rph kt - 4 sep 2012

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Tarikh : 3 September 2012 ( Selasa ) Tahun : 5 Gemilang Kehadiran: Bil. Nama Bahan Kehadiran 1. Braille 2. Braille 3. Braille 4. Braille 5. Large Print 6. Masa : 7.40 - 8.40 pagi Tema : Sejarah Negara kita Topik : Sejarah Awal Sarawak dan sabah Subtopik : Pentadbiran Awal dan Kaum di Sarawak Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Menyenaraikan kawasan pentadbiran di Sara wak. 2. Menyatakan pentadbiran awal di sarawak mengikut kawasan. 3. Menyenaraikan kaum mengikut kawasan. Isi Pelajaran: Pentadbiran awal Sarawak a. Kawasan pesisiran pantai b. Kawasan pedalaman

Upload: amir-ikhwanuddin

Post on 03-Apr-2018

227 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: rPh KT - 4 Sep 2012

7/28/2019 rPh KT - 4 Sep 2012

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kt-4-sep-2012 1/4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Tarikh : 3 September 2012 ( Selasa )

Tahun : 5 Gemilang

Kehadiran:

Bil. Nama Bahan Kehadiran

1. Braille

2. Braille

3. Braille

4. Braille5. LargePrint

6.

Masa : 7.40 - 8.40 pagi

Tema : Sejarah Negara kita

Topik : Sejarah Awal Sarawak dan sabah

Subtopik : Pentadbiran Awal dan Kaum di Sarawak

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Menyenaraikan kawasan pentadbiran di Sarawak.

2. Menyatakan pentadbiran awal di sarawak mengikut

kawasan.

3. Menyenaraikan kaum mengikut kawasan.

Isi Pelajaran:

Pentadbiran awal Sarawak

a. Kawasan pesisiran pantai

b. Kawasan pedalaman

Page 2: rPh KT - 4 Sep 2012

7/28/2019 rPh KT - 4 Sep 2012

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kt-4-sep-2012 2/4

 

Pengetahuan Sedia Ada:

1. Murid telah mengetahui kedudukan negeri Sarawak dalam peta Malaysia.

Penerapan Nilai Murni: Menghargai.

Unsur Patriotisme : Berbangga dengan sejarah negara sendiri dan kepelbagaian

kaum di Malaysia.

Bahan bantu mengajar: Petikan teks “Pentadbiran Awal di Sarawak” dan “Kaum di

Sarawak”, kad perkataan, kertas braille, kertas A4, medal.

LANGKAH/

MASAISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Soal jawab denganmurid.

- Siapakahnama ketuakampung atauketua tamanperumahan ditempat kamu?

- Di manakahpejabatpentadbiranbeliau?

- Apakah tugas

utamamereka?

1. Guru bersoal jawab denganmurid tentang pentadbiransetempat.

2. Guru mengaitkan jawapanmurid dengan topikpembelajaran pada haritersebut.

BBM: -

Strategi: berpusatkan

guru dan murid

Teknik: Sumbang-saran

KB: menghubungkaitdan menganalisis

Langkah 1

(15 minit)

Membaca Petikan“Pentadbiran Awal di

Sarawak” 

1. Murid diagihkan petikan teks“Pentadbiran Awal di Sarawak” 

2. Guru meminta murid membacapetikan tersebut secara senyapselama 2 hingga 3 minit.

3. Guru memilih 2 atau 3 orang

murid untuk membacakanpetikan teks tersebut secara

BBM: Petikan teks“Pentadbiran Awal diSarawak”. 

Strategi:Berpusatkan murid

Media:Large Print

Page 3: rPh KT - 4 Sep 2012

7/28/2019 rPh KT - 4 Sep 2012

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kt-4-sep-2012 3/4

bergilir-gilir.4. Guru memilih murid secara

rawak bagi menceritakansemula pentadbiran awal diSarawak.

5. Guru menerapkan nilai danunsur patriotisme kepadamurid-murid.

dan Braille

Nilai:Menghargai

Unsur Patriotisme:

Berbangga dengansejarah negarasendiri.

Langkah 2

(10 minit)

PerbincanganPentadbiran Awal diSarawak

- KawasanPesisiranPantai

- Kawasan

Pedalaman

Kumpulan Biru-kawasan pesisiranpantaiKumpulan Kuning-kawasan pedalaman

1. Guru menerangkan kepadamurid tentang pentadbiran awaldi Sarawak denganmenggunakan kad perkataan.

2. Guru membahagikan muridkepada dua kumpulanberdasarkan kad perkataan

berwarna.3. Murid diminta berbincang dan

merujuk bahan bacaan yangdisediakan oleh guru untukmendapatkan maklumat.

4. Guru meminta murid menulismaklumat dalam bentuklaporan atau nota ringkas.

5. Penilaian hasil kerja muriddisemak oleh guru.

6. Wakil kumpulan diminta untukmembentangkan hasil dapatanmereka.

BBM : Petikan teks“Pentadbiran Awal di

Sarawak”, kadperkataan, kertasbraille.

Media:Large Print

dan Braille

Kaedah: Kumpulan,Koperatif danKontekstual

Strategi:Berpusatkan murid

KP:Verbal – lingusitik,interpersonal

KemahiranBelajar:Mencatatmaklumat

Unsur Patriotisme:Berbangga dengankepelbagaian kaumdi negara kita.

Langkah 3

(10 minit)

Membaca Petikan

“Kaum di Sarawak” 

1. Murid diagihkan petikan teks

“Kaum di Sarawak” 2. Guru meminta murid membaca

petikan tersebut secara senyapselama 2 hingga 3 minit.

3. Guru memilih 2 atau 3 orangmurid untuk membacakanpetikan teks tersebut secarabergilir-gilir.

4. Guru memilih murid secararawak bagi menceritakansemula mengenai kaum yang

tinggal di pesesiran pantai danpedalaman Sarawak.

BBM: Petikan teks

“Kaum di Sarawak”. 

Strategi:Berpusatkan murid

Media:Large Printdan Braille

Nilai:Menghargai

Unsur Patriotisme:

Berbangga dengankepelbagaian kaum

Page 4: rPh KT - 4 Sep 2012

7/28/2019 rPh KT - 4 Sep 2012

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kt-4-sep-2012 4/4

5. Guru menerapkan nilai danunsur patriotisme kepadamurid-murid.

di negara kita.

Langkah 4

(10 minit)

Soal Jawabberdasarkan petikan

“Pentadbiran Awal diSarawak” dan “Kaum

di Sarawak” 

1. Senaraikandua jenispentadbiranawal diSarawak?

2. Apakah namakaum yang

tinggal dikawasanpedalamanSarawak?

1.  Guru mengajukan soalankepada

murid-murid dan meminta muriduntuk menjawabnya di dalamkertas A4 bagi murid

penglihatanterhad dan kertas braille bagimurid-murid cacat penglihatan.

2. Guru menyemak hasil kerjamurid dalam menjawab soalankefahaman

BBM:Kertas A4 danKertas Braille

Strategi:BerpusatkanMurid.

KB:Menghubungkaitdan menjana idea.

Penutup

(5 minit)

Rumusan IsiPelajaran

1. Pentadbiran Awaldi Sarawak

2. Kaum di Sarawak

3. Guru bersoal jawab denganmurid tentang isi pelajaranyang telah dipelajari.

4. Guru memberi pujian kepadamurid-murid kerana dapatmenjalani pengajaran danpembelajaran dengan baik.

5. Guru mengumumkan muridterbaik untuk hari tersebut.

BBM: Medal

Strategi:Berpusatkan guru

Kaedah:Pengajaran Kelas