rph dskp 5 kump 3

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Kelas : 5 Anggerik Bilangan Murid : 6 orang (3 L, 3 P) Nama murid mengikut kebolehan/tahap/kefungsian Kumpulan A : Atira binti Omar Mohd. Alwinuddin bin Suffian Mohd. Haikal bin Yunus Kumpulan B : David Allan Siti Ateka binti Salleh Nurul Aini binti Nurman Masa /Tarikh : 8.00 pagi - 9.00 pagi (60 minit)/21 Mei 2014 Tajuk : 6. KEMAHIRAN MEMBACA Standard Kandungan : 3.1 Mengeja, membatang dan menyebut sukukata Standard Pembelajaran : 3.1.1 Mengeja, membatang dan menyebut suku kata kv + kv + kv Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ; Kumpulan A: Mengeja, membatang dan menyebut 4 daripada 5 perkataan yang terdiri daripada suku kata kv + kv + kv mengikut konteks yang betul. Kumpulan B: Mengeja, membatang dan menyebut 3 daripada 5 perkataan yang terdiri daripada suku kata kv + kv + kv mengikut konteks yang betul. Nilai : Kerjasama, berdikari, keyakinan diri, kasih sayang Tempat : Bilik Darjah Pengetahuan Sedia Ada : 1) Murid pernah mengikut Sambutan Hari Guru di sekolah. 1

Upload: razia-aziz

Post on 22-Jun-2015

23 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Pendidikan khas

TRANSCRIPT

Page 1: RPH DSKP 5 KUMP 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MELAYU

Mata pelajaran : Bahasa MalaysiaKelas : 5 Anggerik Bilangan Murid : 6 orang (3 L, 3 P)

Nama murid mengikut kebolehan/tahap/kefungsian

Kumpulan A : Atira binti Omar

Mohd. Alwinuddin bin Suffian Mohd. Haikal bin Yunus

Kumpulan B : David Allan

Siti Ateka binti Salleh Nurul Aini binti Nurman

Masa/Tarikh : 8.00 pagi - 9.00 pagi (60 minit)/21 Mei 2014

Tajuk : 6. KEMAHIRAN MEMBACAStandard Kandungan: 3.1 Mengeja, membatang dan menyebut sukukataStandard Pembelajaran : 3.1.1Mengeja, membatang dan menyebut suku kata

kv + kv + kv

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;

Kumpulan A:Mengeja, membatang dan menyebut 4 daripada 5 perkataan yang terdiri daripada suku kata kv + kv + kv mengikut konteks yang betul.

Kumpulan B:Mengeja, membatang dan menyebut 3 daripada 5 perkataan yang terdiri daripada suku kata kv + kv + kv mengikut konteks yang betul.

Nilai : Kerjasama, berdikari, keyakinan diri, kasih sayang Tempat : Bilik Darjah Pengetahuan Sedia Ada : 1) Murid pernah mengikut Sambutan Hari Guru di sekolah.

2) Murid pernah melihat perkatan Kv+Kv+Kv pada kad

gambar di kelas.

1

Page 2: RPH DSKP 5 KUMP 3

FASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

BBB

Set Induksi1) Murid menonton klip video lagu “

Terima Kasih Guruku” melalui komputer riba.

2) Guru mengaitkan klip video dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

BBB:Klip Video Lagu“Terima kasih Guruku”

Terapi pertuturan, interaksi, komunikasi dan emosi.

Langkah 11) Murid dikehendaki menyanyi lagu

‘Terima Kasih Guruku’ dengan gerakan yang sesuai melalui bimbingan guru.

BBB :Laptop/ MS Powerpoints

Langkah 21) Murid mendengar penerangan

daripada guru tentang lirik lagu ‘Terima Kasih Guruku’.

Contoh: guruku, terima, pagiku, segala, dirimu

BBB:Persembahan multimedia

Kad imbasan

Langkah 3 1) Murid mengeja, membatang dan menyebut suku kata kv + kv + kv seperti yang terdapat dalam lirik lagu berdasarkan kepada kad imbasan dengan bimbingan guru.

2) Aktiviti : Permainan bahasa – menyebut perkataan (KBAR)& mengenalpasti sama ada perkataan tersebut kv + kv + kv atau tidak. (KBAT)

3) Murid akan diberikan peneguhan bagi yang Berjaya menjawab dengan betul.

BBB:Persembahan multimedia

Aktiviti dijalankan secara berkumpulan - kelas

Kad imbasan

Langkah 41) Murid – murid dikehendaki berada

dalam kumpulan kecil.2) Setiap kumpulan diberikan lembaran

‘Peta buih’ masing – masing. Mereka dikehendaki mengisi sekurang – kurangnya 5 perkataan yang mengadungi suku kata kv + kv + kv.

Contoh : perahu, kerani, remaja, kalori,

BBB:

Kad Perkataan / kad imbasan

Peta Buih

2

Page 3: RPH DSKP 5 KUMP 3

jeriji, melayu, selalu, Negara, negeri, kecapi

Langkah 5Murid melakukan aktiviti mengisi tempat kosong pada lembaran kerja.

BBB:Lembaran kerja

Penutup 1) Guru menyimpulkan tajuk pembelajaran.

2) Murid diperdengarkan semula lagu “Terima Kasih Guruku” sambil bernyanyi bersama-sama sebagai pengukuhan kepada murid.

3) Guru menyoal murid – Sebutkan dua perasaan murid semasa menyambut ‘Hari Guru’. (KBAR) Jelaskan kenapa? (KBAT)

BBB:Klip Video Lagu“Terima Kasih Guruku”

Terapi pertuturan, interaksi, komunikasi dan emosi.

Refleksi

3