengan betul.

b) membina pandangan atas,hadapan dan sisi dengan betul.

c)menghasilkan lukisan kerja dalam pandangan lukisan ortografik sudut ketiga

dengan betul.

1

Page 2: Rph rc

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar telah mengetahui konsep sukuan pertama dan kedua dalam unjuran

ortografik.

Bahan Bantu Mengajar

a. Gambar

b. Slide Lukisan Ortografik

c. Buku Teks Reka Cipta Tingkatan 4 & 5

d. White Board Marker

e. White Board

f. Kertas Soalan

.

2

Page 3: Rph rc

LANGKAH PEMBELAJARAN

Langkah /

Masa

Isi

Kandungan

Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Kaedah / Nilai / KBKK

/ BBM

Set Induksi

5 minit

(09:40 – 09:45)

Menyuaikan

gambar 2D

dengan gambar

3D

1. Pelajar ditunjukkan lukisan 3D yang

ditampal di whiteboard.

2. Guru meminta pelajar menyuaikan

gambar 2D dengan gambar 3D yang

telah ditampal di white board.

3. Pelajar mendengar penerangan

daripada guru berkaitan dengan

gambar 2D dan 3D iaitu mengenai

pandangan atas, hadapan, sisi

berkaitan dengan objek sebenar serta

ditunjukkan bersama-sama dengan

objektif pembelajaran.

Kaedah :

Penerangan

Nilai :

Keberanian.

KBKK :

Membuat gambaran

BBM :

a. Gambar lukisan 3D

dan 2D

b. Fail : Slide Lukisan

Ortografik.

c. White board

Langkah 1

10 minit

(09:45 – 09:55)

Konsep

unjuran

ortografik

1. Pelajar mendengar penerangan guru

mengenai konsep unjuran ortografik

dan pandangan dalam unjuran

ortografik.

2. Pelajar diminta menjawap soalan yang

dikemukan oleh guru.

Kaedah :

Penerangan, soal jawab.

Nilai :

Memberi perhatian.

KBKK :

Membuat gambaran

BBM :

a.Fail : Slide Lukisan

Ortografik.

b. White board

3

Page 4: Rph rc

Langkah 2

10 minit

(09:55 – 10:05)

Membina

pandangan

atas, sisi dan

hadapan.

1. .Pelajar ditunjukkan cara-cara

membina pandangan atas,sisi dan

hadapan .

2. Guru menunjukkan kaedah

melukis lukisan unjuran

ortografik menggunakan

gambaran dan menerangkan

lukisan ortografik sudut ketiga .

3. Pelajar diminta untuk melukis

lukisan unjuran ortografik sudut

ketiga mengikut soalan yang

diberikan oleh guru.

4. Guru meminta pelajar

menghantar latihan ke hadapan.

5. Guru menunjukkan hasil

lukisan pelajar dan membuat

penilaian.

Kaedah :

Tunjuk cara.

Penerangan.

Soal jawab.

Nilai :

Yakin diri

Kerajinan.

Jujur.

Keberanian.

KBKK :

Mengaplikasi

BBM :

a. Fail : Slide lukisan

Ortografik.

b. Kertas soalan

c. White board

Langkah 3

10 minit

(10.05 – 10:15)

Menghasilkan

lukisan kerja

dalam

pandangan

lukisan

ortografik

sudut ketiga.

1. Guru menunjukkan kaedah

melukis lukisan unjuran

ortografik sudut ketiga apabila

diberi 2 pandangan dan

menunjukkan garisan unjuran.

2. Pelajar diminta untuk melukis

lukisan unjuran ortografik sudut

ketiga apabila diberi 2 pandangan

dengan menunjukkan garisan

unjuran.

Kaedah :

Tunjuk cara.

Penerangan.

Soal jawab.

Nilai :

Yakin diri

Kerajinan.

Jujur.

Keberanian.

KBKK :

4

Page 5: Rph rc

3. Guru meminta pelajar

menghantar latihan ke hadapan.

4. Guru menunjukkan hasil

lukisan pelajar dan membuat

penilaian.

Mengaplikasi

BBM :

d. Fail : Slide lukisan

Ortografik.

e. Kertas soalan

f. White board

Penutup

5 minit

(10:15 – 10:20)

Rumusan isi

pembelajaran

1. Pelajar mendengar penerangan guru

mengenai rumusan keseluruhan

pembelajaran dalam carta minda .

Kaedah :

Penerangan

Nilai :

Bertanggung-jawab,

kerajinan.

KBKK :

Membuat kesimpulan.

BBM :

a.Fail : Slide Lukisan

Ortografik

5