rph makro tahun 6

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun: 6 Berjaya Bilangan murid : 20 orang Hari: Rabu Tarikh: 4 April 2012 Masa: 10.35 -11.35 pagi Tajuk: Permainan tradisional Penggabungjalinan kemahiran Fokus utama 8.5 Aras 1 (i) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana 8.5 Aras 1 (ii) Menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam ayat Fokus Sampingan 3.1 Aras 1 (i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan Objektif Di akhir pelajaran murid akan dapat: 1.Menyenaraikan lima penanda wacana yang terdapat dalam petikan teks “Permainan Tradisional” 2.Membina ayat dengan menggunakan penanda wacana yang telah disenaraikan Pengetahuan sedia ada: 1.Murid pernah bermaian wau dan congkak

Upload: paklong-cikgu

Post on 27-May-2015

1.495 views

Category:

Education


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH makro Tahun 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran: Bahasa Melayu

Tahun: 6 Berjaya

Bilangan murid : 20 orang

Hari: Rabu

Tarikh: 4 April 2012

Masa: 10.35 -11.35 pagi

Tajuk: Permainan tradisional

Penggabungjalinan kemahiran

Fokus utama

8.5 Aras 1 (i) Memilih dan mengenal pasti penanda wacana

8.5 Aras 1 (ii) Menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam ayat

Fokus Sampingan

3.1 Aras 1 (i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan

Objektif

Di akhir pelajaran murid akan dapat:

1.Menyenaraikan lima penanda wacana yang terdapat dalam petikan teks “Permainan

Tradisional”

2.Membina ayat dengan menggunakan penanda wacana yang telah disenaraikan

Pengetahuan sedia ada:

1.Murid pernah bermaian wau dan congkak

2.Murid pernah belajar tentang penanda wacana dalam pengajran yang lepas.

3.Murid boleh membina ayat tunggal dan ayat majmuk.

Page 2: RPH makro Tahun 6

Kemahiran berbahasa

-Bertutur dan mendengar

-Membaca

-Menulis

Bahan bantu mengajar

Petikan teks,Kertas A 4 , Kad manila, papan tulis, sampul berwarna, congkak

Sistem bahasa

Tatabahasa – penanda wacana

Sebutan dan ejaan

Kemahiran bernilai tambah

Pembelajaran koperatif

KBKK-menjana idea, mengelas dan membuat kaitan dan perhubungan

Pengisian kurikulum

1. Ilmu : Pendidikan jasmanai dan kesihatan2. Nilai : Kerjasama,hormat –menghormati,keberanian,kejujuran

Page 3: RPH makro Tahun 6

Langkah/ Masa

Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan

Page 4: RPH makro Tahun 6

Set induksi

(5 minit)

Bersoal jawab

tentang objek

maujud

Guru menunjukkan

papan congkak

kepada murid

Guru bersoal jawab

dengan murid

berdasarkan objek

yang ditunjukkan

Murid memberikan

perhatian dan

menjawab soalan

guru.

BBM

Congkak,

Ilmu :

Pendidikan

Jasmani &

Kesihatan

Nilai:Kejujuran

KBT:

KBKK-Menjana

idea

Langkah 1

(15 Minit)

Mengelaskan

permainan

tradisional

mengikut jenis

Guru menerangkan

kepada murid

tentang permainan

tradisional.

Guru meminta

murid membentuk 4

kumpulan .

Guru meminta wakil

kumpulan datang ke

hadapan dan

melengkapkan

jadual.

Murid mendengar

arahan guru.

Murid membentuk

kumpulan.

Wakil kumpulan

melengkapkan

jadual.

Murid menyemak

bersama guru

BBM:

Papan tulis,kertas

mah-jong kad

manila.

Ilmu:Pendidikan

Jasmani &

Kesihatan

Nilai:

Keberanian dan

kerjasama

KBT:Pembelajaran

koperatif

KBKK

Mengelaskan

Menggariskan

penanda

Guru mengedarkan

petikan teks kepada

Murid menerima

petikan teks.

BBM:

Petikan teks

Page 5: RPH makro Tahun 6

Langkah 2

(15 minit )

wacana yang

terdapat dalam

teks

Membina ayat

bagi pennda

wacana yang

telah

disenaraikan

murid.

Guru meminta

murid membaca

petikan secara

senyap.Kemudian

membaca secara

kuat –individu

dengan nada dan

intonasi yang sesuai.

Guru bersoal jawab

tentang petikan.

Guru meminta

murid menggariskan

penanda wacana

yang terdapat dalam

petikan.

Guru meminta wakil

kumpulan datang ke

hadapan dan

memilih sampul

berwarna tentang

Penanda wacana

seperti yang

tersenarai dalam

petikan.

Guru meminta

murid membina ayat

berdasarkan

penanda wacana

yang telah

dikeluarkan dari

sampul dalam kertas

A 4 yang diedarkan

oleh guru.

Murid membaca

petikan dengan

sebutaan dan

intonasi yang betul.

Murid menjawab

soalan guru tentang

petikan yang

dibaca.

Murid

menggariskan

penanda wacana

dalam petikan.

Wakil kumpulan

membuat cabutan.

Setiap kumpulan

membina ayat

berdasarkan

penanda wacana

yangb telah dipilih

.

Permainan

Tradisional,

Papan tulis, kertas

A4, sampul

berwarna.

Ilmu:

Pendidkan Jasmani

& Kesihatan

Nilai:

Kersajasa dan

hormat

menghormati

KBT:

Menjana idea

Pembelajaran

koperatif

Page 6: RPH makro Tahun 6

Setiap kumpulan

diminta membina

ayat.

Guru meminta

wakil kumpulan

membacakan ayat

yang telah ditulis.

Guru menyemak

jawapan bersama

murid.

Penanda wacana

-oleh sebab itu

-seterusnya

-oleh yang demikian

-namun begitu

-sementara itu

Murid menyemak

jawapan bersama

guru

Langkah 3

Membuat

ulasan tentang

gambar

permainan

tradisional

yang

Guru menayangkan

gambar wau dan

congkak di layar

Guru meminta

setiap kumpulan

memilih salah satu

Murid menumpukan

perhatian semasa

guru menampal

gambar wau dan

congkak.

Setiap kumpulan

BBM:

Papan

ataulis,gambar

wau dan congkak

Page 7: RPH makro Tahun 6

(20 minit) ditunjukkan gambar yang

mereka suka dan

kemudian murid

dikehendaki

membuat ulasan

tentang gambar

yang dipilih

berdasarkan ciri-ciri

seperti berikut:

-Tempat bermain

-Bilangan pemain

-Waktu/masa

dimainkan.

Guru mengingatkan

murid supaya

menggunakan

penanda wacana

yang telah

disenaraikan dalam

ulasan yang dibina.

Guru meminta wakil

kumpulan membaca

ulasan yang telah

dibina.

memilih salah satu

gambar yang

ditunjukkan dan

membuat ulasan

tentang gambar

yang dipilih dengan

menggunakaan

penanda wacana

yang telah

disenaraikan.

Wakil kumpulan

membacakan ulasan

Ilmu:

Pendidikan

Jasmani &

Kesihatan

Nilai:Kerjasama

KBT:

KBKK-

Menjana

idea,membuat

kaitan dan

perhubungan

pembelajaran

koperatif

Penutup

(5 Minit)

Merumus isi

pelajaran dan

menyanyikan

lagu layang-

layang

Guru merumuskan

isi pelajaran dengan

bersoal jawab

bersama murid.

Baca teks di bawah dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

Permainan Tradisioanal – Congkak dan Wau

Page 8: RPH makro Tahun 6

Permainan tradisioanal adalah sebahagian daripada cara berhibur bagi masyarakat pada

zaman dahulu. Permainan ini juga dapat mengeratkan hubungan dalam masyarakat setempat.

Oleh yang demikian, permainan tradisional juga dikenali sebagai permainan rakyat.Ada di

anatara permainan ini tidak dimainkan lagi tetapi hanya diketahui oleh ibu bapa dan datuk

nenek kita sahaja.Walau bagai manapun, ada juga yang masih dimainkan lagi oleh kanak-

kanak sehingga ke hari ini. Di antara permainan itu termasuklah guli,congkak, wau selambut

sepak raga, gasing dan lain-lain lagi.

Terdapat dua jenis permainan tradisional yang masih mendapat perhatian sehingga ke

hari ini, iaitu permainan wau dan congkak. Permainan wau juga dikenali sebagai layang-

layang. Permainan wau amat digemari oleh penduduk- penduduk kampong. Wau direka

dalam pelbagai bentuk dan mempunyai nama yang tersendiri seperti wau burung,wau

pari,wau katak,wau bayan dan wau barat. Namun begitu, wau bulan sangat digemari oleh

orang Melayu. Permainan wau akan dimainkan oleh dua orang iaitu seorang akan memegang

wau dan seorang lagi yang dipanggil juru anjung akan memegang tali. Apabila angin bertiup

maka tali akan ditarik melawan arus angin dengan cara menghulur talinya sehinggalah wau

itu tinggi di udara. Oleh sebab itu, wau perlu dimainkan di kawasan lapang seperti di padang

ataupun di sawah padi.

Sementera itu, permainan congkak ialah sejenis permainan Melayu tradisional yang

digemari oleh kaum wanita dan kanak-kanak. Permainan itu memerlukan dua orang pemain.

Alatan yang digunakan dalam permainan ini ialah papan congkak dan buah congkak.Papan

congkak mengandungi 14 lubang yang dipanggil “kampong”. Terdapat dua lubang besar di

setiap hujung papan congkak. Lubang ini dipanggil “rumah”. Permaian ini dimulakan

serentak dengan memasukkan sebiji “ buah” ke dalam setiap “kampong” sendiri dan

seterusnya memasukkan ke dalam “rumah”. Seterusnya “buah” hendaklah dimasukkan ke

dalam “kampong” lawannya. Jika ia singgah di “ kampong” lawan yang tidak ada “buah”,

maka dia dikira “mati”. Permainan ini biasanya tidak memerlukan kawasan khusus untuk

dimainkan. Lazimnya congkak boleh dimainkan di kawasan terbuka mahupun tertutup seperti

anjung rumah, pondok dan sebagainya.