rancangan pengajaran harian repaired)

17
Faridah binti Abu 720517135692002 SOALAN TUGASAN Gabungan pengajaran guru yang berasaskan persembahan multimedia atau digital di samping penerapan kreativiti dan inovasi dalam pengajaran dan pembelajaran terbukti dapat meningkatkan minat dan kesediaan murid. Pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Kesihatan juga tidak terkecuali dari aplikasi sedemikian. Kemahiran guru dalam menyediakan alat bantu mengajar khususnya bahan multimedia akan dapat meningkatkan keberkesanan proses pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Kesihatan. Sebagai seorang guru Pendidikan Kesihatan anda dikehendaki: (a) Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) dengan menggunakan aplikasi MSWords. HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Upload: kelodan

Post on 26-Jun-2015

204 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

SOALAN TUGASAN

Gabungan pengajaran guru yang berasaskan persembahan multimedia atau digital di samping

penerapan kreativiti dan inovasi dalam pengajaran dan pembelajaran terbukti dapat

meningkatkan minat dan kesediaan murid. Pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Kesihatan

juga tidak terkecuali dari aplikasi sedemikian. Kemahiran guru dalam menyediakan alat bantu

mengajar khususnya bahan multimedia akan dapat meningkatkan keberkesanan proses

pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Kesihatan.

Sebagai seorang guru Pendidikan Kesihatan anda dikehendaki:

(a) Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) dengan menggunakan aplikasi

MSWords.

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Kesihatan

Tarikh: 21 Jun 2010

Masa : 8.30 – 9.00 pagi (30 minit)

Tahun (Kelas): Satu Ar-Rayyan

Topik: Kebersihan Diri

Subtopik: Kesihatan Diri

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

i. Psikomotor : i. Memberus gigi dengan kaedah dan urutan yang

betul.

ii. Kognitif : i. Menyatakan secara lisan 2 daripada 3 kepentingan

menjaga kebersihan gigi

ii. Mengetahui cara menjaga kebersihan gigi

iii. Afektif : i. Menyanyi sambil melakonkan cara memberus gigi

ii. Berasa seronok dan gembira ketika proses

pengajaran dan pembelajaran

Pengetahuan sedia

ada:

i. Murid telah mengetahui asas penjagaan diri.

ii. Murid telah mendapat pendedahan awal ketika

prasekolah.

Penerapan nilai: Kebersihan diri dan bertanggungjawab pada diri

sendiri dalam memastikan kebersihan diri

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

KBKK: Menjawab soalan betul atau salah

Penggabungjalinan: Sains(Gigi susu, gigi kekal), Muzik ( Nyanyian lagu

Burung Kakak Tua)

BSPP: Komputer, LCD projektor, skrin, berus gigi, ubat

gigi

Fasa Strategi Pembelajaran/ AktivitiBSPP &

Catatan

Set Induksi

5 minit

i. Guru menyediakan peralatan ICT untuk

digunakan dalam proses pengajaran dan

pembelajaran .

(komputer, LCD projector, layar skrin)

ii. Guru bertanya dengan murid mengenai

lagu “Burung Kakak Tua”.

iii. Guru meminta murid menyanyi lagu

tersebut.

iv. Guru memaparkan skrin yang mempunyai

lirik lagu burung kakak tua yang telah

diubah lirik.

v. Guru menyanyi di ikuti dengan murid.

vi. Murid menyanyi dengan iringan muzik

( minus 1).

LCD- Projector

Skrin 2 – Power

point

Lirik lagu

Burung Kakak

Tua yang telah

diubah suai

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

Langkah 1

( 6 minit)

i. Guru bersoaljawab dengan murid

mengenai lagu yang baru murid nyanyi

a. “Apakah yang hendak disampaikan

oleh lagu tersebut?”

ii. Guru bersoaljawab dengan murid

a. “Kenapa kita perlu gosok gigi?”

b. “Berapa kalikah anda gosok gigi?”

c. “Apakah kesan jika kita tidak gosok

gigi?”

d. “Bagaimanakah cara untuk kita

menjaga gigi?”

iii. Guru memberikan penerangan ringkas

tentang penjagaan gigi dengan

menggunakan perisian Microsoft Power

Point.

a. Kepentingan menjaga kebersihan gigi

b. Struktur gigi bagi kanan-kanak dan

orang dewasa (gigi susu dan gigi kekal)

c. Makanan yang baik untuk gigi

d. Makanan yang boleh merosakkan gigi

iv. Murid mengenalpasti, menyebut dan

menyenaraikan makanan yang boleh

merosakkan gigi jika dimakan berlebihan

dan tidak membersihkan gigi setelah

memakannya seperti gula-gula, aiskrim,

coklat, kek dan biskut.

v. Guru berbincang dengan murid tentang

kesan tidak menjaga gigi dan kaitanya

dengan pemakanan. Antara kesannya ialah

gigi cepat rosak dan mendapat sakit gusi.

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

vi. Guru bersoaljawab secara lisan dengan

murid untuk meningkatkan pemahaman

murid berkenaan maklumat yang

dipaparkan dengan menggunakan

PowerPoint.

Langkah 2 (11

minit)

i. Guru bersoal-jawab dengan murid.

a. “Bagaimanakah kamu menggosok

gigi?”

ii. Guru memaparkan slaid yang mempunyai

gambar gigi dan urutan yang perlu diikuti

ketika menggosok gigi.

iii. Guru menunjukkan langkah demi langkah

berpandukan slaid yang ditunjukkan.

iv. Guru meminta murid mengeluarkan berus

gigi.

v. Gurujuga menunjukkan cara menggosok

gigi dengan menggunakan model

vi. Murid memberus gigi mereka sendiri

vii. Guru berbincang dengan murid akibat tidak

menjaga kebersihan gigi dan

mengaitkannya dengan karies gigi.

viii. Guru turut menerangkan kebaikan

berkumur selepas makan.

ix. Guru mengingatkan kepada murid supaya

tidak berkongsi berus gigi.

x. Guru memaparkan video klip dari “Upin

dan Ipin” mengenai penjagaan gigi.

xi.

Model gigi

Berus gigi

Gelas

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

Langkah 3

(5minit)

i. Guru memaparkan slaid soalan betul salah

untuk menguji pemahaman murid

ii. Guru mengedarkan lembaran kerja latihan

kepada murid.

a. Menjawab soalan betul salah

mengenai gigi.

iii. Guru memberi arahan bagaimana untuk

menjawab soalan pada lembaran kerja

tersebut.

iv. Murid-murid berbincang dan bersama-

sama menjawab soalan pada lembaran

kerja.

v. Guru berbincang jawapan bersama murid.

vi. Murid membuat pembetulan pada jawapan

yang salah di lembaran kerja.

ABM

(Lampiran 3)

PPBK Latih

Tubi

Penutup

(3minit)

i. Guru membuat rumusan mengenai

pelajaran hari ini.

ii. Guru mengingatkan murid betapa

pentingnya menjaga kebersihan gigi.

iii. Guru turut mengingatkan murid supaya

menggosok gigi sekurang-kurangnya 2 kali

sehari.

Penerapan nilai:

Bertanggung-

jawab kepada

kebersihan diri.

Sayangi gigi

anda

Refleksi Murid dapat menjawab soalan peneguhan 8

daripada sepuluh soalan. Hasil

pembelajaran tercapai.

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

(b) Menyediakan papan cerita (story board) bagi menghasilkan kit pembelajaran.

Papan cerita hendaklah dihasilkan dalam aplikasi MSWords.

Papan Cerita

1.

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

MUKA DEPAN

Penjagaan gigi

Tahun 1

Cadangan Gambar: Gambar senyuman yang manis

(bibir dan gigi serta ubat gigi)

Audio : Lagu bangun pagi gosok gigi

Burung Kakak Tua

Cadangan Gambar: Gambar senyuman yang manis

(bibir dan gigi serta ubat gigi)

Cadangan animasi: burung berterbangan

yang telah diubah lirik

Audio : Minus one lagu “Burung Kakak

Tua”

Slaid 2

Slain 1

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Kenapa Gigi Perlu Diberus

Cadangan Gambar: Gambar senyuman yang manis

Cadangan animasi: Gambar gigi yang bersinar

Cadangan Isi : kepentingan menggosok gigi

Slaid 3

Penjagaan Gigi

Cadangan Gambar: Gambar gigi, berus gigi dan

ubat gigi

Cadangan animasi: Data dipaparkan secara klik

tetikus.

Cadangan Isi : Penjagaan harian gigi

Slaid 4

Bilangan Gigi Manusia

Cadangan Gambar: Gambar gigi susu

Cadangan animasi: Tajuk

Cadangan Isi : kepentingan menggosok gigi

Slaid 5

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Makanan yang baik untuk gigi

Cadangan Gambar: Gambar buah-buahan dan sayur-sayuran

Cadangan animasi: Arnab sedang makan clobak

Cadangan Isi : Senarai makananan yang baik

untuk gigi

Slaid 6

Makanan yang merosakkan gigi

Cadangan Gambar: Gambar makanan ringan, air

berkabonat, kek

Cadangan animasi: Lebah berterbangan

Cadangan Isi : Akibat mengambil makanan

yang boleh merosakkan gigi

Slaid 7

Cara menggosok gigi

Cadangan Gambar: Gambar gigi dan urutan nombor

untuk membersihnya

Cadangan animasi: Gambar gigi yang bersinar

Hiperlink : Klik pada nombor akan terus

ke pautan urutan cara menggosok gigi ( ada 5 pautan)

Slaid 8

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Langkah 1

Cadangan Gambar: Gambar bahagian gigi yang perlu di berus

Cadangan Isi : Penerangan cara menggosok

gigi bagi langkah satu

Hiperlink : kembali ke pautan slaid 8 (cara

menggosok gigi)

Slaid 9

Langkah 2

Cadangan Gambar: Gambar gigi yang perlu diberus

Cadangan animasi: kerangka gambar yang bergerak

Cadangan Isi : Penerangan cara menggosok

gigi bagi langkah 2

Hiperlink : kembali ke pautan slaid 8 (cara

menggosok gigi)

Slaid 10

Langkah 3

Cadangan Gambar: Gambar gigi yang perlu diberus

Cadangan animasi: kerangka gambar yang bergerak

Cadangan Isi : Penerangan cara menggosok

gigi bagi langkah 3

Hiperlink : kembali ke pautan slaid 8 (cara

menggosok gigi)

Slaid 11

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Langkah 4

Cadangan Gambar: Gambar gigi yang perlu diberus

Cadangan animasi: kerangka gambar yang bergerak

Cadangan Isi : Penerangan cara menggosok

gigi bagi langkah 4

Hiperlink : kembali ke pautan slaid 8 (cara

menggosok gigi)

Slaid 12

Langkah 5

Cadangan Gambar: Gambar gigi yang perlu diberus

Cadangan animasi: kerangka gambar yang bergerak

Cadangan Isi : Penerangan cara menggosok

gigi bagi langkah 5

Hiperlink : kembali ke pautan slaid 8 (cara

menggosok gigi)

Slaid 13

Sambungan Langkah 5

Cadangan Gambar: Gambar gigi yang perlu diberus

Cadangan animasi: kerangka gambar yang bergerak

Cadangan Isi : Penerangan cara menggosok

gigi bagi langkah 5

Slaid 14

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

Rujukan

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Ringkasan cara menggosok gigi

Cadangan Gambar: Gambar cara memberus gigi

Cadangan animasi: kerangka gambar yang bergerakSlaid 15

Mari menonton

Cadangan Gambar: Gambar kartun Upin dan Ipin

Cadangan animasi: Video cara memberus gigi dari

animasi Upin dan Ipin

Cadangan Isi : Penerangan cara menggosok

gigi bagi langkah 5

Slaid 15

LATIHAN

Cadangan Gambar: Gambar “smiley”

Cadangan animasi: “Smiley” bergerak-gerak

Cadangan Isi : Soalan peneguhan

Slaid 16

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

Jamaludin Ibrahim 1989. Pengajaran berbantukan komputer berkepintaran : implikasi

kepada pengajaran dan          pembelajaran. Proceeding of the National

symposium on Educational Computing. USM : MCCE

Nik Azis Nik Pa. 1989. Komputer dalam pendidikan. Proceding of the National

Symposium on Educational Computing. USM : MCCE

Prof. Dr. Ansary Ahmed, Prof. Dr. Mansor Fadzil, Prof. Dr. John Arul Philips, 2007.

HBHE1203 Pedagogi Pendidikan Kesihatan. Kuala Lumpur:OUM.

Prof. Dr. Mansor Fadzil, Prof. Dr. Abd. Razak Habib, 2007. HBEF2103 Psikologi

Pendidikan. Kuala Lumpur:OUM

Prof. Dr. Mansor Fadzil, Prof. Dr. Abd. Razak Habib, 2007. HBEF3103 Prinsip

Teknologi Pengajaran. Kuala Lumpur:OUM

Abdul Hafidz Bin Haji Omar, Haron Bin Mohamed, Husain Bin Ayob 2002. Pendidikan

Jasmani Dan Pendidikan Kesihatan Tahun Satu. Shah Alam: Dewan Bahasa dan

Pustaka

Wee Eng Hoe, 2002. Pendidikan Jasmani dan Pendidikan Kesihatan (Siri Pendidikan

Perguruan). Shah Alam: Karisma Publications Sdn. Bhd.

http://www.adk.gov.my/utama.html

http://www.infosihat.gov.my/

http://pppjj.usm.my/mojit/articles/pdf/August05/05-Article-035-Muthu%20Kumar-

Singapore.pdf

http://pendislami.tripod.com/

Isi Kandungan

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Repaired)

Faridah binti Abu720517135692002

Soalan 1 a 1

i) Rancangan Pengajaran Harian 2

Soalan 1 b 7

ii)Papan Cerita 7

Rujukan 13

HBHE1203 PEDAGOGI PENDIDIKAN KESIHATAN Page ii