rancangan pengajaran harian (kkbi edu).docx

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1. Butiran Am: Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4 Amnah Bilangan murid : 25 orang Tajuk : Sang Kancil Menjadi Hakim Tarikh : 18 September 2013 Hari : Rabu Masa : 8.30 9.30 ( 60 minit ) 2. Hasil Pembelajaran: a) Fokus Utama: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 2 i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi yang betul. b) Fokus Sampingan: 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik, jelas dan teratur. Aras 1 i) Memilih diksi yang sesuai untuk menyampaikan sesuatu cerita 3. Objektif: Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat: i) Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca sebanyak 80%. ii) Bercerita mengenai perkata yang diberikan. . 4. Sistem Bahasa:

Upload: fairos

Post on 28-Sep-2015

15 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1. Butiran Am:Mata pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 4 AmnahBilangan murid : 25 orangTajuk : Sang Kancil Menjadi HakimTarikh : 18 September 2013Hari : RabuMasa : 8.30 9.30 ( 60 minit )

2. Hasil Pembelajaran:

a) Fokus Utama: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca

Aras 2i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan intonasi yang betul.

b) Fokus Sampingan:2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik, jelas dan teratur.

Aras 1i) Memilih diksi yang sesuai untuk menyampaikan sesuatu cerita

3. Objektif:

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat:i) Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca sebanyak 80%.ii) Bercerita mengenai perkata yang diberikan..

4. Sistem Bahasa:a) Sebutan dan intonasi.b) Kosa kata :monyet,gajah,tupai,musang,dan kancil

5. Pengisian Kurikulum:a) Ilmu: Kesusasteraanb) Nilai: tolong-menolong, baik hati, berusaha, kerjasamac) Kemahiran Bernilai Tambah (KBT): Kemahiran berfikir: menghubung kait Kemahiran BCB : menganalisa Kecerdasan pelbagai: Interpersonal, kinestatik Pembelajaran Kontekstual

6. Bahan Bantu Belajar (BBB):i) Klip videoii) Power pointiii) Lembaran kerja ( pandai, sederhana & lemah)

7. Pengetahuan Sedia Ada:i) Murid pernah mendengar cerita mengenai kisah-kisah teladan.ii) Murid telah didedahkan tentang bacaan dalam petikan pelajaran yang lepas.

8. Impak :LANGKAH/ MASAISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN &PENGAJARANCATATAN

Set Induksi (5 minit)1. Interaksi Sosial (guru & murid)

1. Murid-murid memberi salam kepada guru dan bersedia untuk memulakan pelajaran.

2. Guru menjawab salam dan bertanya khabar tentang keadaan kesihatan murid-murid.

KB:Mengenal pasti.

BCB:Melihat dengan aktif

Teknik: Soal jawab

Pendekatan: InduktifNilai: Prihatin

Langkah 1 (20 minit)1. Aktiviti kumpulan

2. Power Point

3. Tatabahasa: - Sebutan dan intonasi

4. Kosa kata:-musang-monyet-gajah-arnab-tupai-kerbau-kancil

1. Murid-murid membentuk 5 kumpulan kecil seperti yang diarahkan oleh guru.

2. Guru menayangkan cerita power point di hadapan kelas.

3. Murid-murid diminta meneliti gambar binatang dan cuba untuk mengeja mengikut slide power point.

4. Empat orang murid pilihan guru Memgeja dengan sebutan dan intonasi yang betul.

5. Murid mendengar contoh bacaan petikan yang disampaikan oleh guru.

6. Dua orang wakil setiap kumpulan murid mengeja dihadapan kelas.

7. Guru membuat ulasan tentang ejaan murid-murid dan membetulkan kesalahan ejaan yang dilakukan.

8. Murid-murid diarahkan berbincang bersama ahli kumpulan mengenai senarai kosa kata yang lain yang boleh dibina.

KB:-Menghubung kait -menjana idea

BBB: Power PointCerita Sang Kancil Menjadi Hakim

BCB:-membaca intensif-mengemuka- kan pendapat

Kaedah: oral-aural

Teknik:-Latih tubi

-sumbang saranNilai:-tolong-menolong, berusaha, baik hati, kerjasama

Langkah 2 (10 minit)1.Video Cerita Sang Kancil Menjadi HakimMenonton dan memahami cerita1. Guru menayangkan cerita dari slide power point.

2. Setiap murid memahami tayangan cerita sang kancil menjadi hakim.

3. Setiap murid diminta untuk menulis isi penting.KB: -Mengenal pasti.-membuat inferens

BCB: -Melihat dengan aktif KP: Verbal linguistik

Teknik:-Permainan bahasa

Kaedah:Elektik

Langkah 3 (10 minit)1. Bercerita dihadapan kelas,. 1. Guru meminta beberapa orang ahli kumpulan untuk bercerita secara sepontan dihadapan kelas.

2. Murid-murid memberi perhatian terhadap cerita yang disampaikan oleh ahli kumpulan mereka.

4. Guru membuat penilaian terhadap intonasi dan sebutang yang disebut oleh murid

KB:-mengenal pasti-menghubung kait

KP: Interpersonal

Teknik: Bercerita

Nilai:-tolong-menolong-berusaha Pendekatan:Komunikatif

Langkah 4 (10 minit)1.Lembaran kerja: Menulis kembali cerita yang difahami didalam buku latihan.1. Guru meminta murid mengeluarkan buku latihan.2. Guru meminta murid untuk menulis kembali cerita yang difahami.3. Guru menayangan kembali slide Cerita Sang Kancil Menjadi Hakim untuk rujukan murid.

KB: -Mengenal pasti-menjana idea

BCB: memproses maklumat

BBB:Buku LatihanPower point

Nilai:-berusaha-kerajinan

KP:Kinestetik

Teknik:Soal jawab &Perbincangan

Penutup (5 minit) 1. PenutupKognitif:

Nilai murni-i) kerjasamaii) baik hati

2. Penutup sosial:

1. Murid-murid menyatakan nilai-nilai murni yang diperoleh daripada isi kandungan pelajaran seperti yang diminta oleh guru.2. Guru merumuskan pengajaran pada hari ini berdasarkan video yang ditayangkan.3. Guru mengakhiri pembelajaran pada hari ini dengan ucapan terima kasih.

KB:Menghubung kait

BCB:Mengumpul dan melaporkan maklumat.

BBB:Video,Power point

Nilai:Tolong-menolong,Baik hati,Berusaha,Kerjasama.