rph pendidikan kesihatan format baru

9
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN MODUL 2 : KESIHATAN MENTAL, EMOSI DAN SOSIAL PENGURUSAN MENTAL DAN EMOSI KSSR TAHUN TIGA

Upload: mimimichellemichael

Post on 12-Dec-2015

181 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

1

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Pendidikan Kesihatan Format Baru

CONTOH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN KESIHATAN

MODUL 2 : KESIHATAN MENTAL, EMOSI DAN SOSIAL

PENGURUSAN MENTAL DAN EMOSI

KSSRTAHUN TIGA

Page 2: RPH Pendidikan Kesihatan Format Baru

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tarikh : 26 JAN 2014

Masa : 8.10 pagi – 8.40 pagi

Tahun : 3 Harmoni

Bilangan Murid : L - 20 P - 20

Tajuk : Kesihatan Mental, Emosi, dan Sosial

Standard Kandungan : Pengurusan Mental dan Emosi

2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi,kepentingan dan cara mengurus emosi untuk

meningkatkan kesihatan mental dalam kandungan harian

Standard Pembelajaran : 2.1.3 Menyatakan cara meningkatkan penghargaan kendiri melalui amalan positif

(Tidak melebihi dua Standard Pembelajaran)

Hasil Pembelajaran : Kognitif

: Afektif (Kemahiran Kecekapan Psikososial)

Pengetahuan Sedia Ada :

Penerapan nilai : Memberi kerjasama kepada rakan dan guru.

KBKK : Menghubungkait jenis salam dengan amalan kehidupan seharian

EMK : Elemen …. Aspek……….

KBAT :

Pengabungjalinan /

Penyerapan :

Strategi utama : Kontekstual

BBM :

Bahan Sumber P& P Bilangan Bahan Sumber P& P Bilangan

Kad Gretting 40 keping Kotak 4 biji

Dadu 4 biji Muzik 1

Kad huruf 50 keping Wisel 1

Skitel kecil 4 Klip Video 1

Page 3: RPH Pendidikan Kesihatan Format Baru

Langkah/

MasaIsi

PelajaranFokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan

Induksi Set

( 5 minit )

1. Kehadiran2. Kesihatan3. Pakaian

‘Good Value’

Kehadiran murid direkodkan. Memberi perhatian kepada murid yang tidak sihat. Memastikan pakaian murid kemas.

Fokus PembelajaranMemberi maklum balas berdasarkan klip video yang ditonton.

Aktiviti Murid menonton klip video berkaitan dengan ucap selamat Murid menyenaraikan seberapa banyak andaian yang ada

kaitan dengan klip video tersebut .

Ciri Strategi :Menghubungkait(Relating)

BBM:1. Klip video

Catatan:Menerusi aktiviti ini murid-murid dapat menghubungkaitkan kepentingan perkara-perkara berikut:

a. mewujudkan kesediaan diri.b. Menghubungkait pengalaman

sedia ada dengan lakonan yang ditunjukkan dalam klip video

EMK

ELEMEN…….

ASPEK……….

Langkah/ Isi Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan

Page 4: RPH Pendidikan Kesihatan Format Baru

Masa Pelajaran

Aktiviti 1

’Wishing Puzzle’

Fokus Pembelajaran

Mengenal pasti pelbagai jenis ucap selamat

Organisasi Kelas

Murid-murid berada dalam kumpulan masing-masing

Apabila muzik dimainkan, murid-murid dikehendaki membentuk puzzle menjadi satu perkataan

Setiap murid dikehendaki mengambil hanya satu huruf untuk menyiapkan puzzle.

Ciri Strategi

Hubungkait

(Relating)

BBM

1. Kotak -4

2. Skitel kecil -4

3. Kad huruf - 50

4. Muzik/lagu

5. Kotak Puzzle

CatatanMenerusi aktiviti ini murid-murid dapat menghubungkait ucap selamat dalam kehidupan seharian.

EMK

ELEMEN…….

ASPEK……….

Langkah/ Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan

Selamat T.Hari S e la m a t Pagi

Assalamualaikum

Selamat Malam

Page 5: RPH Pendidikan Kesihatan Format Baru

Masa

Langkah Aktiviti

( 20 minit )

Aktiviti 2

‘Let’s playgreeting’

Fokus PembelajaranMengamalkan pelbagai jenis ucap selamat

Organisasi Kelas

Murid-murid dibahagikan kepada empat kumpulan.

Setiap kumpulan akan dibekalkan sebuah dadu

Apabila wisel dibunyikan murid dikehendaki melambung dadu seterusnya melangkah mengikut nombor yang terpapar pada dadu.

Murid tersebut dikehendaki mengucap selamat mengikut arahan yang tertera pada kad arahan.

Aktiviti ini diteruskan sehinggalah tamat perjalanan sehingga ke penghujung aliran

Kumpulan yang sampai dahulu dan dapat menghabiskan permainan dikira pemenang.

Ciri StrategiMengalami(Experiencing)

BBM

1. Kad greeting -40 keping

2. Dadu- 4biji

3. Wisel -1

Catatan:Menerusi aktiviti ini murid-murid dapat mengalami : perlakuan memberi ucap selamat

berdasarkan kad arahan.

EMK:ELEMEN…….

ASPEK……….

Page 6: RPH Pendidikan Kesihatan Format Baru

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan

1 1

4

5

3

6

8

9

100

2

4

5

3

6

9

100

7

9

5

63

9

100

83

1 1

2

7

5

81 1 2

100

4 7

6

9

8

1 1

2100

4

37

56

Page 7: RPH Pendidikan Kesihatan Format Baru

Penutup(5 minit)

Soal-jawab dan rumusan isi pelajaran

Murid-murid memberi pandangan dan menjawab soalan-soalan bertumpu dan bercapah mengenai

Antara soalan-soalan yang dilontarkan adalah seperti berikut:

i. Kenapa perlu beri salam kepada orang yang lebih tua

ii Kenapa perlunya mengamalkan ucapan dalam

kehidupan seharian apabila berjumpa dengan

seseorang

iii Apakah ucapan lain yang boleh diucapkan selain dari

apa yang dipelajari tadi

Isi pelajaran mengenai pengucapan selamat dengan bagaimana ia menjadi amalan dihuraikan.

Ciri Strategi:Kerjasama(Cooperating)

Catatan:

Menerusi aktiviti ini murid dapat menghubungkaitkan pengetahuan dan pengalaman sedia ada dengan kemahiran menjawab soalan

KBAT:

NYATA1KAN ARAS………..

REFLEKSI PEMBELAJARAN:

1. Tahap penguasaan yang dicapai

2. Tindakan pemulihan untuk murid yang tidak mencapai tahap penguasaan

3. Tindkan pengayaan untuk murid yang mencapai tahap penguasaan