Download - Rancangan Pengajaran Harian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]SekolahSMK Semut ApiTarikh8. Jun. 2015
Tingkatan / Kelas1 JuangWaktu6 (10.45-11.25)pagi
Saiz kelas31 orangTempoh (minit)40 minit
Mata pelajaranBahasa MelayuBidang Pembelajaran
TopikPeribahasa
TemaIbu Negara Malaysia
Konsep Utama
Rasional
Objektif Pembelajaranmengenalpasti maksud peribahasa.
Hasil PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. memberikan tiga maksud peribahasa2. mengaplikasikan dua maksud peribahasa.
Pengetahuan Lepas MuridMurid pernah mempelajari topik Simpulan Bahasa sebelum inidan pernah mendengar serta menggunakannya dalam perbualan harian.
Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir1. mengaplikasi2. memadankan
Sikap Saintifik / Nilai Murni/Nilai PatriotismeKerjasama, berani, jimat, fokus
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran(1) RujukanBuku Teks , Frog VLE
(2) AlatKomputer,LCD, slide,
(3) BahanBantal, Kertas warna
Pendekatan PengajaranKooperatif
Perkembangan PengajaranKandungan KonsepProses Pembelajaran dan Pembelajaran
(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)Jangkaan Pemikiran MuridCatatan/Nota
Fasa 1
SET INDUKSI/ PENGENALAN
( minit)PeribahasaTindakan Guru Guru membawa bantal dan memberikan kepada murid yang gemar tidur di dalam kelas.
Tindakan Murid
-Murid memerhati tindakan guru- murid tertanya-tanya dan menghubungkaitkan tindakan guru dengan topik pemeblajaran.- merangsang sikap ingin tahu murid.
Fasa 2
Perkembangan
(Penerokaan)
( minit)pengenalan kepada dua jenis peribahasa1. Ukur baju dibadan sendiri2. Indah khabar dari rupaTindakan guru Guru menyediakan set peribahasa untuk permainan teka kata
Guru menerangkan peraturan permainan teka kata
Aktiviti murid
Murid mengambil set peribahasa dan memulakan aktiviti
Murid lain meneka peribahasa yang disampaikan.murid menggunakan pengetahuan sedia ada dan mereka peribahasa yang cuba disampaikan.Nilai Kerjasama
Focus
berani
Fasa 3
Perkembangan
(Penerangan)
( minit)maksud peribahasa1. ukur baju dibadan sendiri
2. indah khabar dari rupaTindakan guru-guru menerangkan maksud peribahasa secara ringkas
Aktiviti murid
murid mendengar penerangan guru dan menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.murid Berjaya menjawab dan memahami dua maksud peribahasa.
i-Think-peta pokok
Fasa 4
Perkembangan
(Aplikasi/ Penelitian)) minit)mengaplikasi maksud peribahasa dalam kehidupan seharianTindakan guru guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.
Guru menerangkan aktiviti yang perlu dilakukan oleh murid.
Aktiviti Murid
Murid melakukan situasi yang berkaitan peribahasa (simulasi)murid mampu mengaitkan maksud peribahasa dengan situasi sebenar.Nilai Kerjasama
Keberanian
Berjimat-cermat
Fasa 5
Penutupan
(Pentaksiran)
( minit)merumuskan topic pemebelajaranTindakan guru Guru menggunakan persembahan slide powerpoint daripada VLE.
Memberikan latihan pengukuhan
Aktiviti Murid
Murid merumuskan topic pembelajaran.
Murid menyiapkan latihan dirumahmurid mengenalpasti dan memadankan gambar dengan peribahasa yang sesuai.ABM Video
Powerpoint
Indah Khabar dari rupa perkhabaran selalu dilenih-lebihkan daripada keadaan yang sebenarnya.
Ukur baju dibadan sendiri berbuat sesuatu mengikut kemampuan sendiri
Peribahasa