moral
DESCRIPTION
moralTRANSCRIPT
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PENDIDIKAN MORAL
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Tahun : 5 Arif
Tarikh : 5 Januari 2015 Hari : Khamis Masa : 8.00 pagi 9.00 pagi
Jangka Masa : 1 jam (60 minit)
Bilangan murid : 21 orang
Bidang : Nilai berkaitan dengan perkembangan diri
Nilai : Kepercayaan kepada Tuhan
Tajuk : Menghormati agama lain
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari tentang pegangan agama masing-masing Teknik Dan Kaedah Pengajaran : Bercerita dan Berpusatkan Bahan ( Slaid Power Point)
Tayangan video
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;
i. Menceritakan tentang agama masing-masing dan tempat beribadat mereka.
ii. Menyenaraikan anutan agama yang terdapat di Malaysia.
iii. Mengemukakan idea atau pendapat tentang cara menghormati agama lain.
Gabungjalin : Muzik, Pendidikan Islam
Unsur KBKK : Membuat Inferens
Pendekatan : Pendekatan perkembangan nilai kognitif dan pembelajaran koperatif
Strategi : Pemusatan murid dan bahan
BBM : Gambar, Lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan Deepavali, Video Hari Raya, Tahun Baru Cina dan Deepavali, kertas manilaLANGKAHISI PELAJARANAKTIVITI GURUAKTIVITI MURIDCATATAN
Set Induksi(10 minit) Sambutan perayaan pelbagai kaum di Malaysia.Guru menayangkan video tiga sambutan perayaan utama di Malaysia.a.Agama apakah yang dianuti dalam video tersebut?b.Mengapakah kita perlu menghormati agama-agama di Malaysia?c.Bagaimanakah cara untuk menghormati agama lain?Guru mengaitkan video dengan tajuk pelajaran yang akan diajarkan.memahami kandungan video yang ditonton.
Murid memahami hubungan video tersebut dengan tajuk yang akan diajar oleh guru.
BBMVideo
Langkah 1(15 minit)
Agama dan tempat ibadatBeberapa orang murid daripada pelbagai kaum diminta untuk menceritakan agama masing-masing dan tempat ibadat serta perayaan.a.Mengapa manusia memerlukan agama dalam hidup?b.Mengapa perlu menyambut perayaan?Guru membuat kesimpulan daripada jawapan pelajar dan menerangkan 3 anutan agama yang utama di Malaysia dan tempat ibadat bagi agama tersebut.
Murid mendengar dan mencatat isi penting daripada apa yang diceritakan oleh rakan.
Soal jawab dari murid jika kurang faham dan membuat catatan hasil daripada penerangan guru.BBMMuzik latar iaitu lagu Hari Raya, Tahun Baru Cina dan Deepavali.
Langkah 2(20 minit)
Gambar-gambar yang berkaitan dengan agama dan tempat ibadat.G Gambar berkaitan pakaian tradisi setiap kaum.
Guru meletakkan gambar-gambar yang berkaitan dengan mencampur-campurkan gambar tersebut.
Murid dibahagikan kepada lima kumpulan dan wakil setiap kumpulan dikehendaki mengambil kad gambar tersebut dengan memadankan pada sudut papan hitam.Murid dikehendaki mencantumkan gambar pakaian tradisi kaum berdasarkan jigsaw puzzleBBMGambar rumah ibadat, pakaian tradisi setiap kaum.
Langkah 3(10 minit)
Kebaikan menghormati agama orang lain
Guru menerangkan kebaikan menghormati agama orang lain dalam konteks negara Malaysia yang pelbagai kaum.
Murid diminta memberikan pendapat masing-masing daripada aktiviti yang dijalankan.Contoh jawapan1.toleransi2.menghormati3.bersatupaduPeneranganBersoal jawab
Penutup(5 minit)Rumusan.Video lagu Hari Raya.Aktiviti mewarna Wakil murid diminta membuat rumusan mengenai kepentingan menghormati agama lain Murid diajak menyanyikan lagu tersebut.Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan mengedarkan kertas manila pelbagai warna.Kad terbaik akan dipaparkan di papan kenyataan di dalam kelasMurid membuat rumusan secara ringkas dan padat mengenai kepentingan menghormati agama lain
Murid menyanyikan lagu tersebut dengan edaran lirik lagu oleh guru.Murid mencipta kad ucapan Selamat Hari Raya untuk keluarga mereka dan menyiapkan di rumah masing-masing.
Rumusan muridBBMVideoBBMEdaran kertas manila
KURIKULUM STANDARD SEKOLAH RENDAH (KSSR)
RANCANGAN PELAJARAN TAHUNAN 2015
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5
JABATAN PELAJARAN NEGERI PAHANG
PENGGAL PERTAMA
MINGGUSTANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARANSTANDARD PRESTASICATATAN
TPTAFSIRAN
Minggu
1
5 9 Januari 2015
Minggu
2
12-16 Januari 2015
Minggu 3
19-23
Januari 20151.Kepercayaan Kepada Tuhan
Keyakinan wujudnya Tuhan sebagai pencipta alam dan mematuhi segala suruhan-Nya berlandaskan pegangan agama masing-masing selaras dengan prinsip Rukun Negara.
1.1 Menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempatPada akhir pembelajaran , murid dapat:
1.1.1 Menjelaskan kepentingan menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.
1.1.2 Menghuraikan cara menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.
1.1.3 Menghayati kepentingan menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.
1
2
3
Murid menyatakan cara menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.
Murid menerangkan kebaikan menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.
Murid menunjuk cara menghormati amalan agama dan kepercayaan masyarakat setempat dalam sesuatu situasi dengan bimbingan.
Buku teks
ms :
EMK
TMK
Kem. Abad 21 :
Kemahiran berfikir
Kemahiran hidup dan kerjaya
Nilai
KBAT :
Mengaplikasi
Menganalisis
Menilai
Mencipta
MINGGUSTANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARANSTANDARD PRESTASICATATAN
TPTAFSIRAN
1.1.4 Mengamalkan sikap menghormati agama dan kepercayaan masyarakat setempat.
4
5
6Murid menunjukkan cara menghormati amalan agama dan kepercayaan masyarakat setempat dalam pelbagai situasi.
Murid mengamalkan sikap menghormati amalan agama dan kepercaan masyarakat setempat dalam kehidupan seharian.
( senarai semak, kerja lapangan, penilaian rakan sebaya)
Murid mengamalkan sikap menghormati amalan agama dan kepercayaan masyarakat setempat dalam kehidupan seharian dan boleh dicontohi.