rancangan harian 3

12
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 10 FEBRUARI 2011 (RABU) MASA : 0820 – 0920 (60 MINIT) TEMA : TERNAKAN TAJUK : CARA HAIWAN MAKAN 1

Upload: 810518136258

Post on 20-Jul-2015

257 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan harian 3

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 10 FEBRUARI 2011 (RABU)

MASA : 0820 – 0920 (60 MINIT)

TEMA : TERNAKAN

TAJUK : CARA HAIWAN MAKAN

1

Page 2: Rancangan harian 3

Tarikh : 10 Februari (RABU)Masa : 0820 - 0920 (60 minit)Tahun : Tahun 1 CemerlangTema : TernakanTajuk Pelajaran : Cara haiwan makanBilangan Murid : 25 orang

Fokus Utama 8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk

Aras 1 (i)) : Menulis perkataan dan ayat tunggal yang diberi dengan cara yang betul dan kemas.

Fokus Sampingan 2.2 : Melaporkan sesuatu perkara dengan bahasa yang sesuai dan tepat.

Aras 2 (i) : Menyatakan perkara penting berdasarkan bahan rangsangan

5.1 : Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.

Aras 1 (ii) : Membaca ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Pengetahuan Sedia Ada :i) Murid-murid telah mengetahui cara haiwan makan.ii) Murid-murid telah mengetahui tentang haiwan.

2

Page 3: Rancangan harian 3

Objektif Eksplisit :Pada akhir pelajaran murid dapat :

i) Menulis tiga daripada enam ayat tunggal dengan cara yang betul dan kemas dalam lembaran kerja.ii) Melaporkan mengenai tiga daripada enam cara haiwan makan berdasarkan bahan rangsangan.iii) Membaca tiga daripada enam ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan slaid power

point.

Sistem Bahasa : i) Tatabahasa : Kata Kerjaii) Kosa kata : menghisap, menyudu, menyambar, mematuk, membaham, meragut

Pengisian Kurikulum :i) Ilmu : Sains, Kajian Tempatan ,Pendidikan Seni Visualii) Nilai murni : Rajin, berhati – hati, kerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah : i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Muzik,Kinestetik,Verbal Linguistik,Interpersonal,Spatialii) Kemahiran berfikir : Menjana ideaiii) Belajar Cara Belajar : Deduktif, Bacaan Mekanis

Isi Pelajaran :i) Berbual cara haiwan makan

ii)Ayat tunggal-cara haiwan makan iii)Tatabahasa – kata kerja

3

Page 4: Rancangan harian 3

iv)Kosa kata – menghisap, menyudu, menyambar, mematuk, membaham, meragut

Bahan Sumber Mengajari. Kad Gambar ii. Lembaran kerjaiii. Slaid Gambariv. Slaid Perkataan v. Borang Grafikvi. Slaid Laguvii. LCD Projektor & Laptop

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

Permainan“ Datuk Harimau “

-Guru menerangkan cara permainan” Datuk Harimau”.- Murid melakukan aktiviti tersebut.

TKP- Muzik- Kinestetik

Strategi

4

Page 5: Rancangan harian 3

- Berpusatkan murid

Perkembangan Langkah 1( 8minit)

Slaid gambar Gambar nyamukGambar itikGambar helangGambar burungGambar harimauGambar lembu

Slaid perkataanMenghisapMenyuduMenyambarMematukMembahamMeragut

- Guru memaparkan slaid gambar haiwan- Guru dan murid bersoaljawab tentang gambar tersebut- Guru memaparkan slaid perkataan.- Murid mengeja dan membaca perkataan yang dipaparkan.- Guru dan murid bersoaljawab tentang slaid tersebut.- Guru menerangkan cara haiwan makan.

TKP: -Verbal linguistik-Interpersonal- Spatial

Nilai- Rajin- Berhati-hati- Kerjasama

BSM:

-Slaid gambar - Slaid perkataanPenilaian HPFS :2.2 aras 2 (i)

Langkah 2(12 minit)

Kad GambarGambar nyamukGambar itikGambar helangGambar burungGambar harimauGambar lembu

- Murid dibahagikan kepada lima kumpulan. - Guru mengedarkan kad gambar haiwan dan borang grafik kepada murid. - Murid dikehendaki melengkapkan borang grafik berdasarkan gambar yang diberi. - Wakil kumpulan melaporkan hasil dapatan. - Guru merumuskan hasil perbincangan tersebut.

Kemahiran Berfikir

-Menjana idea

TKP:-Verbal linguistik-Kinestetik

5

Page 6: Rancangan harian 3

Borang grafik

Nilai murni:-kerjasama

BSM:- Kad gambar- Borang grafik

Penilaian HP FU : 8.1 Aras 1 (i) FS : 2.2 Aras 2 (i)

Langkah 3(10 minit )

Penerapan Tatabahasa:

Kata KerjaMenghisapMenyuduMenyambarMematukMembahamMeragut

- Guru menunjukkan kad perkataan- Murid mengeja dan membaca kad perkataan yang ditunjukkan.- Murid dikehendaki membina ayat secara lisan menggunakan perkataan yang dibincangkan.- Guru memurnikan ayat yang dibina.

TKP : - Verbal linguistik

Sistem Bahasa- Kata Kerja

Strategi-Pendekatan deduktif

Kemahiran Berfikir-Menjana Idea

BSM-Kad perkataan

6

Page 7: Rancangan harian 3

Penilaian HP2.2 Aras 2 (i)

Langkah 4(20 minit )

Lembaran kerja

Kad perkataan

* menyudu* mematuk* membaham* menghisap* menyambar* meragut

-Guru memberi tugasan kepada murid mengikut tahap kecerdasan murid – murid iaitu mengikut Kumpulan A,B dan C.

Kumpulan A dan B

Membina ayat tunggal daripada kata kerja yang diberi dengan cara yang betul dan kemas di dalam buku latihan.

Kumpulan C

-melengkapkan ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai dalam lembaran kerja.-Guru membimbing murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.

Pengayaan

Murid menamakan haiwan yang terdapat dalam gambar dan mewarnakan gambar.

Pemulihan

Guru membimbing murid mengeja dan membaca kata kerja dengan sebutan yang betul pada kad perkataan

TKP- Verbal linguistik

Kemahiran Berfikir- Menjana Idea

BSM- Lembaran kerja

Penilaian HP- 8.1 Aras 2 (i)

7

Page 8: Rancangan harian 3

Penutup ( 5 minit)

NyanyianLagu Anak Ayam

- Guru memaparkan lirik lagu “ Anak Ayam”.- Murid membaca lirik lagu tersebut-Guru dan murid menyanyi sambil membuat pergerakan.- Guru merumuskan isi pelajaran.

TKP

- kinestetik- muzik

Nilai murni: - kerjasama

Aktiviti susulan : Murid menggunting gambar haiwan yang telah dikumpul . TKP: Kinestetik dan Spatial

8

Page 9: Rancangan harian 3

9

Page 10: Rancangan harian 3

Lembaran kerja

Nama : ______________ Kelas : _____Tarikh : ________

Arahan : Bina ayat daripada kata kerja di bawah.

1. Menghisap

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

2. Menyambar

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Menyudu

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Mematuk

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Membaham

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

6. Meragut

10

Page 11: Rancangan harian 3

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Kumpulan C

Nama : ______________ Kelas : _____Tarikh : ________

Arahan : Isi tempat kosong dengan perkataan yang betul.

1. Harimau _________________ rusa.

2. Helang ________________ ayam.

3. Nyamuk __________________ darah.

4. Itik __________________ makanan.

5. Lembu ___________________ rumput.

6. Burung _______________ ulat.

11

menghisap mematuk menyudu

menyambar Membaham meragut

Page 12: Rancangan harian 3

12