d2011049896 rph 4(video) 1

12
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1 http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 1/12  PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015 KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. MATRIK AHMAD LUTFI BIN ISHAK D20111049896 PUSAT PEMBELAJARAN: UPSI KUMPULAN : K01019(A141PJJ) NAMA TUTOR E-LEARNING: ENCIK RIDZUAN BIN JAAFAR TARIKH SERAH: 15 OKTOBER 2014 PEMARKAHAN RANCANGAN MENGAJAR HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN I MINGGU 4 (VIDEO)

Upload: ahmad-lutfi

Post on 18-Feb-2018

274 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 1/12

 

PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015

KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. MATRIK

AHMAD LUTFI BIN ISHAK D20111049896

PUSAT PEMBELAJARAN: UPSI

KUMPULAN : K01019(A141PJJ) 

NAMA TUTOR E-LEARNING: ENCIK RIDZUAN BIN JAAFAR

TARIKH SERAH: 15 OKTOBER 2014

PEMARKAHAN

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN I

MINGGU 4 (VIDEO)

Page 2: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 2/12

Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu Tahun Satu

Tarikh : 14 Oktober 2014

Hari : Selasa

Tahun : 1 Bestari

Masa : 8.30  –  9.00 pagi

Bilangan Murid : 21 orang

Tajuk : Kebun Datuk Anas

Standard Pembelajaran:

1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang

 betul menggunakan ayat tunggal.

2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

3.5.1 Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagai sumber. 

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1.  Menyebut atau menyatakan nama sayur-sayuran.

2.  Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

3.  Membina dan menulis perkataan dan ayat tunggal dengan betul.

Aktiviti Pembelajaran dan Pembelajaran

1.  Murid menjawab soalan guru.

2.  Murid menyebut nama- nama sayur-sayuran dan alat pekebunan. .

3.  Murid membaca perkataan dan frasa.

4.  Murid memadankan kad perkataan dengan gambar.

5.  Murid membina ayat tunggal berpandukan gambar .

6.  Didik hibur menyanyikan lagu kebun Pak Mamat.

Elemen Merentas Kurikulum

1.  Kreatif dan Inovatif : Gaya semasa menyanyikan lagu.

2.  TMK : Penggunaan alat ICT

3.  Keushawan : Berniaga

Bahan Bantu Mengajar

Komputer, LCD, Kad Gambar, Kad Perkataan, Lembaran Kerja.

Page 3: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 3/12

Sistem Bahasa : Tatabahasa ( ayat tunggal )

Kosa kata ( sayur-sayuran, penyiram, cangkul, )

Sebutan dan Intonasi ( menyanyi lagu )

Strategi : Konstruktivisme, Kontekstual, Kalaboratif.

Pendekatan/Kaedah  : Induktif dan koperatif

Teknik : Soal jawab, main peranan, bercerita.

Konsep 5P  : Penggabungjalinan-kemahiran membaca, bertutur,

mendengar menulis

Pengisian Kurikulum  :

a) Ilmu : Pendidikan ICT ,

 b) Nilai : Kesyukuran, Penghargaan, Hormat-menghormati

c) Kemahiran nilai tambah : i) Kemahiran berfikir (menjana idea, merumus

dan menghubung kait)

ii) kemahiran belajar cara belajar: Mendengar

iii) Kemahiran bahasa: Membaca, mendengar,

 bertutur dan menulis

Kecergasan pelbagai : Interpersonal

Pengetahuan sedia ada 

: i. Murid sudah mengenal jenis sayur-sayuran.

ii. Murid telah menguasai kemahiran membaca perkataan dan membina ayat.

Penilaian : 1. Menjawab soalan secara lisan.

2. Menjawab soalan lembaran kerja.

3. Secara pemerhatian.

Page 4: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 4/12

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran.

Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(4 minit)

Muzik lagu ‘Pak Mamat

ada Kebun’ 

Menyebut nama sayur-

sayuran dan alat pekebunan.

Kad pantun teka-teki siapa

saya.

1.Guru membunyikan

muzik lagu ‘Pak Mamat

Ada Kebun'dan

memintakan murid

mengedarkan kotak

 bermaklumat.

2. Apabila muzik

dialunkan murid bermain

kotak beracun.

3. Apabila muzik

 berhenti, murid yang

terdapat kotak

 bermaklumat padanya

akan mencabut satu kad

maklumat tersebut dan

membacanya.

4. Murid tersebut akan

menjawab teka-teki

tersebut.

Bahan bantu

mengajar:

Muzik lagu,

kotak maklumat,

Kad pantun teka-

teki, dan kad

gambar.

 Nilai:

Kerjasama

Lampiran 1

Perkembangan

Langkah 1

(5 minit)

Bercerita tentang kebun

datuk Anas.

Power Point.

1.Guru bercerita tentang

kebun Datuk Anas

dengan menggunakan

Komputer (Power Point).

2. Murid mendengar

cerita guru tentang kebun

Datuk Anas sambil

membaca perkatan atau

Bahan:

Komputer, LCD,

gambar power

 point.

 Nilai:

Patuh arahan

Semasa kecil berbaju

hijau,

Apabila dewasa berbaju

merah,

Bentuk saya panjang

seperti ular,

Orang sebut saya panjang

 juga,

Siapa saya?

Page 5: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 5/12

 

frasa. Integrasi inovasi

yang diterapkan:

Power point

Lampiran 2

Langkah 2

(6 minit)

Kuiz melengkapkan

 perkataan dan frasa tentang

nama sayur-sayuran dan

alat pekebunan .

1.Guru meminta murid

 berada dalam dua

kumpulan untuk

mengadakan kuiz.

2.Murid kumpulan A

mengambil gambar dan

menggantungnya di

 badan manakala murid

dari kumpulan B mencari

 perkataan nama gambar

dan menggantungnya di

 badan.

4. Guru meminta murid-

murid mermbaca

 perkataan tersebut secara

kumpulan dan secara

kelas.

BBM:

Kad gambar

Kad perkataan

 Nilai :

Kerjasama

Langkah 3

(6 minit)

Memadankan ayat dengan

gambar.

Membaca ayat.

1.Guru menayangkan

gambar aktivi di kebun

datuk Anas..

2. Murid menyatakan

aktiviti daripada gambar

tersebut.

3. Guru meminta murid

Gambar power

 point, kad ayat.

 Nilai:

Berkeyakinan

Page 6: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 6/12

mencari ayat daripada

kad ayat.

4. Murid memadankan

kad ayat dengan gambar.

5. Murid tersebut akan

datang ke hadapan kelas

untuk menunjukkan kad

ayat tersebut kepada

murid-murid yang lain.

6. Murid-murid yang lain

akan membaca kad ayat

tersebut..

Langkah 4

(7 minit)

Penilaian:

Soalan lembaran kerja.

1.Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid.

2. Murid menjawab

lembaran kerja yang

diberikan oleh guru.

3. Guru membimbing

murid-murid yang lemah

untuk menjawab.

Lembaran kerja.

 Nilai:

-Berkeyakinan

-Berdisiplin

Penutup

(2 minit)

Rumusan guru tentang

 pengajaran dan

 pembelajaran.

1.Guru membuat

rumusan tentang aktiviti

 pengajaran dan

 pembelajaran.

 Nilai:

- Bekerjasama

- Berkeyakinan

REFLEKSI KEKUATAN

☺  Murid- murid dapat menjawab soalan- soalan dengan betul.☺  Murid- murid seronok melakukan aktiviti.☺  Pembelajaran berpusatkan murid.

KELEMAHAN

  Tidak semua murid dapat melibatkan diri dalam aktiviti kuiz kerana

kekangan masa.  Tidak dapat menepati masa yang diperuntukan.

Page 7: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 7/12

 CADANGAN PENAMBAHBAIKAN

  Menambahkan masa pengajaran kepada 60 minit. .

Lampiran 1

Kad teka-teki

Semasa kecil berbaju hijau

Sudah besar berbaju merah,

Siapa saya?

Warna saya ungu,

Badan saya ada panjang dan ada bulat,

Siapa saya?

Siapa saya?

Badan saya panjang seperti

ular,

Orang panggil saya panjang

 juga.

Asal saya daripada besi,

Orang guna saya untuk merumput dan

cangkul tanah,

Saya ada ulu,

Siapa saya?

Ada orang membuat batas,

Ada orang menyiram sayur-sayuran,

Ada orang membubuh baja,

Saya ada bermacam-macam-macam sayur-sayuran.

Siapa saya?

Page 8: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 8/12

Lampiran 2

Teks Cerita

http://www.stafaband.info/download/mp3/lagu_lagu_kebun_pak_mamat/ 

Ini kebun sayur datuk Anas.

Datuk Anas, Pak Amin sedang membuat batas.

Dia menggunakan cangkul untuk membuat batas.

Di kebun datuk Anas ada sayur terung, bendi, kacang panjang, cili, dan kubis.

Anas membantu datuknya menyiram sayur setiap hari.

Page 9: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 9/12

 

Kad Gambar

Lembaran kerja

Page 10: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 10/12

Lembaran kerja

 Nama: __________________________________ Tarikh: ________________________

Tulis semula ayat di bawah berdasrkan gambar.

 _________________________________________________

 ___________________________________________________

 __________________________________________________

 ____________________________________________________.

 ____________________________________________________.

Pak Amin meratakan tanah menggunakan pencakar. Pak Amin menyiram sayur.

Pak Amin menyangkul tanah.

Mak Jah membubuh baja pada sayur.

Pak Amin memungut sayur.

Page 11: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 11/12

Lembaran kerja (Pengayaan)

 Nama: ________________________________ Tarikh : _________________________

Bina dan tulis ayat berdasarkan perkataan atau frasa yang diberikan.

 _______________________________________________.

 _________________________________________________.

 ___________________________________________________.

 ____________________________________________________.

 ____________________________________________________.

membuat batas merata tanah memungut hasil

menyiram membubuh baja

Page 12: D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1

http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 12/12

 

Lembaran kerja : Pemulihan

Nama : ___________________________________ Tarikh: ________________

Tuliskan nama sayur-sayuran dengan perkataan atau frasa yang diberikan.

terung timun cili

kacang panjang kubisbayam