rancangan pengajaran harian sains tahun 6.doc
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun 6Contoh Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran: SainsKelas: Tahun 6 JujurTarikh: 11 Februari 2011Masa: 11.35 pagi – 12.35 tgh (60 minit)Bilangan murid: 25 orangBidang pelajaran: Daya dan GerakanObjektif pembelajaran: Menganalisis konsep daya
Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai isi kandungana. Menjelaskan dengan contoh kesan daya geseran dalam kehidupan harianb. Menyatakan kebaikan dan keburukan daya geseran dalam kehidupanc. Membuat kesimpulan kesan jenis permukaan ke atas gerakan objek
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikira. mereka bentuk dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk menentukan kesan jenis
permukaan ke atas gerakan objek
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murnia. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen berdasarkan prosedur yang dipersetujui
dalam kumpulanb. menghargai masa dengan menjalankan eksperimen dengan pantas dan sentiasa menumpu kepada
menjalankan tugasan tersebut Konsep/prinsip/hukum/teori:Daya geserana. menghakis permukaanb. memperlahankan gerakanc. membantu gerakand. dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin)
Bahan, peralatan dan bahan sumber:Blok kayu – 5 unitKacang hijau – Beberapa bijiMinyak masak – 1 botolBeg plastik – 5 unit Kertas pasir – 5 unit Kereta mainan – 5 unit Surat khabar lama – 5 helai
Pembaris – 5 batang Gelang getah – 5 unitNota di slaid PowerPoint
Langkah berjaga-jaga:Elakkan minyak dan kacang hijau jatuh ke lantai kerana jika terpijak boleh menyebabkan jatuh.
Pengetahuan sedia ada:Murid telah mempelajari daya wujud apabila ada tolakan dan tarikan dan daya boleh mengubah bentuk dan arah gerakan. Murid juga mungkin mempunyai miskonsepsi bahawa daya dipunyai oleh sesuatu benda.
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
Daya wujud akibat
interaksi yang
melibatkan tolakan
dan tarikan dan boleh
mengubah bentuk
dan arah gerakan
Buat kaitan dengan
pengetahuan sedia ada
pelajar dengan menyoal
Cungkil idea murid tentang
kesan daya selain
mengubah bentuk dan
arah gerakan.
Murid memberi
respon Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas
menggunakan
Kartun Konsep
Menstruktur/
Menstruktur
semula(40 min)
Daya geseran
a.menghakis
permukaan
b. memperlahankan
gerakan
c.membantu gerakan
d. dipengaruhi oleh
jenis permukaan
(kasar dan licin)
Mengutarakan satu
persoalan utama:
Apakah kesan daya
geseran ke atas objek?
Tanya hipotesis, reka
bentuk eksperimen dan
pembolehubah terlibat.
DebriefingTaksir kefahaman secara lisan – Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi, manakala murid yang tidak, dikumpul dalam satu kumpulan dan diberi penerangan kumpulan kecil
Murid membuat
hipotesis, beri
cadangan reka
bentuk
eksperimen,
menyatakan
pembolehubah.
Murid
menjalankan
eksperimen bagi
menjawab
persoalan.
Aktviti pemulihan: Mendengar penerangan guru dalam kumpulan kecil
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri
dalam kumpulan
Sikap saintifik
dan nilai murni:
Penglibatan aktifMenghargai masa
Aplikasi Idea
(10 min)
1. Kesan tayar botak
ketika di jalan raya
2. Penggunaan roda
bagi mengurangkan
Tunjukkan masalah di
slaid
(rujuk lampiran 1)
Pelajar
menyelesaikan
masalah dalam
kumpulan
Strategi:
Perbincangan
kumpulan diikuti
persembahan
geseran Pelajar
membentangkan
dapatan
Sumber
pengajaran: slaid
PP
Penutup
(5 min)
Daya geseran
a.menghakis
permukaan
b. memperlahankan
gerakan
c.membantu gerakan
d. dipengaruhi oleh
jenis permukaan
(kasar dan licin)
Taksir kefahaman pelajar
dengan memberi kuiz
pendek. Tingkatkan
keterujaan dengan
mengadakan pertandingan
antara kumpulan
Tunjukkan ringkasan idea
utama di slaid.
Beri tugasan membaca
untuk tajuk seterusnya
iaitu pengawetan makanan
dan 4 soalan menyelesai
masalah dalam buku
latihan.
Pelajar berbincang
dalam kumpulan
untuk menjawab
kuiz dan membuat
kesimpulan
pelajaran dengan
menyatakan idea
utama serta
mengaitkannya
dengan idea asal.
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan
kelas
Sumber
pengajaran: slaid
PP