rph 1
DESCRIPTION
rph BM Tahun 3TRANSCRIPT
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
BAHASA MALAYSIA TAHUN 3RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 23 JULAI 2013 (SELASA)
MASA : 0830 – 0930 (60 MINIT)
TEMA : TRADISI KITA
TAJUK : DENGARLAH CERITA
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 1
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIARANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 (KSSR)
Tarikh : 23 Julai 2013
Masa : 0830 - 0930 (60 Minit )
Tahun : 3
Tema : Tradisi Kita
Tajuk Pelajaran : Pelbagai Kaum Di Malaysia
Bilangan Murid : 17 Orang
FOKUS UTAMA :Standard kandungan 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan.
Standard pembelajaran2.5.3 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat kepada bentuk bukan grafik dengan betul
FOKUS SAMPINGAN :Standard kandungan 1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan tepat secara
bertatasusila.
Standard pembelajaranJOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 2
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dengan tepat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.
Standard kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard pembelajaran5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif dengan betul mengikut konteks.
OBJEKTIF EKSPLISIT
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1. Membaca dan menaakul tiga daripada empat gambar tentang “Pelbagai Kaum di Malaysia” untuk memindahkan maklumat
kepada ayat dengan betul.
2. Berbicara untuk menyatakan 6 daripada 8 kata kerja daripada gambar dengan tepat dan jelas secara bertatasusila.
3. Menyatakan 4 daripada 6 kata kerja transitif dan tak transitif dengan betul mengikut konteks dalam lembaran kerja.
PENGISIAN KURIKULUMi. Ilmu: Pendidikan Moral dan sivik
ii. Nilai: Kasih sayang dan kerjasama
PENGETAHUAN SEDIA ADA
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 3
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
i. Murid menguasai kemahiran bertutur di peringkat awal.
ii. Murid sudah pandai membaca.
EMKi. Kecerdasan Pelbagai - Interpersonal, Verbal Linguistik
ii. Kemahiran Berfikir – Menjana minda
iii. Belajar Cara Belajar – Kemahiran mendengar, kemahiran memproses maklumat
SISTEM BAHASAi. Tatabahasa : kata kerja transitif dan kata kerja tak transitif
ii. Kemahiran Bahasa: Membaca, mendengar, menulis dan bertutur
BAHAN SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANi. Gambar rajah “Pelbagai Kaum di Malaysia”
ii. Gambar rajah Pokok kata kerja
iii. Petikan teks
iv. Lembaran kerja
v. Komputer Riba
vi. Pembesar suara
vii. LCD
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 4
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Permainan “Kotak Beracun”
Contoh soalan:1. Apakah permainan yang telah kita
main tadi?2. Apakah kata kerja yang telah
kamu lakukan tadi?
- Guru meminta murid duduk dalam
bulatan di atas lantai
- Guru menerangkan cara bermain
permainan “Kotak beracun”
- Guru mainkan muzik dan murid akan
mengedarkan kotak kepada rakan-
rakannya
- Apabila muzik berhenti, murid yang
memegang kotak pada masa itu akan
mencabut sebuah kertas kata kerja dari
kotak.
- Murid diminta membuat gaya bagi setiap
kata kerja yang dicabut dari kotak itu.
- Guru bersoal jawab dengan murid
mengenai permainan tersebut.
- Guru membimbing murid untuk
menjawab soalan
BSMKotak beracun
Pembesar suara
Komputer riba
TKPVerbal Linguistik
BCBKemahiran membacaKemahiran mendengar
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 5
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
- Guru mengaitkan permainan tersebut
dengan topik pengajaran
Langkah 1
( 10 minit )
Gambar Rajah“Pelbagai Kaum Di Malaysia” (Lampiran 1)
i) Guru mengedarkan gambar rajah
“Pelbagai Kaum Di Malaysia” kepada
murid-murid.
ii) Murid diminta meneliti gambar tersebut
dan membaca teks dengan sebutan
yang betul
iii) Murid diminta membaca teks mengikut
kumpulan.
BSM:Gambar rajah “ Pelbagai Kaum Di Malaysia”
Pendekatan : Berpusatkan Murid
KP: Intrapersonal
BCB: Membaca
Nilai Murni:Kasih sayangKerjasama
Langkah 2
(10 minit)
Perbualan tentang gambar rajah
Contoh soalan:1. Apakah yang dapat kamu lihat
daripada gambar rajah tersebut?
2. Apakah perbuatan yang kamu dapat lihat daripada gambar rajah?
i) Guru berbual-bual dengan murid
tentang perbuatan yang dapat dilihat
daripada gambar rajah
ii) Guru bertanya beberapa soalan kepada
murid.
iii) Berdasarkan gambar rajah, murid
diminta membina ayat secara lisan
dengan menyambung perkataan yang
BSM:Gambar rajah “ Pelbagai Kaum Di Malaysia”
Pendekatan : Berpusatkan Murid
KP: Interpersonal
BCB: kemahiran mendengar
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 6
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
disediakan.
iv) Guru membimbing murid menjawab
soalan.
Nilai Murni:Kerjasama
Langkah 3
(10 minit)
Sistem BahasaKata kerja1. Menegur2. Pergi3. Belajar4. Meminjamkan5. Menghormati
i) Guru menerangkan maksud kata kerja
melalui gambar rajah pkok.
ii) Guru menyatakan beberapa contoh
kata kerja transitif dan tak transitif
iii) Beberapa orang murid diminta
menyatakan contoh lain tentang kata
kerja berdasarkan bahan bacaan
“Pelbagai Kaum Di Malaysia”
iv) Guru mengedarkan latihan pengukuhan
dalam lembaran kerja
BSM:Gambarajah pokok kata kerja
Pendekatan : Berpusatkan Murid
KP:Verbal Linguistik
BCB:
Nilai Murni:Kerjasama, Kasih sayang
Langkah 4
(8 minit) PentaksiranPerkataan:1. Jatuh2. Tendang3. Masak4. Marah
1. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada semua murid.
2. Murid diminta melengkapkan tempat
kosong dengan kata kerja yang sesuai.
KB: Menjana Idea
BSM:Lembaran kerja
Nilai Murni:
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 7
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
5. Lukis Kerjasama
Pengayaan
dan
Pemulihan
(10 minit)
PengayaanKumpulan A dan BBina ayat tunggal berdasarkan
gambar berpandu
PemulihanKumpulan CPemadanan kata kerja dengan gambar
PenggayaanMurid membina ayat berdasarkan gambar berpandu yang diberi dalam lembaran kerja
PemulihanMurid diminta mengenal pasti kata kerja dalam ayat tunggal yang disediakan
KB:Menjana Idea
BSM:Lembaran Kerja
Nilai Murni:Kerjasama
Sistem bahasa:
Kata kerja
Penutup
(5 minit) 1. Penutup Kognitif
2. Penutup Sosial
1. Guru merumuskan tentang
kepentingan pelbagai kaum di
Malaysia.
2. Nyanyian lagu “kawan-kawan, ingat
pelajaran hari ini”
BSM:Slaid power pint
Nilai Murni:
KerjasamaKasih sayang
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 8
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :
Catatan
Tandatangan :Nama :Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar :
Catatan
Tandatangan :Nama :Tarikh :
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 9
RPH 1TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan : Penambahbaikan :
Kelemahan : Tindakan Susulan :
Disemak Oleh Guru PembimbingCatatan :
Tandatangan:
Nama :
Tarikh :
Disemak Oleh Pensyarah PembimbingCatatan :
Tandatangan:
Nama :
Tarikh :
JOICE WONG FONG | PISMP BM AMBILAN JANUARI 2011 10