rph kenegaraan

Upload: malina-a-rashid

Post on 30-May-2018

236 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    1/9

    1

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

    Mata Pelajaran : Pengajian Am (Kertas 1)

    Tarikh / Hari : 28.12.2009 / Isnin

    Tingkatan : 6

    Masa : 30 minit

    Bilangan Pelajar : 30 orang

    Tajuk : Bab 1 (Konsep Kenegaraan)

    Objektif : Di akhir pengajaran diharap pelajar dapat ;

    y menguasai tajuk kenegaraan dengan lebih baik.y dapat menjawab soalan dengan betul.

    Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang konsep

    kenegaraan melalui subjek sejarah pada tingkatan 4 dan 5.

    ABM : Power Point, white board, dan kertas edaran.

    Nilai murni : Menghormati, ketekunan, kesungguhan dan mematuhi arahan.

    KBKK : Menerangkan dan menjana idea untuk memberikan pendapat.

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    2/9

    2

    AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Langkah /

    Masa

    Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi / Kaedah /

    ABM / Nilai / KBKK

    Set Induksi(3 minit)

    Permulaan Guru menyoal pelajartentang persediaan

    untuk meneruskan

    pembelajaran Pengajian

    Am.

    Guru menarik minat

    dengan menceritakan

    tentang Negara

    Malaysia

    Pelajar member tindakbalas dan menjawab

    soalan.

    Strategi :berpusatkan pelajar

    Kaedah : Penyoalan

    Nilai : Bekerjasama

    dan menghormati

    Langkah 1

    (4 minit)

    Konsep

    Negara

    Menerangkan definisi

    dan ciri-ciri negara

    Pelajar mendengar dan

    memberi tindak balas

    Mencatatkan nota dan

    isi penting

    Strategi : Pengajara

    dua hala

    Kaedah :

    Penerangan dan

    penyoalan

    ABM : Power Point,

    whiteboard

    Nilai : Bekerjasama

    dan menghormati

    idea orang lain

    KBKK : Menjana ide

    Langkah 2

    ( 7minit)

    Sistem

    kerajaan

    Menerangkan difinisi

    kerajaan, sistem

    kerajaan (kesatuan,

    konfederasi dan

    persekutuan)

    Bertanyakan kepada

    pelajar tentang Negara

    yang mengamalkan

    sistem kerajaan yang

    Pelajar mendengar dan

    memberi tindak balas

    Pelajar memberikan

    pendapat

    Strategi : Pengajara

    dua hala

    Kaedah: Penerangan

    dan penyoalan

    ABM : Power Point,

    whiteboard

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    3/9

    3

    diketahuai

    Mencatatkan nota dan

    isi penting

    Langkah 3(7 minit)

    Bentuknegara

    Menerangkan definisibentuk Negara, dan

    bentuk-bentuk Negara

    yang diamalkan oleh

    kebanyakan Negara.

    Guru bertanyakan

    kepada pelajar tentang

    Negara yang

    mengamalkan bentuk

    Negara yang diketahuai

    Pelajar mendengar danmemberikan tindak

    balas.

    Pelajar memberikan

    pendapat

    Mencatatkan nota dan

    isi penting

    Strategi : Pengajaradua hala

    Kaedah: Penerangan

    dan penyoalan

    ABM : Power Point,

    whiteboard

    Nilai : Bekerjasama

    dan menghormatiidea orang lain

    KBKK : Menjana ide

    Langkah 4

    (7 minit)

    Pengasingan

    kuasa

    Guru menerangkan

    pembahagian bidang

    kuasa kerajaan dan

    tujuannya.

    Menerangkan tentangpengasingan kuasa di

    Malaysia.

    Pelajar mendengar dan

    memberikan tindak

    balas.

    Pelajar memberikanpendapat

    Mencatatkan nota dan

    isi penting

    Strategi : Pengajara

    dua hala

    Kaedah: Penerangan

    dan penyoalan

    ABM : Power Point,

    whiteboard

    Nilai : Bekerjasama

    dan menghormati

    idea orang lain

    KBKK : Menjana ide

    Kesimpulan

    (2 minit)

    Rumusan Guru merumuskan

    pengajaran dengan apa

    yang telah dipelajari

    Pelajar member tindak

    balas d an patuh

    arahan guru.

    Strategi :

    Berpusatkan pelajar

    Kaedah : Soal jawab

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    4/9

    4

    Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing

    Refleksi guru / pensyarah

    NOTA PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    STPM - Pengajian Am Kertas 1 - Bab 1 Konsep Kenegaraan

    Bab 1 ( Konsep Kenegaraan )

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    5/9

    5

    1.1 - Konsep Negara

    1. Negara merujukkepada suatu masyarakat yang menduduki sesebuahkawasan yang mempunyaihad sempadantertentudandiperintah

    oleh sebuahkerajaan.

    2. Secaraumumnya,ciri-ciri sebuahnegaraialah:o Sempadanatauwilayah yangtetap,jelas dandiiktiraf

    opendudukyangtetap

    o kerajaan yang sahdanteratur sistem pentadbirannyao kedaulatan,iaitu mempunyaikeupayaanuntuk mengawal hal-

    ehwal dalam negara serta mempunyaikebebasanuntuk

    mengadakanhubungandengannegara-negara lain.

    1.2 - Sistem Kerajaan

    - Definisi Kerajaan

    1.Ditakrifkan sebagaibadanatauinstitusi yangbertanggungjawabmenjalankanfungsi-fungsipengurusandanpentadbiran sesebuah

    negara

    2. Tigakomponenutamadalam kerajaandanfungsinya:

    - Sistem Kerajaan

    1. KerajaanKesatuaanoGabunganbeberapabuahnegeridenganpemusatan kuasa oleh

    Kerajaan Pusat.

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    6/9

    6

    oKerajaan Pusat mempunyaikuasauntuk membatalkan undang-

    undang yangtelahdilulusankan olehKerajaanNegeri. KerajaanNegeriataupentadbirantempatan mendapatarahandaripadaKerajaan Pusat. Maka,Kerajaan Pusat lebihberkuasa

    berbandingdengankerajaannegeridantempatan.

    oContoh-contohkerajaankesatuanialah Britian, Belgium, Itali,

    Denmark, Sweden,New Zealand,Norway, Perancis,KoreaSelatan, Jepun,danKesatuan Soviet yangtelahruntuh.

    2. KerajaanKonfederasi

    oKuasakerajaanterletakdalam tangan kerajaan-kerajaan negeri.

    oKerajaan Pusat mempunyaikuasa yangterhaduntuk mengawalpentadbiran

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    7/9

    7

    oKerajaanKonfederasitidakkuasa yang mencukupiuntuk

    dianggap sebagaikerajaan yang stabil keranakerajaanini

    diwujudkan melaluiperjanjian yang longgaroKerajaanKonfederasitikdak lagiwujudpadahariini.

    oContoh-contohkerajaanKonfederasiialahKonfederasi Jerman

    Utara 1867-1871 dan Perlembagaan Empayar Jerman 1871-1918.

    3. Kerajaan Persekutuan

    oKerajaan Persekutuanialahgabungan Kerajaan Pusatdan

    Kerajaan NegeriatauKerajaan Tempatan:

    o Setiapperingkatkerajaan mempunyai autonomiperundangannya sendiridalam perkara-perkaratertentu.

    oKerajaan Pusat lazimnyabertanggungjawab sepenuhnyakeatas

    hal-hal dalam negeri sepertiagama,tanah,perhutanandan

    perkara-perkara yangtidak memerlukankeseragaman

    oContoh-contohKerajaan Persekutuanialah Amerika Syarikat,Brazil, Australia, India, MalaysiadanKanada.

    1.3 - Bentuk Negara

    1. Bentuknegaraditakrifkan sebagaipentadbirandanperundangandisesebuahnegara

    2. Terdapatbeberapabentuknegara. Antaranya:

    - Kerajaan Monarki

    1. Raja/SultanatauRatu menjadipemerintahdanberkuasasepenuhnya.

    2. Jawataninidipegang seumurhidupdanwarisantakhtaberdasarkan

    keturunan3. Pentadbirandijalankan oleh Rajaatau Ratudan lazimnyaahli

    keluargaataukaum kerabat memonopolikuasaeksekutif.

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    8/9

    8

    4. Contoh-contohKerajaan Monarkiialah Arab Saudi,Kuwait, Qatardan

    BruneiDarussalam.

    - Kerajaan Republik

    1. KetuanyaialahPresiden yang lazimnyadipilih olehrakyat melaluipilihanraya.

    2. Kerajaan Republiktidak mempunyai rajadan Presidenbertindak

    sebagaiketua eksekutif.

    3. Contoh-contohKerajaan Republikialah Amerika Syarikat, Indonesia,

    Filipina, India, Perancis, Portugal,dan Singapura.

    - Kerajaan Demokrasi

    1. KerajaanDemokrasidibentukberasaskankonsep " Kerajaanrakyat,

    olehrakyat,untukrakyat ".2. AntaraciriKerajaanDemokrasiialah

    o Rakyat mempunyaihak-hakasasi,persamaan,dankebebasan.

    o Pilihanrayadiadakandari masake semasa.

    oWarganegara yangberusia 21 tahunkeatas berhak mengundisertaberhakbertandingdalam pilihanraya.

    o Proses pengundiandijalankan secara sulitdankemenangan

    majoriti sesebuahpartipolitikakan membolehkanpartipolitik

    tersebut memerintaho rakyat memilihwakil-wakil dalam badanperundangan

    3. KerajaanDemokrasijuga mengamalkandoktrinpengasingankuasa.4. KerajaanDemokrasiterdiridaripadaDemokrasi Berparlimendan

    Demokrasi Berparlimen.5. KerajaanDemokrasi Berparlimen mempunyai Raja/Presiden sebagai

    ketuanegara yang mempunyaikuasa simbolik.

    6. ContohKerajaanDemokrasi Berparlimenialah Malaysia, Thailand,

    Singapura, Jepun,dan India

    7. KerajaanDemokrasi Berpresidenpula mempunyai Presiden yangmerupakanketuaeksekutif negara.

    8. ContohKerajaanDemokrasi Berpresidenialah Amerika Syarikatdan

    Filipina.

    - Kerajaan Autokrasi

    1.Diterajui olehindividuataugolongantertentu yang mempunyaikuasa

    mutlakdalam pemerintahan.

    2. Kebebasanawam terhaddanrakyatdipaksa mematuhikerajaan.

  • 8/9/2019 RPH kenegaraan

    9/9

    9

    1.4 - Pengasingan Kuasa

    1.Doktrinpengasingankuasainidiperkenalkan oleh Montesquieu,seorangahlifalsafah Perancis menerusibukunya yangberjadual The

    Spirit of Laws

    2. Pembahagiankuasakerajaankepadatigabadan,iaitu:o Badanperundangan seperti ParlimendanDewan Undangan

    Negeri

    o Badaneksekutif sepertiKabinetdanKementeriannyao BadanKehakiman seperti Mahkamah-Mahkamah

    3. Tujuannyaadalahuntuk

    oMengelakkan tumpuan Kuasa yangtidakterhad oleh mana-mana

    badandiatas

    oMengelakkan penyalahgunaan kuasao Menjaminpentadbiran yang lebihcekap

    o Menjaminrakyat mendapatkeadilanundang-undang

    - Doktrin Pengasingan Kuasa di Malaysia

    " X " diwakil olehkuasarelatifdipegang oleh Yangdi-Pertuan Agongdi

    peringkat Persekutuandan Sultanatau YangDipertuaNegeridiperingkatNegeri