rph moral baru edit

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR Matapelajaran Tahun Tarikh Hari Bil. Murid Bidang Pembelajaran Nilai Nilai Sampingan Tajuk/ Isu Kandungan Akademik Hasil Pembelajaran Objektif Pembelajaran Pendidikan moral 3 Arif 22 Ogos 2011 Isnin 20 orang Nilai berkaitan Diri dan Negara 5.1 Hormat dan Setia kepada Pemimpin, Raja dan Negara 5.3 Cinta akan Negara Negara Yang Kucintai Aman dan Damai Kenali dan hormati lambang negara - Bendera negara - Lambang dan jata Negara Mengenali dan menghormati identiti negara. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat ; Kognitif 1. Mengenal pasti bendera dan lambang Malaysia. 2. Menyatakan keistimewaan di Malaysia. Afektif 1. Berbangga menjadi rakyat Malaysia. Tingkah laku

Upload: enab-dan-kesum

Post on 14-Jun-2015

2.721 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph moral baru edit

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR

Matapelajaran

Tahun

Tarikh Hari

Bil. Murid

Bidang Pembelajaran Nilai

Nilai Sampingan

Tajuk/ Isu

Kandungan Akademik

Hasil Pembelajaran

Objektif Pembelajaran

Kemahiran Berfikir

Pendekatan

Pendidikan moral

3 Arif

22 Ogos 2011

Isnin

20 orang

Nilai berkaitan Diri dan Negara

5.1 Hormat dan Setia kepada Pemimpin, Raja dan Negara 5.3 Cinta akan Negara

Negara Yang Kucintai Aman dan Damai

Kenali dan hormati lambang negara

- Bendera negara

- Lambang dan jata Negara

Mengenali dan menghormati identiti negara.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat ;

Kognitif

1. Mengenal pasti bendera dan lambang Malaysia.2. Menyatakan keistimewaan di Malaysia.

Afektif

1. Berbangga menjadi rakyat Malaysia.

Tingkah laku

1. Menyanyikan lagu ‘Negaraku’ dengan berdiri tegak dan tangan di sisi tanda hormat.

Menyenaraikan keistimewaan Malaysia

Page 2: Rph moral baru edit

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR

Kaedah / Teknik

Pengetahuan Sedia Ada    

BBM               

Pembelajaran Aktif

Think-Pair-Share, soal jawab, projek.

Murid rakyat Malaysia.

Bendera Malaysia, Laptop, Projektor, Speaker, Peta Malaysia

 

Langkah / Masa

Isi Kandungan  Aktiviti  P&P  Catatan/ BBM

Set Induksi(±3 minit)

1.(i) Tayangan Video ‘Malaysia Truly Asia’

 1.(i) - Guru menayangkansebahagian klip video ‘Malaysia Truly Asia’

- Guru bertanya soalan berkaitan klip video. a) Apa yang kamu lihat dalam klip video sebentar tadi?

b) Apa perasaan kamu menjadi rakyat Malaysia yang aman dan harmoni?

c) Apa yang kamu fikirkan tajuk pembelajaran hari ini?

1.(i) - Klip Video- Laptop- Projektor- Speaker

Kemahiran Berfikir

Langkah 1 (± 7 minit)

1. Penerangan guru

i) Bendera Malaysia

ii) Persembahan Powerpoint Jata Malaysia

i) Guru menerangkan maksud warna pada bendera Malaysia.

ii) Murid mencirikan

jata negara dengan bimbingan guru.

Objektif Kognitif (i)i) Bendera Malaysia

ii) - Laptop- Projektor

Page 3: Rph moral baru edit

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR

Gambar Kuala Lumpur

Guru menjelaskan sebab Kuala Lumpur dipilih sebagai ibu negara Malaysia

Murid diminta menceritakan pengalaman ke Kuala Lumpur

Langkah 2 (± 7 minit) 

Think Pair-Shared.

Secara berpasangan, murid perlu :

i) Senaraikan 3 tempat menarik di Malaysia yang kamu tahu.

ii) Senaraikan 2 bangunan yang terkenal di Malaysia.

iii) Senaraikan 3 ciri pada jata negara.

iv) Nyatakan prinsip Rukunegara yang kamu tahu.

Lembaran Kerja(Lampiran 1)

Objektif Kognitif (i)

Langkah 3 (± 8 minit)

1. Soal jawab.

1. Secara berkumpulan 4 orang, murid di minta menyenaraikan keistimewaan Malaysia berdasarkan soalan ini :

i) Apakah makanan orang Malaysia yang kamu tahu?

ii) Namakan pulau-pulau yang kamu tahu.

iii) Namakan tempat bersejarah yang kamu tahu.

iv) Siapakah nama Ketua Negara kita sekarang? (soalan alternatif, sebutkan

1. - Objektif Kognitif (ii)

Page 4: Rph moral baru edit

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR

2. Projek

nama Yang Di-Pertuan Agong kita sekarang.)

- Secara berkumpulan, murid perlu mencipta moto dan gaya untuk menarik pelancong datang ke Malaysia. Contohnya, ‘Malaysiaku Indah Permai’- Persembahkan moto serta gaya di hadapan kelas.

2. Objektif Afektif

Penutup (± 5 minit)

-Rumusan pembelajaran

- menyanyi lagu ‘Negaraku’

- Guru merumuskan pembelajaran yang telah berlangsung.

- murid menyanyikan lagu ‘Negaraku’

Objektif Tingkah laku.

Contoh:

Lampiran 1.

Page 5: Rph moral baru edit

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL KBSR

i) Senaraikan 3 tempat menarik di Malaysia yang kamu tahu.

-

-

-

ii) Senaraikan 2 bangunan yang terkenal di Malaysia.

-

-

iii) Senaraikan 3 ciri pada jata negara.

-

-

-

iv) Nyatakan prinsip Rukunegara yang kamu tahu.

-

-

-

-

-