rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan thn5

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh : 30 Julai 2013 Masa : 0710 - 0740 Tempat : Bilik Darjah Tahun 5 Tahun(Kelas) : Tahun 5 Bilangan Murid: 30 orang (19 lelaki 11 perempuan) Tunjang Pembelajaran: 2. Gaya Hidup Sihat Tajuk : 2.1 Pemakanan Sub-tajuk : a. Pengenalan cara makan yang sihat untuk pertumbuhan badan Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat: Psikomotor : i. mengangkat tangan dan berdiri untuk menjawab soalan, ii. bergerak di dalam kelas semasa aktiviti perbincangan bersama guru dan murid. Kognitif : i. mengenalpasti cara pemilihan makanan yang sesuai untuk pertumbuhan badan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 dengan betul ii. menyenaraikan jenis makanan yang baik untuk pertumbuhan badan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 dengan betul. Afektif: i. menunjukkan perasaan bekerjasama semasa aktiviti perbincangan, ii. mengamalkan sikap prihatin dalam membantu rakan yang memerlukan. Kemahiran Berfikir: Memberi sebab, menghubungkaitkan Pengalaman sedia ada: Murid-murid pernah sedih dan marah Penerapan nilai : Bekerjasama dan prihatin Penggabungjalinan: Pendidikan Moral dan Sains BSPP : Kad imbasan (2), lembaran kerja (30) Rujukan : Healthy Lifestyle Campaign 1997, Healthy Eating : Manual Prime and Supportive Messages, Ministry of Health Malaysia BAHAGIAN /MASA AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/ FOKUS P&P CATATAN & BSPP Set Induksi (5 minit ) 1. Sumbang saran 2. Soal jawab. Guru memberikan satu soalan kepada murid-murid. Soalan guru: I. Nilai Prihatin terhadap diri sendiri KBKK

Upload: azizafkar

Post on 25-Dec-2015

231 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

RPH 5

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Kesihatan Thn5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran :          Pendidikan Kesihatan

Tarikh              :           30 Julai 2013

Masa                :          0710 - 0740

Tempat            :          Bilik Darjah Tahun 5

Tahun(Kelas)   :           Tahun 5

Bilangan Murid:           30 orang (19 lelaki 11 perempuan)

Tunjang Pembelajaran:  2. Gaya Hidup Sihat

Tajuk                :          2.1 Pemakanan

Sub-tajuk         :           a. Pengenalan cara makan yang sihat untuk pertumbuhan badan

Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:             Psikomotor :    i.   mengangkat tangan dan berdiri untuk menjawab soalan,ii.  bergerak di dalam kelas semasa aktiviti perbincangan bersama guru dan murid.

            Kognitif :          i.   mengenalpasti cara pemilihan makanan yang sesuai untuk pertumbuhan badan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 dengan betul                                    ii.  menyenaraikan jenis makanan yang baik untuk pertumbuhan badan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 dengan betul.

Afektif:            i.   menunjukkan perasaan bekerjasama semasa aktiviti perbincangan,                        ii.  mengamalkan sikap prihatin dalam membantu rakan yang

memerlukan.

Kemahiran Berfikir: Memberi sebab, menghubungkaitkan Pengalaman sedia ada:  Murid-murid pernah sedih dan marahPenerapan nilai    :          Bekerjasama dan prihatinPenggabungjalinan:       Pendidikan Moral dan Sains

BSPP   :  Kad imbasan (2), lembaran kerja (30)

Rujukan : Healthy Lifestyle Campaign 1997, Healthy Eating : Manual Prime and Supportive Messages, Ministry of Health Malaysia

BAHAGIAN/MASA

AKTIVITI BUTIR MENGAJAR/FOKUS P&P

CATATAN & BSPP

Set Induksi(5      minit)

1. Sumbang saran

2. Soal jawab.

        Guru memberikan satu soalan kepada murid-murid.

        Soalan guru:    I.            Apakah

makanan yang diberikan kepada anda semasa bayi dan sekarang?

        Murid memberikan

Nilai Prihatin terhadap diri sendiri

KBKK Menghubungkait

Strategi Berpusatkan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Kesihatan Thn5

maklum balas terhadap soalan guru.

        Guru bersoal jawab bersama murid selepas sumbang saran.

        Soalan guru:I. Pernahkan anda minum susu dan makan sayur-sayuran dan buah-buahan?

II. Kenapa?

        Jawapan murid:    I.            Pernah   II.            Untuk

kesihatan, supaya tidak sakit, supaya cepat besar dll.

        Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait antara  hasil sumbang saran dan soalan yang diajukan dengan isi pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk “Pemakanan yang sihat untuk pertumbuhan badan”.

                                              

murid

Perkembangan

(15 minit)

1. Pengenalan isi pelajaran.

2. Berada dalam kumpulan (5 kumpulan = 6 orang)

3. Edaran kad imbasan

4. Soal jawab

5. Perbincangan

        Piramid makanan ialah satu carta yang membantu kita untuk merancang pengambilan jenis-jenis makanan dan sukatan makanan yang sesuai untuk kita setiap hari .

        Buat 5 kumpulan.

BBM Kad imbasan

Nilai Bekerjasama

KBKK Menghubungkait

Strategi

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Kesihatan Thn5

dalam kumpulan mengenai pemilihan jenis makanan yang sihat untuk pertumbuhan badan.

        Wakil setiap kumpulan datang ke hadapan.

        Ambil dua kad imbasan setiap seorang.

        Tunjukkan kepada ahli kumpulan.

        Guru bersoal jawab dengan murid.

        Soalan guru:    I.            Apa yang kamu

dapat lihat pada kad tersebut?

   II.            Bagaimana cara memilih makanan yang sihat

        Jawapan murid:    I.            Piramid

makanan dan senarai makanan.

   II.            Melalui piramid makanan

        Dalam kumpulan yang sama, bincangkan dan senaraikan makanan yang sihat mengikut jenis-jenis makanan.

Berpusatkan bahan

Kemuncak(7 minit)

1. Pembentangan hasil perbincangan

2. Soal jawab

        Setiap kumpulan perlu membaca hasil perbincangan kumpulan masing-masing di hadapan.

        Guru bersoal jawab dengan murid:

        Soalan guru:1.         Adakah kamu

bersetuju dengan pemilihan jenis makanan yang disediakan?

2.       Mengapa?

BBM Kad imbasan

Nilai Bekerjasama

KBKK Memberi sebab dan menghubungkait

Strategi Berpusatkan bahan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Kesihatan Thn5

        Jawapan murid?1.         Setuju atau tidak2.       Perlu ikut piramid

makanan dll.

Penutup(3 minit)

1. Edaran lembaran kerja   

2. Soal jawab.

3.         Rumusan P&P3.1        Kognitif

3.2        Afektif

        Guru bertanya kepada murid.

        Soalan guru:1.         Berikan contoh

makanan yang sihat untuk pertumbuhan badan?

        Jawapan murid:1.         Susu, buah-buahan,

sayur-sayuran, nasi dan air minuman.

        Makanan yang dimakan akan menentukan kesihatan diri seseorang individu. Makanan yang sihat bukan sahaja memberikan tenaga, malah memastikan otak cerdas dan badan cergas serta badan sihat.

        Sentiasa berkerjasama semasa perbincangan dan perlu prihatin terhadap pertubumbuhan badan dengan mengambil makanan yang sihat.

BBM Lembaran kerja

Nilai Hormat menghormati

KBKK Menghubungkait

Strategi Berpusatkan murid