rancangan pengajaran harian minggu 1

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran: Kemahiran Hidup Tajuk: Elektrik dan Elektronik Sub-Tajuk: Penghasilan Projek Kelas: 5 Amanah Tarikh: Selasa, 31 Mac 2015 Masa: 11.10 pagi 12.10 tengah hari (1 jam) Bilangan Pelajar: 27 orang Kemahiran Berfikir: Mengkategori, Membanding beza, Meneliti Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah belajar memasang projek eksperimental pada pembelajaran dan pengajaran Tahun 4 Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat: 1. memasang komponen projek yang telah dipotong. 2. mengguna pengikat dan pencantum pada bahan dengan betul. Penerapan Nilai: 1. Menggunakan pengikat dan pencantum dengan betul. 2. Memasang bahan logam dengan kemas. Bahan Bantu Mengajar: Alatan tangan dan bahan berkaitan Manual pemasangan - Cat licau - Syelek - Berus cat - Berus syelek - Pelarut - Kertas las

Upload: dhiya-ainanie

Post on 28-Sep-2015

227 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

TAHUN 5

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran:Kemahiran Hidup

Tajuk:Elektrik dan Elektronik

Sub-Tajuk:Penghasilan Projek

Kelas:5 Amanah

Tarikh:Selasa, 31 Mac 2015

Masa:11.10 pagi 12.10 tengah hari (1 jam)

Bilangan Pelajar:27 orang

Kemahiran Berfikir:Mengkategori, Membanding beza, Meneliti

Pengetahuan Sedia Ada:Murid telah belajar memasang projek eksperimental pada pembelajaran dan pengajaran Tahun 4

Hasil Pembelajaran:Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:

1. memasang komponen projek yang telah dipotong.2. mengguna pengikat dan pencantum pada bahan dengan betul.

Penerapan Nilai:1. Menggunakan pengikat dan pencantum dengan betul.2. Memasang bahan logam dengan kemas.

Bahan Bantu Mengajar:Alatan tangan dan bahan berkaitanManual pemasangan- Cat licau - Syelek - Berus cat - Berus syelek- Pelarut- Kertas las

Langkah/Fasa Masa (Minit)Isi PelajaranAktiviti Pengajaran Dan PembelajaranCatatan

Set Induksi (5 minit)Set induksiGuru menunjukkan contoh projek yang cantik dan kemas buatannya sambil bersoaljawab berpandukan projek tersebut

1) Pelajar menyatakan pelbagai jenis alatan elektronik yang diketahui.2) Pelajar dimaklumkan terdapat litar elekronik di dalam setiap alatan elektronik.Nilai: Yakin diri, Ingin tahuKB: Mengkelas, MenelitiBBM: Litar yang telah siap

Langkah 1 (15 minit)Guru menunjukkan jenis-jenis bahan pengikat dan pencantum yang akan digunakan dalam projek PAPAN TANDA ELEKTRONIK.

Memasang bahan projek menggunakan pengikat dan pencantum. Membuat kemasan projek.Pengiraan kos projek. Nilai: Ingin tahu, KB: Menerangkan sebab,BBM: - Cat licau - Syelek - Berus cat - Berus syelek- Pelarut- Kertas las

Langkah 2 (20 minit)Guru menunjuk cara penggunaan pengikat dan pencantum pada bahan projek dengan cara yang betul.

a.Menyapu glu sentuh b.Memaku Membuat penyambungan litar elektronik pada projek.Menguji kefungsian projek. Membina projek yang berfungsi dengan mempunyai nilai tambah secara kreatif dan inovatif.Membuat penyelenggaraan dan penyimpanan peralatan.

Langkah 3 (10 minit)Murid memasang bahan projek berpandukan manual.

1. Guru membimbing murid menguji litar yang sudah lengkap2. Buat pembaikan jika didapati penyambungan yang dibuat tidak betulNilai: Bekerjasama, Yakin diriKB: Membanding beza, Meneliti

Penilaian (10 minit)Penyelenggaraan bengkel:Murid membersih bengkel, membersih alatan dan menyimpan bahan projek.1) Pelajar diarahkan untuk mengemas bengkel.2) Menyusun peralatan seperti keadaan asal.Nilai: Kerajinan, TanggungjawabKB: Mengkategori

Penutup (5 minit)PenutupGuru membimbing pelajar merumus isi-isi penting berkaitan1. jenis-jenis pengikat dan pencantum.2. Langkah-langkah mengikat dan mencantum

1) 3 hingga 4 orang pelajar dipilih secara rawak untuk menerangkan hasil pembelajaran pada hari ini.

Nilai: Yakin diri, TanggungjawabKB: KontekstualBBM: kayu

Refleksi selepas pengajaran dan pembelajaran:Sesi pengajaran hari ini berjalan dengan baik namu keadaan bengkel yang tidak mempunyai peralatan yang legkap mejadikan keadaan semasa proses penghasilan projek terganggu, murid terpaksa berkongsi peralatan. Jika murid lain menggunakan terlalu lama murid lain mula bosan menunggu, ini membuatkan mereka akan bermain main di dalam bengkel menggunakan peralatan lain. Jika saya tidak prihatin ini akan mengakibatkan kecederaan kepada mereka. Beberapa orang murid telah saya berikan teguran dan peringatan supa tidak bermain di dalam bengkel. Murid menerima dengan baik teguran saya serta berjanji idak mengulangi kesalahan tersebut.Secara keseluruhan proses pengajaran dan penghasilan projek dapat disiapkan mengikut masa yang telah ditetapkan seperti dalam perancangan saya, saya berharap pada sesi pengajaran dan pembelajaran seterusnya saya dapat memperbaiki kelemahan saya.