rancangan pengajaran harian kajian tempatan

28
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Tarikh : 3 Ogos 2010 Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi Kelas : 5 Mawar Bilangan murid : 40 orang Tema : Kebudayaan dan kesenian Tajuk : Cara hidup (pakaian) Hasil pembelajaran : 1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia secara berpasangan melalui peta minda. 2. Menentukan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen. 3. Merekacipta pakaian 1 Malaysia yang menggabungkan kesemua ciri pakaian tradisional Malaysia. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut setiap kaum dalam bentuk peta minda. 1

Upload: windakuriwa

Post on 24-Jun-2015

1.808 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Tarikh : 3 Ogos 2010

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Kelas : 5 Mawar

Bilangan murid : 40 orang

Tema : Kebudayaan dan kesenian

Tajuk : Cara hidup (pakaian)

Hasil pembelajaran :

1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia secara

berpasangan melalui peta minda.

2. Menentukan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen.

3. Merekacipta pakaian 1 Malaysia yang menggabungkan kesemua ciri pakaian

tradisional Malaysia.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut setiap kaum dalam bentuk

peta minda.

2. Memadankan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah

stesen.

3. Mencipta pakaian tradisional 1 Malaysia dan mempersembahkan hasil rekaan di

hadapan kelas.

1

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Pengisian Kurikulum :

Kecerdasan pelbagai

Verbal linguistik

Kinestetik

Visual ruang

Kemahiran Belajar

Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK)

Inkuiri (penemuan)

Kajian masa depan.

Perbincangan

Pembelajaran koperatif

Perancangan aktiviti mengikut pengalaman.

Pembelajaran masteri

Penyerapan nilai murni

Kerjasama

Tolong-menolong

Hormat-menghormati

Amanah

Bertanggungjawab

Unsur Patriotisme

1. Perasaan cintakan tanah air

2. Berbangga dengan kepelbagaian pakaian tradisional pelbagai kaum di Malaysia

3. Berbangga dengan nilai-nilai estetika warisan kesenian negara.

4. Bersama bertanggungjawab memelihara warisan negara.

5. Bersyukur dan berbangga dengan kepelbagaian budaya di Malaysia

6. Bersyukur dan berbangga menjadi rakyat Malaysia.

2

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Sumber pengajaran dan pembelajaran.

ABM : LCD, layar skrin, pembesar suara, komputer riba.

BBM : Model-model pakaian tradisional mengikut kaum, kad perkataan, sampul

surat, ketupat, angpau, gelang kaum india, kotak maklumat, kertas

sebak, pen marker.

Pengetahuan sedia ada

1. Murid mengetahui kepelbagaian kaum yang terdapat di Malaysia

2. Murid pernah melihat dan mengetahui pelbagai jenis pakaian tradisional

mengikut kaum di Malaysia.

3. Murid-murid didedahkan dengan kepelbagaian unsur-unsur tradisional pada

setiap pakaian tradisional di Malaysia.

4. Murid pernah membaca artikel berkaitan pakaian tradisional di Malaysia.

3

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Prosedur Perlaksanaan Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Prosedur

Elemen Pembelajaran

bestari/ Kemahiran

Generik

Catatan

Set induksi (5 minit)

1. Guru menunjukkan

kepada murid tiga jenis

benda yang sinonim

dengan budaya kaum-

kaum utama di

Malaysia.

2. Murid-murid akan

diberitahu tentang

kepelbagaian adat

resam yang ada pada

setiap kaum di

Malaysia.

3. Murid bersoal jawab

dengan guru tentang

skop budaya dan adat

resam.

4. Guru mengaitkan

aktiviti.

KBKK

Inkuiri (penemuan)

BBM

Ketupat

Gelang

Angpau

Isi pelajaran

(Rujuk lampiran 1)

Nilai :

Cintakan Negara

Kerjasama

Unsur Patriotisme:

Berbangga dengan

kepelbagaian kaum

di Malaysia

Bersyukur dan

berbangga dengan

kepelbagaian kaum.

Tajuk:

Pakaian Tradisional

Malaysia

4

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Langkah 1 (10 minit)

1. Guru menayangkan

video “warna-warna

Malaysia” nyanyian Siti

Nurhaliza yang

memaparkan

kepelbagaian budaya

khususnya pakaian

trasional kaum-kaum

di Malaysia.

2. Murid akan melihat

tayangan video sekali

lagi dan menyanyi

bersama-sama lagu

tersebut.

3. Guru akan mengaitkan

video “warna-warna

Malaysia” dengan topik

pembelajaran.

4. Murid dikehendaki

mencari pasangan.

Setiap pasangan akan

diberikan satu

lembaran kerja dan

setiap pasangan

membentuk peta

minda tentang jenis

kaum di Malaysia dan

pakaian tradisional

mereka.

KBKK

Kemahiran belajar

Perancangan

aktiviti mengikut

pengalaman

Kecerdasan

pelbagai

- Verbal linguistik

- Visual ruang

BBM :

LCD

Pembesar suara

Komputer riba

Isi pelajaran

(Rujuk lampiran 2)

Tayangan video:

Video yang

ditayangkan

menunjukkan

kepelbagaian

budaya termasuk

pakaian tradisional

setiap kaum di

Malaysia.

Pakaian:

- Baju Melayu

- Baju Kurung

- Sari

- Ceongsam

- Dhoti

NIlai :

Bekerjasama

Rajin

Unsur Patriotisme :

5

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

5. Beberapa pasangan

murid akan dipilih

untuk

mempersembahkan

peta minda masing-

masing.

6. Guru memberi ulasan

dan peneguhan.

Berbangga dan

bersyukur dengan

nilai estetika warisan

kesenian Negara.

Langkah 2 (20 minit)

1. Murid dibahagikan

kepada 4 kumpulan.

2. Setiap kumpulan akan

dinamakan dengan :

a) Harmoni

b) Aman

c) Damai

d) Ceria

3. Murid akan

mendengar arahan

guru tentang

peraturan dan cara

permainan secara

senyap dan teliti.

4. Stesen pertama,

Setiap kumpulan akan

memilih antara

sampul surat

berwarna ungu,

Perbincangan

Pembelajaran

koperatif

EAP (Perancangan

aktiviti mengikut

pengalaman)

Kecerdasan

pelbagai

- Kinestetik

BBM

Sampul surat

Model pakaian

Kad pakaian

Wisel

Kotak A, B, C, dan

D

Plan aktiviti

(Rujuk lampiran 3)

Isi pelajaran

Sampul surat

(Rujuk lampiran 4)

Ciri pakaian

tradisional

(Rujuk lampiran 5)

Jadual pemarkahan

(rujuk lampiran 6)

6

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

kuning, hijau dan biru.

Di dalam setiap

sampul surat tersebut

terdapat petunjuk

yang menceritakan

tentang pakaian

tradisional yang bakal

dicari.

5. Murid akan bergerak

ke stesen kedua

untuk mencari jenis

pakaian tradisional

yang telah

dikenalpasti.

6. Kumpulan yang

pertama sampai akan

mendapat 10 markah,

kedua 7 markah ,

ketiga 5 markah dan

seterusnya 2 markah.

7. Stesen ketiga,

terdapat 4 buah kotak

yang mengandungi

kad perkataan yang

terdiri daripada ciri-ciri

pakaian tradisional.

8. Murid akan diberi

masa 30 saat untuk

mencari ciri-ciri

pakaian yang

berpadanan dengan

Nilai murni

Kerjasama

Jujur

Tolong- menolong

Disiplin

Tanggungjawab

Unsur Patriotisme :

Berbangga dengan

kepelbagaian

pakaian tradisional

Malaysia.

7

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

pakaian mereka.

9. Setiap jawapan yang

betul akan diberi 5

markah dan jawapan

yang tidak tepat

ditolak 5 markah.

10. Sebagai contoh

kumpulan Ceria akan

mendapat kotak A,

kumpulan Aman kotak

B, kumpulan damai

kotak C dan

kumpulan harmoni

kotak D.

11.Guru akan memberi

masa 30 saat, dan

apabila wisel

dibunyikan setiap

kumpulan harus

berhenti mencari dan

bertukar ke kotak

yang lain. Aktiviti ini

diteruskan sehingga

kesemua kumpulan

selesai mencari kad di

dalam keempat-

empat kotak

berkenaan.

8

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

12.Setelah itu, setiap

murid akan

melekatkan kad-kad

tersebut di atas meja

yang terdapat pakaian

tradisional yang

diwakili setiap

kumpulan.

13.Murid akan

membentangkan

jawapan dan guru

akan memberikan

ulasan dan komen.

Langkah 3 (15 minit)

1. Murid-murid

dikehendaki

merekacipta pakaian

tradisional 1 Malaysia

yang menggabungkan

kesemua ciri pakaian

tradisional kaum-kaum

di Malaysia. Guru

menunjukkan contoh

rekaan pakaian 1

Malaysia.

2. Wakil kumpulan akan

membentangkan hasil

rekaan.

Pembelajaran

masteri

Kajian masa

hadapan

Kecerdasan

pelbagai

- Verbal linguistik

- Visual ruang

BBM

Kertas sebak

Marker

Warna

Isi pelajaran

Contoh rekaan

pakaian 1 Malaysia

(Rujuk lampiran 7)

Nilai murni

Bekerjasama

Tolak ansur

9

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

3. Guru memberi ulasan

dan komen.

Unsur patriotisme

Bersama

bertanggungjawab

memelihara warisan

Negara.

Penutup (10 minit)

1. Murid diminta untuk

melengkapkan

lembaran kerja yang

mengandungi huruf

yang tidak tersusun.

2. Guru member ulasan

dan membuat refleksi

3. Rumusan akan

dilakukan oleh guru.

4. Guru memberi

penghargaan terhadap

perhatian dan

kerjasama murid

sepanjang pengajaran.

KBKK Permainan bahasa

BBM

Lembaran kerja

(rujuk lampiran 8)

Isi pelajaran

(rujuk lampiran 8)

Nilai murni :

Tanggungjawab

Disiplin

Unsur Patriotisme :

Cintakan Tanah air

10

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 1

Contoh soalan:

1. Kaum manakah yang menggunakan ketupat?2. Kaum manakah yang sinonim dengan gelang ini?3. Kaum manakah yang dikaitkan dengan angpau?4. Bilakahketupat ini biasanya digunakan?5. Bagaimana pula dengan angpau dan gelang?6. Pada pendapat murid-murid, sila bagi contoh lain yang sesuai untuk

menggambarkan identiti setiap kaum?

11

Rajah 1.1 : Gambar ketupat (Masyarakat

Melayu)

Rajah 1.2 : Gambar gelang (Masyarakat

India)

Rajah 1.3 : Gambar Angpau (Masyarakat

Cina)

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 2

Membuat peta minda tentang jenis-jenis pakaian mengikut kaum.

Contoh 1

12

Pakaian Tradisional

Orang Melayu Orang Cina Orang India Sabah dan Sarawak

Baju Kurung

Baju Melayu

Baju Kebaya

Ceongsam

Samfu

Makua

Sari

Dhoti

Kurta

Kelambi

Sinuangga

Sinompukungg

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Contoh 2

13

Pakaian Tradisional

Orang Melayu

Orang Cina

Orang India

Sabah dan Sarawak

Baju Kurung

Baju Melayu

Baju Kebaya

Ceongsam

Samfu

Makua

Sari

Dhoti

Kurta

Kelambi

Sinuangga

Sinompukung

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Contoh 3

14

Pakaian tradisional

PERMAINAN TRADISIONAL

Melayu

China

India

Sabah dan Sarawak

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 3

Rajah 3.1 : Susunan contoh bilik darjah semasa akiviti stesen.

Kotak Kumpulan Ceria

Kumpulan Aman

KumpulanDamai

KumpulanHarmoni

1 a b c D

2 b c d A

3 c d a B

4 d a b C

Jadual 3.2 : Pembahagian kotak mengikut pusingan.

15

CERIA HARMONIAMANDAMAI

Petunjuk :

:kerusi : kotak : meja kumpulan

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 4

Petunjuk di dalam sampul surat.

16

Saya biasanya dipakai pada Hari Raya Aidilfitri. Saya dipakai oleh kaum wanita sahaja. Saya

mempunyai pelbagai warna, corak dan bentuk. Siapakah saya?

Saya biasanya dipakai untuk perayaan Deepavali. Kadangkala saya dipakai untuk ke

kuil. Saya suka melilit di badan wanita. Siapakah saya?

Saya selalunya berwarna merah. Kaum ini amat sukakan warna merah kerana mereka yakin bahawa warna ini membawa tuah. Mei Ling menggunakan saya untuk menyambut tahun

baru. Siapakah saya?

Saya selalunya berwarna hitam. Dayang Nuraini suka menggunakan saya semasa menyambut

pesta gawai. Pada ketika itu, mereka akan memakai saya dan menari beramai-ramai.

Siapakah saya?

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 5

17

Berbiku

Butang pada bahagian bahu

Dililit pada badan

Warna hitam

berbaldu

Terdapat dua helai iaitu baju dan kain

Leher tinggi

Kain panjang

berukuran 6 meter

Dihiasi perhiasan

barang emas

Mempunyai satu saku

Bentuk sendat di pinggang

Anak baju sedondon

dengan kain

Skirt pendek bawah lutut

Berlengan panjang

Belahan kiri dan kanan

Bahagian hujung

bersulam di atas bahu

kiri

Tidak berlengan

Berleher teluk belanga

Diperbuat daripada

kain sutera lembut

Dihiasi labuci serta manik pada

kain

Renda siling berwarna keemasan

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 6

Jdual 6.1 : Jadual pemarkahan kumpulan

Pusingan

1 : Kumpulan yang paling pantas meneka pakaian mereka dan bergerak

kearah pakaian tradisional mereka.

(Pertama, 10 markah. Kedua, 7 markah. Ketiga, 5 markah. Terakhir 2 markah)

2 : Kumpulan yang menunjukkan kerja sama di dalam satu pasukan

(Pertama, 10 markah. Kedua, 7 markah. Ketiga, 5 markah. Terakhir 2 markah)

3 : Kad perkataan yang diambil. Jika betul 5 markah dan salah 5 markah.

18

Markah KumpulanCeria

KumpulanAman

Kumpulan Damai

KumpulanHarmoni

1

2

3

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 7

Pakaian ! Malaysia yg direka cikgu

19

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Lampiran 8

Susun huruf tersebut supaya menjadi perkataan yang betul.

Contohnya:

JAUB BAAYKE : Baju Kebaya

1. RISA : ____________________

2. JUBA LAMEYU : ____________________

3. ABJU RUNGKU : ____________________

4. THIDO : ____________________

5. TAKUR : ____________________

6. FUSAM : ____________________

7. SAMONGCE : ____________________

8. NUANGGASI : ____________________

9. LAMKEBI : ____________________

20