Download - Rph rc
MINGGU : 4
MATA PELAJARAN : REKA CIPTA TINGKATAN: 4 BESTARI
HARI : SELASA TARIKH :26
NOVEMBER 2014
MASA : 09:40 PAGI – 10:20 PAGI [ 40MINIT ]
KEHADIRAN : 20/ 20 ORANG
TOPIK: BAHAGIAN 1 – REKA BENTUK DAN PENGHASILAN PRODUK
Sub Topik : 1.3 Ilustrasi
(c) Lukisan Kerja
i- Lukisan 2D ( unjuran ortografik)
Hasil Pembelajaran :
a) Menghasilkan lukisan kerja dalam pandangan lukisan ortografik sudut
ketiga.
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:
a)menerangkan konsep unjuran ortografik dengan betul.
b) membina pandangan atas,hadapan dan sisi dengan betul.
c)menghasilkan lukisan kerja dalam pandangan lukisan ortografik sudut ketiga
dengan betul.
1
Pengetahuan Sedia Ada
Pelajar telah mengetahui konsep sukuan pertama dan kedua dalam unjuran
ortografik.
Bahan Bantu Mengajar
a. Gambar
b. Slide Lukisan Ortografik
c. Buku Teks Reka Cipta Tingkatan 4 & 5
d. White Board Marker
e. White Board
f. Kertas Soalan
.
2
LANGKAH PEMBELAJARAN
Langkah /
Masa
Isi
Kandungan
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Kaedah / Nilai / KBKK
/ BBM
Set Induksi
5 minit
(09:40 – 09:45)
Menyuaikan
gambar 2D
dengan gambar
3D
1. Pelajar ditunjukkan lukisan 3D yang
ditampal di whiteboard.
2. Guru meminta pelajar menyuaikan
gambar 2D dengan gambar 3D yang
telah ditampal di white board.
3. Pelajar mendengar penerangan
daripada guru berkaitan dengan
gambar 2D dan 3D iaitu mengenai
pandangan atas, hadapan, sisi
berkaitan dengan objek sebenar serta
ditunjukkan bersama-sama dengan
objektif pembelajaran.
Kaedah :
Penerangan
Nilai :
Keberanian.
KBKK :
Membuat gambaran
BBM :
a. Gambar lukisan 3D
dan 2D
b. Fail : Slide Lukisan
Ortografik.
c. White board
Langkah 1
10 minit
(09:45 – 09:55)
Konsep
unjuran
ortografik
1. Pelajar mendengar penerangan guru
mengenai konsep unjuran ortografik
dan pandangan dalam unjuran
ortografik.
2. Pelajar diminta menjawap soalan yang
dikemukan oleh guru.
Kaedah :
Penerangan, soal jawab.
Nilai :
Memberi perhatian.
KBKK :
Membuat gambaran
BBM :
a.Fail : Slide Lukisan
Ortografik.
b. White board
3
Langkah 2
10 minit
(09:55 – 10:05)
Membina
pandangan
atas, sisi dan
hadapan.
1. .Pelajar ditunjukkan cara-cara
membina pandangan atas,sisi dan
hadapan .
2. Guru menunjukkan kaedah
melukis lukisan unjuran
ortografik menggunakan
gambaran dan menerangkan
lukisan ortografik sudut ketiga .
3. Pelajar diminta untuk melukis
lukisan unjuran ortografik sudut
ketiga mengikut soalan yang
diberikan oleh guru.
4. Guru meminta pelajar
menghantar latihan ke hadapan.
5. Guru menunjukkan hasil
lukisan pelajar dan membuat
penilaian.
Kaedah :
Tunjuk cara.
Penerangan.
Soal jawab.
Nilai :
Yakin diri
Kerajinan.
Jujur.
Keberanian.
KBKK :
Mengaplikasi
BBM :
a. Fail : Slide lukisan
Ortografik.
b. Kertas soalan
c. White board
Langkah 3
10 minit
(10.05 – 10:15)
Menghasilkan
lukisan kerja
dalam
pandangan
lukisan
ortografik
sudut ketiga.
1. Guru menunjukkan kaedah
melukis lukisan unjuran
ortografik sudut ketiga apabila
diberi 2 pandangan dan
menunjukkan garisan unjuran.
2. Pelajar diminta untuk melukis
lukisan unjuran ortografik sudut
ketiga apabila diberi 2 pandangan
dengan menunjukkan garisan
unjuran.
Kaedah :
Tunjuk cara.
Penerangan.
Soal jawab.
Nilai :
Yakin diri
Kerajinan.
Jujur.
Keberanian.
KBKK :
4
3. Guru meminta pelajar
menghantar latihan ke hadapan.
4. Guru menunjukkan hasil
lukisan pelajar dan membuat
penilaian.
Mengaplikasi
BBM :
d. Fail : Slide lukisan
Ortografik.
e. Kertas soalan
f. White board
Penutup
5 minit
(10:15 – 10:20)
Rumusan isi
pembelajaran
1. Pelajar mendengar penerangan guru
mengenai rumusan keseluruhan
pembelajaran dalam carta minda .
Kaedah :
Penerangan
Nilai :
Bertanggung-jawab,
kerajinan.
KBKK :
Membuat kesimpulan.
BBM :
a.Fail : Slide Lukisan
Ortografik
5