rph moral

5
Tarikh / Hari: 28.7.2011/ Khamis Kelas: Tahun 6 Jumlah Pelajar: Seorang Masa / Hari: 12.35tengahari – 1.05tengahari Mata Pelajaran: Moral Tajuk: Mesyuwarah di kalangan ahli keluarga Bidang: Bersama-sama menyelesaikan masalah Nilai: 2. 3 Tanggungjawab Terhadap Keluarga Nilai Sampingan: Hormat keluarga amalan mulia. Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah pun belajar bagaimana hormat dan taat kepada keluarga dalam minggu ke- 10. Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran murid akan dapat: 1. Murid dapat memahami kaedah mesyuwarah dalam menyelesaikan masalah. 2. Senaraikan sikap yang perlu ada pada setiap anggota keluarga semasa meyelesaikan masalah secara musyawarah. Teknik: Perbincangan dan latihan. Gabungjalin: Tiada Sumber P&P: 1. Buku teks Tahun 6 2. Capaian internet di laman www.google.com KBKK: Murid dapat memberi pandangan dan bersoal jawab dengan guru. LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Upload: maria-mandez

Post on 16-Dec-2015

225 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

LP

TRANSCRIPT

Tarikh / Hari: 28.7.2011/ Khamis

Kelas: Tahun 6

Jumlah Pelajar:Seorang

Masa / Hari:12.35tengahari 1.05tengahari

Mata Pelajaran:Moral

Tajuk:Mesyuwarah di kalangan ahli keluarga

Bidang:Bersama-sama menyelesaikan masalah

Nilai:2. 3 Tanggungjawab Terhadap Keluarga

Nilai Sampingan:Hormat keluarga amalan mulia.

Pengetahuan Sedia Ada:Murid telah pun belajar bagaimana hormat dan taat kepada keluarga dalam minggu ke-10.

Hasil Pembelajaran:Di akhir pembelajaran murid akan dapat:1. Murid dapat memahami kaedah mesyuwarah dalam menyelesaikan masalah.2. Senaraikan sikap yang perlu ada pada setiap anggota keluarga semasa meyelesaikan masalah secara musyawarah.

Teknik:Perbincangan dan latihan.

Gabungjalin:Tiada

Sumber P&P:

1. Buku teks Tahun 62. Capaian internet di laman www.google.com

KBKK:Murid dapat memberi pandangan dan bersoal jawab dengan guru.

LANGKAHISI PELAJARANAKTIVITI GURUAKTIVITI MURIDCATATAN

Set Induksi

(5 minit)1. Guru gambar dua situasi dalam sebuah keluarga.

2. Guru bertanya pernahkah perkara ini berlaku dalam keluarga murid.2. Murid cuba memahami gambar yang ditunjukkan.1.Gambar pergaduhan dalam sebuah keluarga.

Langkah 1

(10 minit)

1. Guru menerangkan maksud musyawarah.

2. Guru menerangkan keadaan dan kedudukan ketika musyawarah di laksanakan. 1. Guru meminta murid menerangkan semula apa maksud musyawarah yang difahami.

2. Guru meminta murid memberi contoh musyawarah yang pernah dilihat.1. Murid menerangkan apa yang difahami dengan maksud musyawarah.2. Murid memberitahu guru contoh musyawarah yang pernah dilihat di kawasan sekelilingnya.

Langkah 2

(10 minit)

1. Latihan; senaraikan sikap yang perlu ada semasa melaksanakan musyawarah.

1. Guru memberi situasi dalam bentuk kad kepada murid satu situasi.

2. Guru meminta murid menyenaraikan sikap yang perlu ada dalam meyelesaikan masalah yang beri menerusi situasi. 1. Murid memberikan jawapan berdasarkan kad. 2. Murid membuat latihan yang diberi guru.

Penutup

(5 minit)Rumusan1. Guru membuat rumusan tentang musyawarah dan bagaimana kaedah ini telah diguna pakai sejak dari zaman dahulu. 1. Murid mendengar rumusan.

2. Murid meyiapkan latihan yang diberi.

Lampiran 1. Cuba terangkan apa yang dapat anda lihat menerus gambar di bawah?

Lampiran 2

Baca dan fahami kad situasi di bawah:-

Ah Mei ialah seorang ahli Pandu Puteri sekolahnya. Pada tahun ini, Kelab Tunas Pandu Puteri akan mengadakan perkhemahan di Taman Rimba Templer Park. Ah Mei begitu berminat untuk menyertai perkhemahan tersebut. Namun ibunya dari dulu lagi tidak suka jika Ah Mei ingin menyertai aktiviti sekolah yang membabitkannya terpaksa tidur di luar rumah.

Ah Mei terpaksa berbincang dengan dengan ibu bapanya untuk mendapatkan pandangan dan persetujuan mereka.