rancangan pengajaran harian 11.45 pagi ( 60...

Download Rancangan Pengajaran Harian 11.45 pagi ( 60 minit)blogcahayaqasehcikguida.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45578963/rph... · Pendidikan Islam Tahun 1 ... Bacaan doa dan bacaan syahadah

If you can't read please download the document

Upload: hoangduong

Post on 06-Feb-2018

232 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

  • Rancangan Pengajaran Harian

    Pendidikan Islam Tahun 1 (Akidah )

    Mata Pelajaran Pendidikan Islam

    Kelas 1 Bestari

    Tarikh / Hari 16 Rabiulawwal 1436 / 7 Januari 2015 / Rabu

    Masa 10.45 pagi 11.45 pagi ( 60 minit)

    Bilangan murid 32 orang ( Lelaki : 12 Perempuan: 20 )

    Tajuk Rukun Iman

    Pengetahuan sedia ada Murid telah mengetahui Allah adalah Tuhan yang wajib

    disembah oleh setiap orang Islam dan Allah Maha Berkuasa

    Standard Kandungan 2.1 Memahami dan Menghayati Rukun Iman

    Standard Pembelajaran 2.1.1 Menyatakan pengertian Rukun iman

    2.1.2 Menyatakan Rukun Iman

    2.1.3 Menyebut kesan beriman kepada Rukun Iman

    2.1.4 Menyebut akibat tidak mempercayai Rukun Iman

    Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

    1. Menyatakan pengertian rukun iman dengan betul selepas

    mendengar penerangan guru

    2. Murid dapat menyebut 3 daripada 6 rukun iman dengan

    betul selepas aktiviti nyanyian lagu Rukun Iman

  • 3. Murid dapat menyenaraikan 2 daripada 4 kesan beriman

    dengan jelas selepas tayangan slide Power Point

    4. Menyenaraikan 2 daripada 4 akibat tidak beriman dengan

    jelas selepas tayangan slide Power Point

    Kemahiran Berfikir Membanding beza rukun iman dan rukun islam

    Gabungjalin Ibadah : melakukan amalan kebaikan kerana Allah

    Penyerapan Matematik : Menyebut dan mengira Rukun Iman satu persatu

    Penerapan nilai Taat, berani, bekerjasama, yakin

    E.M.K 1. Kreativiti dan inovatif :

    Murid Dapat menyusun rukun iman mengikut urutan.

    2. Keusahawanan:

    Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk

    menyiapkan kerja

    3. Teknologi maklumat dan komunikasi

    Power Point

    Penilaian P&P 1. Lisan : Bersoal jawab, perbincangan

    2. Tulisan : lembaran kerja

    Bahan Bantu Belajar 1. 1. Bungkusan hadiah (Bingkai gambar kaligrafi kalimah Allah)

    2. Kad Imbasan

    3. Kad manila carta

    4. Video nyanyian Rukun Iman

  • 5. Projektor / Learning Objek eXe

    Langkah Isi Kandungan Aktiviti Catatan

    Mukadimah

    ( 3 minit )

    Bacaan doa dan bacaan syahadah :

    1. Seorang murid

    diminta oleh guru

    mengetuai bacaan

    doa.

    2. Murid-murid lain

    diminta mengikut

    bacaan doa

    bersama-sama /

    mengaminkan

    bacaan doa.

    3. Semua murid

    melafaz kalimah

    syahadah

    bersama-sama.

    Penerapan nilai :

    - khusyuk

    - tawakkal

    - adab berdoa

    Set Induksi

    ( 5 minit )

    Bungkusan hadiah iaitu bingkai gambar (frame )

    yang ditulis kalimah

    Soalan : 1) Apakah gambar yang ditunjukkan tadi? 2) Apakah kaitan perkataan dalam bingkai

    gambar dengan kehidupan kita? 3) Mengapa kita perlu mempercayai Allah?

    2. Murid

    ditunjukkan hadiah

    yang di bawa oleh

    guru.

    3.Bersoal jawab

    berkaitan kalimah

    " " pada bingkai

    gambar (frame)

    yang di pamerkan

    Kaedah :

    -Soal jawab

    Bahan Bantu Belajar - Benda maujud Penerapan nilai : - Yakin dengan kekuasaan Allah Penyerapan :

  • 4. Bersoal jawab

    berkaitan Allah

    5. Jawapan murid

    dirumuskan dan

    dikaitkan dengan

    rukun iman

    -Matematik : mengira rukun

    iman satu persatu

    Langkah 1

    ( 8 minit )

    Pengertian dan hukum beriman terhadap

    rukun iman

    1.Murid

    dipamerkan carta

    pengertian rukun

    iman

    2.Murid membaca

    pengertian rukun

    iman dan hukum

    beriman mengikut

    bacaan guru.

    3.Murid diberi

    penerangan

    berdasarkan carta

    yang dipamerkan

    serta guru bersoal

    jawab dengan

    murid.

    Kaedah :

    -

    Penerangan,latih

    tubi

    Bahan Bantu

    Belajar :

    -Carta

    Penerapan Nilai

    :

    - Bersungguh-

    sungguh

    -Yakin dengan

    kekuasaan Allah

    Langkah 2

    (12 minit)

    Perkara Rukun Iman

    1. Murid diminta

    oleh guru untuk

    menyebut rukun

    iman satu persatu

    mengikut sebutan

    guru.

    Kaedah :

    Latih tubi

    Bahan Bantu

    Belajar :

    Perkara yang wajib

    dipercayai dan

    diyakini oleh orang

    islam

  • 2. Murid

    diterangkan oleh

    guru mengenai

    perkara-perkara

    rukun iman

    mengikut urutan

    sambil bersoal

    jawab

    3. Murid diminta

    oleh guru

    menyebut rukun

    iman secara latih

    tubi

    - Kad imbasan

    Penerapan Nilai

    - Bersungguh-

    sungguh

    Langkah 3

    (10 minit)

    Video Lagu Perkara Rukun Iman

    1. Murid

    dipaparkan video

    mengenai perkara

    rukun iman.

    2. Murid menyanyi

    bersama-sama

    mengikut nyanyian

    guru

    3. Murid diberikan

    lirik lagu dan

    diminta untuk

    mengeluarkan

    rukun iman

    daripada lirik lagu

    Kaedah :

    -Nyanyian, Latih

    tubi

    Bahan Bantu

    Belajar :

    -Video

    Penerapan Nilai:

    Bersungguh-

    sungguh

    -Bekerjasama

    PERKARA RUKUN IMAN

    1. Beriman

    Kepada Allah

    Beriman Kepada

    Rasul

    Beriman Kepada

    Malaikat

    Beriman Kepada

    Hari Akhirat

    Beriman Kepada

    Qadak dan Qadar

    Beriman Kepada

    Kitab

    LIRIK LAGU

    Rukun Iman

  • Langkah 4

    (15 minit)

    Carta Kesan meyakini rukun iman dan akibat

    tidak meyakini

    1.Guru

    membahagikan

    murid kepada

    beberapa

    kumpulan

    2. Guru

    mengedarkan kad

    kesan

    mempercayai dan

    akibat tidak

    mempercayai

    rukun iman dan

    meminta setiap

    kumpulan

    menyusun semula

    mengikut kategori

    3.Kumpulan yang

    telah siap diminta

    melekatkan di

    papan tulis.

    4. Wakil murid

    daripada setiap

    kumpulan diminta

    menyebut jawapan

    yang telah disusun

    5. Murid dan guru

    berbincang

    mengenai jawapan

    yang betul

    Kaedah :

    -Perbincangan

    Bahan Bantu

    Belajar :

    -Carta

    -Kad imbasan

    Penerapan Nilai

    :

    -Yakin dengan

    kekuasaan Allah

    -Bekerjasama

    KESAN DAN AKIBAT

    TIDAK MEMPERCAYAI

    RUKUN IMAN

    KESAN

  • Penutup

    ( 3 minit)

    Penutup Kognitif

    Rumusan mengenai pengertian rukun iman dan

    perkara rukun iman.

    1. Murid diminta

    menyebut semula

    pengertian rukun

    iman dan enam

    perkara rukun

    iman.

    1. Murid diingatkan

    sebagai orang

    Islam kita mesti

    mengetahui

    perkara-perkara

    berkaitan rukun

    Iman.

    2. Murid diedarkan

    lembaran kerja

    Penerapan Nilai

    - Bersungguh-

    sungguh

    -Berakhlak mulia

    -Yakin kepada

    kekuasaan Allah

    Penutup Sosial

  • Refleksi : -________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    sebagai kerja

    lanjutan..