rph model assure

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM MODEL ASSURE Mata Pelajaran : Pendidikan Islam Tarikh : 7 September 2015 (Isnin) Masa : 11.30pagi hingga 12.30 tengahari (60 minit) Tahun/Kelas : 5 Ibnu Khaldun Bilangan murid : 25 orang ( 15 Perempuan, 10 lelaki) Bidang : Ibadah Tajuk : Tayamum Pengetahuan sedia ada : i. Sebahagian murid pernah mendengar dan mengetahui perkataan dan perbuatan tayamum. ii. Murid telah mempelajari syarat sah solat pada pembelajaran sebelum ini. Nilai Murni : i. Sikap bekerjasama dan tolong- menolong ii. Sikap berkeyakinan diri Objektif pembelajaran : Di akhir pelajaran ini murid akan dapat; i. Menjawab 4 daripada 5 soalan berkaitan tayamum secara bertulis berdasarkan lembaran kerja yang diberikan. 4 A S11

Upload: asheykin

Post on 10-Feb-2016

440 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Pendidikan islam

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Model Assure

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM MODEL ASSURE

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

Tarikh : 7 September 2015 (Isnin)

Masa : 11.30pagi hingga 12.30 tengahari (60 minit)

Tahun/Kelas : 5 Ibnu Khaldun

Bilangan murid                    : 25 orang ( 15 Perempuan, 10 lelaki) 

Bidang : Ibadah

Tajuk : Tayamum

Pengetahuan sedia ada     : i. Sebahagian murid pernah mendengar dan mengetahui

perkataan dan perbuatan tayamum.

ii. Murid telah mempelajari syarat sah solat pada

pembelajaran sebelum ini.

Nilai Murni : i. Sikap bekerjasama dan tolong-menolong

ii. Sikap berkeyakinan diri

Objektif pembelajaran : Di akhir pelajaran ini murid akan dapat;

            i. Menjawab 4 daripada 5 soalan berkaitan tayamum

secara bertulis berdasarkan lembaran kerja yang

diberikan.

            ii. Menjelaskan rukun-rukun dan cara-cara bertayamum.

iii. Menerangkan dua daripada sebab-sebab yang

mengharuskan tayamum dengan betul selepas

mendengar penerangan guru di dalam kelas.

Alat bantu mengajar : i. LCD / Komputer

ii. Pakej Pembelajaran Multimedia Interaktif (PPMI)

4

A

S112

Page 2: Rph Model Assure

LANGKAH/ MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN CATATAN

Set induksi

(5 minit)

Pengalaman murid. - Guru bertanyakan kepada murid

adakah mereka mendirikan solat subuh

pagi tadi.

- Murid memberi jawapan: “ya/tidak”

terhadap pertanyaan guru.

- Guru bertanya kepada murid apakah

yang mereka perlu lakukan sebelum

solat.

- Murid memberi jawapan : “wudhuk”

terhadap pertanyaan guru.

- Guru bertanya kepada murid mereka

berwuduk menggunakan apa.

- Murid memberi jawapan : “air “

terhadap pertanyaan guru.

- Guru bertanya lagi kepada murid apa

yang perlu dilakukan jika tiada air.

- Sebahagian murid menjawab : “tayamum”. Guru memberikan pujian terhadap murid yang menjawab dengan betul.

- Guru membuat rumusan dan mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang bakal dipelajari.

Langkah 1

(8minit)

i. Pengertian

tayamum:

“tayamum ialah

menyapu debu tanah

-Guru memaparkan pengertian

tayamum di skrin, kemudian meminta

murid membaca dengan kuat secara

berkumpulan.

Alat Bantu

Mengajar

(ABM):

5

S2 M2

Page 3: Rph Model Assure

yang suci kemuka

dan kedua-dua

tangan hingga ke

siku dengan

beberapa syarat

disertai dengan niat.”

- Murid membaca dengan kuat

pengertian tayamum yang dipaparkan

di skrin secara berkumpulan .

- Guru menjelaskan kepada murid

tentang pengertian tayamum.

- Murid memberi perhatian terhadap

penerangan guru.

- Komputer riba

dan LCD

- PPMI

Langkah 2 (16

minit)

ii. Rukun-rukun

tayamum :

- Niat

- Menyapu debu

tanah ke muka.

- Menyapu debu

tanah ke dua-dua

belah tangan hingga

ke siku.

- Tertib.

- Guru menayangkan klip video (cara

bertayamum) yang telah disediakan di

skrin.

- Murid memberi perhatian terhadap

video yang ditayangkan.

- Guru bertanya kepada murid apa

yang sedang dilakukan oleh orang di

dalam video tersebut.

- Murid memberi jawapan terhadap

pertanyaan guru.

- Guru memberi penerangan kepada

murid tentang video yang ditayangkan

adalah mengenai rukun-rukun

tayamum.

- Murid memberi perhatian terhadap

penerangan guru.

-Guru memaparkan rukun-rukun

tayamum di skrin dan murid diminta

membaca dengan perlahan.

- Guru memberi penerangan kepada

murid tentang rukun-rukun tayamum.

Nilai:

- Kerjasama

antara murid

- Berkeyakinan

tampil ke

hadapan kelas

ABM:

- Komputer riba

dan LCD

- PPMI

- klip video

tentang cara

bertayamum

- Beg uncang

puzzle

- Muzik

6

S2 2

Page 4: Rph Model Assure

iii. Sebab-sebab

diharuskan

bertayamum:

- Ketiadaan air.

- Air yang ada cukup

untuk keperluan

makan dan minum

sahaja.

- Sakit yang tidak

boleh terkena air.

- Murid memberi perhatian terhadap

penerangan guru.

- Guru membimbing secara latih tubi

menyebut lafaz niat tayamum secara

kelas, kumpulan dan individu.

- Guru membahagikan murid kepada 5

kumpulan berlima, kemudian guru

memberikan uncang beg yang telah

dimasukkan kepingan gambar/ puzzle

kepada setiap kumpulan

- Murid perlu menyelesaikan puzzle

yang telah diberikan secara

berkumpulan.

- Masa untuk murid menyelesaikan

puzzle tersebut bermula apabila guru

memainkan lagu dan perlu selesai

sebelum lagu tamat.

- Murid perlu menampalkan puzzle

tersebut di hadapan kelas dan memilih

situasi jawapan yang betul

berdasarkan gambar.

- Guru mengaitkan puzzle dengan isi

pelajaran, iaitu keadaan yang

mengharuskan bertayamum.

- Guru menayangkan slaid tentang

sebab-sebab diharuskan bertayamum

dan murid memberi perhatian.

7

Page 5: Rph Model Assure

- Guru memberi penerangan kepada

murid tentang sebab-sebab diharuskan

bertayamum.

- Murid memberi perhatian terhadap

penerangan guru.

Langkah 3

(14 minit)

Penilaian tentang

tajuk tayamum.

- Murid-murid menjawab soalan yang

disediakan berdasarkan slaid PPMI

dan lembaran kerja.

- Guru memberi bimbingan dan tunjuk

ajar tentang cara menjawab soalan

kepada murid .

ABM :

- PPMI

-lembaran kerja

Langkah 4

(10 minit)

Pengayaan dan

pemulihan dalam

tajuk tayamum di

bilik darjah

- Murid yang telah menguasai dan

telah selesai menjawab soalan

lampiran 1 akan terus menjawab

soalan lampiran 2.

- Manakala murid yang lemah perlu

kepada bimbingan dan tunjuk ajar guru

untuk menyelesaikan tugasan.

ABM:

- Lembaran

kerja

Penutup

(7minit)

Penilaian dan

rumusan terhadap

apa yang telah

dipelajari (hasil

pembelajaran) pada

hari ini.

- Murid dibimbing kembali menyebut

dan mengingat isi pengajaran.

- Guru akan membuat kesimpulan

bermula dari awal isi pembelajaran

hingga akhir pembelajaran.

- Murid diingatkan bahawa sebagai

individu muslim kita wajib

8

E

Page 6: Rph Model Assure

melakukan solat dalam apa jua

keadaan sekalipun.

iii. Video ( cara-cara bertayamum)

iv. Puzzle gambar

Strategi pengajaran dan pembelajaran

9