rph kt t5 zon iklim dunia.docx

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Kelas : 5 Aman Bil Murid : / 41 orang Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi (1 jam) Tarikh : 8 April 2014 Tema : Mengenal Negara Kita Tajuk : Unit 2 Geografi Fizikal (Zon Iklim Dunia) Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat : 1.Melabel sekurang-kurangnya 3 daripada 4 jenis zon iklim dunia berdasarkan gambar 2.Mewarnakan peta dunia mengikut kawasan zon iklim dunia dengan betul. 3.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ciri iklim dunia dengan betul Isi Pelajaran : 1. Zon iklim dunia 2. Zon kawasan mengikut iklim dunia 3. Ciri-ciri iklim dunia Penerapan Nilai Murni : Berani ,bersungguh-sungguh,keberanian tampil ke hadapan, berbangga dan bersyukur dengan keistimewaan iklim dunia Unsur-unsur Patriotisme : Bersyukur dengan zon iklim dunia

Upload: farahdila-asaad

Post on 25-Nov-2015

35 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

KT T5 ZON IKLIM DUNIA.

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Kajian TempatanKelas : 5 Aman Bil Murid : / 41 orangMasa : 7.40 pagi 8.40 pagi (1 jam)Tarikh : 8 April 2014Tema : Mengenal Negara KitaTajuk : Unit 2 Geografi Fizikal (Zon Iklim Dunia)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :1. Melabel sekurang-kurangnya 3 daripada 4 jenis zon iklim dunia berdasarkan gambar2. Mewarnakan peta dunia mengikut kawasan zon iklim dunia dengan betul. 3. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ciri iklim dunia dengan betul

Isi Pelajaran : 1. Zon iklim dunia 2. Zon kawasan mengikut iklim dunia3. Ciri-ciri iklim dunia Penerapan Nilai Murni : Berani ,bersungguh-sungguh,keberanian tampil ke hadapan, berbangga dan bersyukur dengan keistimewaan iklim dunia

Unsur-unsur Patriotisme : Bersyukur dengan zon iklim dunia

Pengetahuan sedia ada : Murid tahu beberapa keistimewaan tempat dan iklim dunia

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:BahanJumlah

Gambar beserta kad perkataan1 set

kertas sebak1

Lembaran kerja41 set

lembaran peta41 set

Prosedur PelaksanaanAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ SumberP&P/Isi PelajaranElemen PengurusanPembelajaranBestari/ KemahiranGenerik

Catatan (PenerapanNilai Murni/ NilaiAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ SumberP&P/Isi Pelajaran

Set Induksi (5 Minit)1. Murid ditunjukkan dengan bungkusan plastik berwarna hitam.2. Murid diminta untuk meneka barang tersebut dengan menyentuh barang tanpa melihatmya.3. Murid diberitahu barang yang terdapat di dalam bungkusan plastik.4. Jawapan murid diperkaitkan dengan tajuk pengajaran pada hari ini iaitu Zon Iklim Dunia.KBKK :- Memberikan maklum balas, aplikasi

Kecerdasan Pelbagai:- Kinestatik- Verbal lingualistik

Strategi :- berfikirBSPP: termometer

Arahan:Lakonkan gaya seperti anda berada ditempat yang Sejuk Sederhana sejuk Sederhana panas panas

Langkah 1 (15 Minit)1. Murid dipaparkan dengan 4 kad perkataan.2. Murid diarahkan untuk melakonkan gaya dan reaksi dalam 4 situasi mengikut kad perkataan tersebut.3. Murid diberikan beberapa keping gambar.4. Murid diminta untuk memadankan gambar tersebut mengikut zon iklim yang betul.5. Murid berbincang dengan guru dan jawapan yang betul akan diberikan token.KBKK :- mengelaskan

Kecerdasan Pelbagai:- Verbal Linguistik-Kinestatik

Isi pelajaran:Zon Iklim Dunia Zon Panas Zon Sederhana Panas Zon Sejuk Zon Sederhana Sejuk

BSPP: kad perkataan gambar

Nilai: Berani

Langkah 2 (15 minit)1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja.1. Berpandukan buku teks, murid diminta untuk mewarnakan peta dunia pada lembaran kerja mengikut kawasan zon iklim dunia dengan betul.1. Murid berbincang dengan guru berkenaan zon iklim dunia berpandukan peta dunia tersebut.KBKK :-Mengenal pasti

KecerdasanPelbagai :- Kinestatik

Strategi : berpusatkan bahanIsi pelajaran: Zon Kawasan mengikut peta duniaBSPP:-lembaran kerja

Nilai murni: yakin teliti

Langkah 3 (20 minit)1. Murid diberikan lembaran kerja.2. Murid mendengar penerangan guru tentang ciri-ciri zon iklim dunia.3. Berdasarkan penerangan guru, murid diminta untuk melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.4. Murid berbincang dengan guru dan murid diminta untuk menulis jawapan di lembaran kerja yang disediakan.5. Murid diminta untuk menampal lembaran kerja ke dalam buku tulis.KBKK :-Mengaplikasi

Kecerdasan pelbagai:-visualIsi pelajaran: Ciri-ciri zon iklim dunia

BSPP: lembaran kerja

Nilai: bersyukur dengan zon iklum dunia

Penutup (5 minit)1. Murid disoal secara rawak zon iklim dunia dan ciri-cirinya.2. Murid diterapkan dengan perasaan bersyukur akan iklim dunia.3. Guru menyimpulkan pembelajaran pada hari iniKBKK :Menghubungkait

Kecerdasan pelbagai :-interpersonal-verbal linguistikNilai : bersyukur dengan zon iklum dunia

Soalan guru :1. Apakah ciri-ciri zon iklim dunia?