rancangan pengajaran harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] Sekolah SMK Semut Api Tarikh 8. Jun. 2015 Tingkatan / Kelas 1 Juang Waktu 6 (10.45-11.25)pagi Saiz kelas 31 orang Tempoh (minit) 40 minit Mata pelajaran Bahasa Melayu Bidang Pembelajaran Topik Peribahasa Tema Ibu Negara Malaysia Konsep Utama Rasional Objektif Pembelajaran mengenalpasti maksud peribahasa. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1. memberikan tiga maksud peribahasa 2. mengaplikasikan dua maksud peribahasa. Pengetahuan Lepas Murid Murid pernah mempelajari topik Simpulan Bahasa sebelum inidan pernah mendengar serta menggunakannya dalam perbualan harian. Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir 1. mengaplikasi 2. memadankan Sikap Saintifik / Nilai Murni/Nilai Patriotisme Kerjasama, berani, jimat, fokus Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (1) Rujukan Buku Teks , Frog VLE (2) Alat Komputer,LCD, slide, (3) Bahan Bantal, Kertas warna Pendekatan Pengajaran Kooperatif

Upload: caliph

Post on 16-Dec-2015

22 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]SekolahSMK Semut ApiTarikh8. Jun. 2015

Tingkatan / Kelas1 JuangWaktu6 (10.45-11.25)pagi

Saiz kelas31 orangTempoh (minit)40 minit

Mata pelajaranBahasa MelayuBidang Pembelajaran

TopikPeribahasa

TemaIbu Negara Malaysia

Konsep Utama

Rasional

Objektif Pembelajaranmengenalpasti maksud peribahasa.

Hasil PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. memberikan tiga maksud peribahasa2. mengaplikasikan dua maksud peribahasa.

Pengetahuan Lepas MuridMurid pernah mempelajari topik Simpulan Bahasa sebelum inidan pernah mendengar serta menggunakannya dalam perbualan harian.

Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir1. mengaplikasi2. memadankan

Sikap Saintifik / Nilai Murni/Nilai PatriotismeKerjasama, berani, jimat, fokus

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran(1) RujukanBuku Teks , Frog VLE

(2) AlatKomputer,LCD, slide,

(3) BahanBantal, Kertas warna

Pendekatan PengajaranKooperatif

Perkembangan PengajaranKandungan KonsepProses Pembelajaran dan Pembelajaran

(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)Jangkaan Pemikiran MuridCatatan/Nota

Fasa 1

SET INDUKSI/ PENGENALAN

( minit)PeribahasaTindakan Guru Guru membawa bantal dan memberikan kepada murid yang gemar tidur di dalam kelas.

Tindakan Murid

-Murid memerhati tindakan guru- murid tertanya-tanya dan menghubungkaitkan tindakan guru dengan topik pemeblajaran.- merangsang sikap ingin tahu murid.

Fasa 2

Perkembangan

(Penerokaan)

( minit)pengenalan kepada dua jenis peribahasa1. Ukur baju dibadan sendiri2. Indah khabar dari rupaTindakan guru Guru menyediakan set peribahasa untuk permainan teka kata

Guru menerangkan peraturan permainan teka kata

Aktiviti murid

Murid mengambil set peribahasa dan memulakan aktiviti

Murid lain meneka peribahasa yang disampaikan.murid menggunakan pengetahuan sedia ada dan mereka peribahasa yang cuba disampaikan.Nilai Kerjasama

Focus

berani

Fasa 3

Perkembangan

(Penerangan)

( minit)maksud peribahasa1. ukur baju dibadan sendiri

2. indah khabar dari rupaTindakan guru-guru menerangkan maksud peribahasa secara ringkas

Aktiviti murid

murid mendengar penerangan guru dan menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.murid Berjaya menjawab dan memahami dua maksud peribahasa.

i-Think-peta pokok

Fasa 4

Perkembangan

(Aplikasi/ Penelitian)) minit)mengaplikasi maksud peribahasa dalam kehidupan seharianTindakan guru guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.

Guru menerangkan aktiviti yang perlu dilakukan oleh murid.

Aktiviti Murid

Murid melakukan situasi yang berkaitan peribahasa (simulasi)murid mampu mengaitkan maksud peribahasa dengan situasi sebenar.Nilai Kerjasama

Keberanian

Berjimat-cermat

Fasa 5

Penutupan

(Pentaksiran)

( minit)merumuskan topic pemebelajaranTindakan guru Guru menggunakan persembahan slide powerpoint daripada VLE.

Memberikan latihan pengukuhan

Aktiviti Murid

Murid merumuskan topic pembelajaran.

Murid menyiapkan latihan dirumahmurid mengenalpasti dan memadankan gambar dengan peribahasa yang sesuai.ABM Video

Powerpoint

Indah Khabar dari rupa perkhabaran selalu dilenih-lebihkan daripada keadaan yang sebenarnya.

Ukur baju dibadan sendiri berbuat sesuatu mengikut kemampuan sendiri

Peribahasa