rancangan pengajaran harian mt 6

14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) MATEMATIK TAHUN 6 Subjek : Matematik Tarikh : 20 / 2/ 2008 Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi Kelas : 6 gemilang ( Sk Bahagia) Bilangan pelajar : 35 orang Topik : Ruang Topik kecil/ kemahiran : 10.8 Menentukan isipadu kubus dan Kuboid Pengetahuan sedia ada : i) Murid sudah mengetahui / memahami rumus luas yang mereka belajar Sebelum ini. Objektif pengajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid boleh : i) Menentukan isipadu kubus dan kuboid ii) Murid dapat menjawab soalan berkaitan yang di beri dengan betul Nilai-nilai murni : Berkerjasama dalam kumpulan, kerajinan 7

Upload: man312217

Post on 11-Jun-2015

6.965 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) MATEMATIK TAHUN 6

Subjek : Matematik

Tarikh : 20 / 2/ 2008

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi

Kelas : 6 gemilang ( Sk Bahagia)

Bilangan pelajar : 35 orang

Topik : Ruang

Topik kecil/ kemahiran : 10.8 Menentukan isipadu kubus dan

Kuboid

Pengetahuan sedia ada : i) Murid sudah mengetahui / memahami

rumus luas yang mereka belajar

Sebelum ini.

Objektif pengajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid boleh :

i) Menentukan isipadu kubus dan

kuboid

ii) Murid dapat menjawab soalan

berkaitan yang di beri dengan betul

Nilai-nilai murni : Berkerjasama dalam kumpulan, kerajinan

Alat bantu mengajar : Pelbagai jenis kotak yang dibawa oleh

Murid ( kotak mancis, kotak tisu, kotak

Kasut, kotak kapur, kotak bekas jam

loceng dan guru menyediakan kubus kecil

Bahan rujukan : Huraian sukatan pengajaran (HSP)

Matematik tahun 6, buku teks tahun 6,

Buku kerja topikal keluaran Unik tahun 6

7

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

Langkah-langkah penyampaian :

Langkah-

langkah

Isi pelajaran Aktiviti / Kaedah penyampaian

Set Induksi

( 5 minit)

-Fakta asas

matematik

- sifir

-rumus luas

-Guru bersoal jawab dengan murid

tentang fakta asas, sifir dan rumus luas

yang telah dipelajari pada minggu lepas

- murid menjawab pertanyaan guru.

langkah 1

( 5 minit)

Pengenalan bentuk

kubus dan kuboid

- Guru membahagikan murid

kepada 7 kumpulan kecil.

- Setiap kumpulan membawa

pelbagai jenis kotak yang

berbentuk Kubus dan kuboid

daripada rumah.

- Setiap kumpulan menunjukkan

kotak apabila diminta oleh guru

samada kubus dan kuboid

Langkah 2

( 10 minit)

Menentukan isipadu

kubus / kuboid

- Setiap kumpulan dibekalkan satu

kotak tisu yang lohong.

- Guru membimbing murid untuk

mengisi kubus kecil yang

dibekalkan oleh guru untuk

dimasukkan kedalan kotak lohong.

8

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

Langkah-langkah Isi pelajaran Aktiviti / Kaedah

penyampaian

Langkah 3

( 15 minit)

Pengiraan isipadu

kubus / kuboid

- Guru membimbing murid

memahami konsep

isipadu

i). Bilangan kubus dalam

sebaris = 4

Bilangan sebaris dalam

selapis = 1

Bilangan lapis dalam kuboid

= 3

Jadi bilangan kubus yang

memenuhi tapak = 4 x 1 = 4

Bilangan kubus untuk

memenuhi kuboid ialah : 4 x 1

x 3

= 4 x 3

= 12

ii) Bilangan kubus kecil yang

dapat memenuhi sebuah kuboid

/ kubus adalah isipadu kuboid

dan kubus tersebut.

- oleh itu isipadu kuboid

diatas

= 12 kubus kecil

= 12 unit padu

= 12 unit ³

begitu juga dengan kubus

9

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

Langkah-langkah Isi pelajaran Aktiviti / Kaedah penyampaian

Langkah ( iv)

( 10 minit)

Membuat rumus

isipadu

Isipadu = panjang x

lebar x tinggi

- guru membuat contoh

pengiraan yang melibatkan

rumus.

ISIPADU = Panjang x lebar x tinggi

4 cm

2 cm 4 cm

3 cm

isipadu kubus:

panjang x lebar x tinggi

4 cm x 2 cm x 3 cm

= 24 cm ³

Langkah (v)

( 10 minit)

Latihan pengiraan

menggunakan rumus

-aktiviti kumpulan

Guru mengedarkan kertas aktiviti

seperti di lampiran. Setiap kumpulan

menyiapkan tugasan dalam aktiviti

kumpulan.

10

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

Langkah-

langkah

Isi pelajaran Kaedah penyampaian

Penutup

(5 minit)

Peneguhan rumus Guru berbincang dengan murid

tentang rumus untuk mengira

isipadu kubus dan kuboid.

Isipadu = panjang x lebar x tinggi

11

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

Rumusan / kesimpulan

Teori pembelajaran Gagne adalah amat sesuai untuk

pembelajaran dan pengajaran di dalam bilik darjah. Dimana 8 peringkat

pembelajaran dan pengajaran yang dinyatakan di atas diambil kira dalam

proses pengajaran dan pembelajaran. Sebagai contoh persediaan mengajar

(RPH) matematik tahun 6 yang telah disediakan.

Dalam RPH yang disediakan telah terlibat nya pembelajaran

isyarat ataupun perlaziman tingkahlaku. RPH ini juga menekankan kepada

gerakbalas iaitu diperingkat langkah 1 dimana guru memberi peneguhan atau

pujian apabila murid menjawab dengan betul. Dimana murid daripada

kumpulan yang menjawab betul, akan diberi pujian.

Dalam RPH ini juga guru telah merangsang ingatan semula.

Dimana guru telah merangsang semula ingatan pelajar tentang pembelajaran

yang lepas,iaitu guru merangsang minda pelajar tentang rumus yang

digunakan untuk mengukur luas. Pelajar perlu kepada ingatan semula pada

pembelajaran yang lepas tentang rumus untuk mengukur luas.

Melalui RPH ini juga pembelajaran diskriminasi berlaku iaitu

guru mengharapkan muridnya dapat maklumat penting dan menapis

sebarang maklumat. Pelajar dapat membezakan maklumat mana yang

penting dan ini memudahkan proses pengkodan maklumat untuk disimpan

dalam ingatan untuk jangkamasa yang panjang.

TUAN BUSU BIN TUAN KECHIK

710817-03-5459

KAMARUDIN BIN ISMAIL

720912-03-5501

ZAKARIA BIN MOHAMED

810921-03-5473

12

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

RPH ini juga murid dapat pembelajaran konsep, iaitu rumus

untuk isipadu dapat difahami dengan sebaik mungkin. Dalam RPH ini,

pemahaman konsep ditekankan pada langkah ( III) dan (IV). Murid juga dapat

mempelajari hokum iaitu penggunaan rumus tentang isipadu. Rumus ini

adalah penting untuk pembelajaran yang seterusnya atau peringkat yang

lebih tinggi.

Dalam RPH ini juga telah memperlihatkan peringkat yang

terakhir dalam proses pembelajaran atau teori pembelajaran Gagne iaitu

pembelajaran penyelesaian masalah, ini dapat dilihat pada langkah yang ke

(V), iaitu penyelesaian masalah, murid telah dibekalkan soalan untuk

disiapkan dengan menggunakan rumus yang telah diajar.

Jadi jelaslah disini teori pembelajaran Gagne dapat

diaplikasikan dalam pembelajaran di sekolah, memandangkan proses

pembelajarannya adalah berurutan daripada tahap yang mudah ke tahap

yang sukar.

TUAN BUSU BIN TUAN KECHIK

710817-03-5459

KAMARUDIN BIN ISMAIL

720912-03-5501

ZAKARIA BIN MOHAMED

810921-03-5473

13

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

BIBLIOGRAFI

Mahmood Nazar Mohamed (1990). Pengantar Psikologi Satu Pengenalan

Kepada Jiwa dan Tingkahlaku Manusia, Kuala Lumpur. Dewan Bahasa

Pustaka.

Kamarudin Hj Husin (1993). Pedagogi 3. Penggunaan Psikologi Dalam Bilik

Darjah. Petaling Jaya. Longman Malaysia.

Salvin,R.E. (1997). Educational Psychology, Theory and Practice. Boston,

Allyn and bacon.

Sharifah Alwiah Alsagoff (1987). Psikologi Pendidikan 1. Longman Malaysia

Sdn.Bhd.

14

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

15

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Mt 6

16