model reiser n dick
TRANSCRIPT
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)
TUGASAN 2 - Pengajaran Berbantu Bahan Berasaskan Elektronik & Web
Oleh:
HAFSANIA BINTI JAMIAN (M20091000369)Sarjana Pendidikan (Pendidikan Khas)
Fakulti Pendidikan Dan Pembangunan ManusiaUniversiti Pendidikan Sultan Idris
Model Reiser & Dick (1996)
Sumber : Ubahsuai dari Robert A. Reiser and Walter Dick, Instructional Planning (2nd.ed.), Allyn & Bacon, Massachusetts, 1996.
Perancangan pengajaran :
Menggunakan Model Pendekatan Sistematik (Reiser dan Dick, 1996)
1. Mengenalpasti matlamat pengajaran
• Matlamat pengajaran boleh didapati daripada huraian sukatan
pelajaran, taksiran keperluan yang berkaitan dengan sesuatu
kurikulum, masalah pengajaran dalam bilik darjah atau sesuatu topik
baru dalam sukatan pelajaran.
• Matlamat adalah paling penting di dalam merancang pengajaran.
Matlamat yang penting ialah dari segi hasilan pembelajaran sebenar
1
Kenal pasti
Rancang
Aktiviti
Pilih Media
Pengajaran
Bina Alat
Pengukuran
Laksanakan
Pengajaran
Kaji semula Intruksi
Tentukan
Matlamat
Model Reiser & Dick (1996)
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)
pelajar iaitu matlamat dari perubahan tingkahlaku dan sikap pelajar
dalam pembelajaran.
• Mata pelajaran yang dipilih adalah Bahasa Melayu Pemulihan Tahun
2.
• Matlamat pengajaran ialah supaya kesemua pelajar dapat
menguasai kemahiran yang diajarkan mengikut kumpulan masing-
masing.
2. Menganalisa pelajar
• Bilangan murid dalam kelas terdiri daripada 8 orang, 5 orang
murid lelaki dan 3 orang murid perempuan yang kesemuanya
Melayu .
• Kelas ini terbahagi kepada 3 kumpulan yang mempunyai
kemahiran yang berbeza tetapi mempunyai pengetahuan sedia
ada yang sama.
• Kumpulan 1 - Kumpulan Cerdas,
Kumpulan 2 - Kumpulan Sederhana,
Kumpulan 3 - Kumpulan Lambat
• Kemahiran yang akan diperolehi daripada topik pengajaran
adalah:
i. Menyebut kemahiran vokal berganding
ii. Membatang perkataan vokal berganding
iii. Membaca petikan perkataan vokal berganding
3. Mengenalpasti objektif
• Objektif adalah merupakan pernyataan yang terperinci bagi
matlamat pendidikan/hasil pembelajaran. Tiga komponen utama
bagi mana-mana objektif ialah perilaku pelajar yang diharapkan,
keadaan semasa perilaku ini dilaksanakan dan piawaian atau kriteria
yang mesti dicapai oleh pelajar.
2
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)
• Hasil pembelajaran yang diharapkan untuk tajuk Perkataan Vokal
Berganding ialah :
i. Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan
perkataan vokal berganding dengan sebutan yang
betul (Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana,
Kumpulan Lambat).
ii. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal
berganding tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas).
iii. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam
petikan yang mengandungi perkataan vokal
berganding (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan
Sederhana).
iv. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak
(guru menyebut murid menulis).
• Nilai-nilai murni yang diterapkan didalam pengajaran dan
pembelajaran tajuk ini ialah rajin dan berusaha.
• Pengetahuan sedia ada murid pula ialah:
i. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf
besar
ii. Murid dapat membezakan huruf vokal dan
huruf konsonan
iii. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan
yang mengandungi diftong.
3
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)
4. Merancang aktiviti pengajaran
Langkah berikut ialah mengenal pasti strategi yang akan digunakan dalam
pengajaran serta memilih media yang sesuai digunakan untuk mencapai
hasil pembelajaran.
• Strategi pengajaran mencakupi aktiviti sebelum pengajaran,
persembahan maklumat, latihan dan tindak balas dan ujian dan
aktiviti susulan.
• Suatu rancangan pengajaran akan diperluaskan atau diringkaskan
berdasarkan sama ada pengajaran itu disediakan untuk pelajar
yang kurang pandai, berkebolehan sederhana atau pandai. Ianya
adalah penting bahawa keseluruhan rancangan pengajaran
disediakan bagi membolehkan pelajar dapat mencapai sesuatu
objektif pembelajaran yang telah ditentukan.
• Bagi tajuk yang telah dipilih, perancangan aktiviti adalah seperti
berikut :
i. Set induksi - dimulai dengan memperdengarkan lagu dan seni
kata lagu slaid power point. Murid beserta guru menyanyikan
bersama-sama dengan membuat beberapa gerakan.
ii. Langkah 1 - Kemahiran vokal berganding ’kv+vk’ berserta
contoh dan erkataan-perkataan vokal berganding ’kv+vk’
berserta gambar dalam bentuk power point untuk kesemua
murid bagi mencapai objektif pengajaran yang pertama iaitu
murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan
vokal berganding dengan sebutan yang betul
iii. Langkah 2 – Guru mula membahagikan murid kepada
kumpulan masing-masing. Pengajaran dan pembelajaran
adalah mengikut kemahiran kumpulan masing-masing..
iv. Langkah 3 - Penilaian dan pengukuhan juga diberi mengikut
kemampuan dan kemahiran murid.
v. Penutup - Rumusan hasil pembelajaran.
4
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)
5. Memilih media pengajaran (PENGGUNAAN TEKNOLOGI)
• Bahan-bahan seperti panduan belajar, bahan media, panduan guru
dan panduan ujian boleh dibina dan disediakan. Keputusan untuk
membina bahan baru bergantung kepada objektif atau hasilan
pembelajaran, bahan yang sedia ada dan kemampuan organisasi
dari segi kepakaran dan kewangan.
• Media pengajaran adalah sebahagian daripada pelan pengajaran.
Ianya adalah sebagai alat (selain guru, buku teks, dan bahan
bercetak tambahan) yang menyampaikan pengajaran kepada
pelajar. Ianya bertujuan untuk menghasilkan proses pengajaran &
pembelajaran yang menarik dan bermakna sekaligus membantu
pencapaian matlamat pembelajaran. Mengandungi unsur-unsur
menghiburkan
• Alat bantu mengajar persembahan power point yang
digunakan mempunyai daya tarikan dan menghiburkan
dengan adanya animasi dan pautan kepada bahan yang
diolah dan dimanipulasi dari laman-laman web yang berkaitan
dengan perkataan vokal berganding.
• Berikut adalah senarai bahan/media yang digunakan:
i. Klip video chicken dance
ii. Permainan jejak labah-labah
iii. Nyanyian lagu kanak-kanak
iv. Slaid MS Power Point
v. Lembaran Kerja
5
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)
6. Membina alat penilaian
• Kepentingan ujian dalam mereka bentuk pengajaran ialah ujian yang
menekankan fakta yang menunjukkan butiran yang penting untuk
membekalkan pelajar suatu penilaian tentang kemajuan dalam
menguasai objektif pembelajaran.
• Keputusan ujian akan memberikan maklumat kepada guru berhubung
dengan kualiti pengajaran yang telah disampaikan dan tahap
pencapaian pelajar. Hasil ujian juga mampu menjadi rujukan kepada
guru untuk menilai proses pengajaran dan pembelajaran yang telah
dilaksanakan.
vi. Ujian/penilaian yang dijalankan untuk tajuk pembelajaran ini
ialah lembaran Kerja yang dibina oleh guru mengikut
kemahiran murid.
7. Melaksanakan pengajaran
• Sebagaimana yang telah dibincangkan, dalam melaksanakan
pengajaran yang berjaya, ianya hendaklah dimulakan dengan
perancangan yang teliti di mana pengenalpastian matlamat
pembelajaran yang khusus mengikut sukatan pelajaran, perancangan
aktiviti, pemilihan media yang tepat & berkesan, satu set alat
pengukuran bagi mengukur pencapaian pelajar dan
kawalan/bimbingan guru yang baik.
• Untuk proses pengajaran dan pembelajaran tajuk Perkataan Vokal
Berganding ini, satu set Skema Kerja dan Rancangan Pengajaran
telah dibina sebagai panduan bagi membantu guru menjayakannya.
6
Tugasan 2 kpt6043 – Hafsania binti Jamian (M20091000369)
8. Menyemak semula pengajaran
a. Penyemakan objektif/matlamat hendaklah dilakukan melalui
pemerhatian /penilaian guru yang dikumpulkan sebelum, semasa dan
selepas melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran. Hasil
dari pemerhatian/penilaian tersebut lakukan langkah-langkah
seterusnya iaitu untuk melaksanakan pemulihan atau pengayaan
dalam pembelajaran murid.
b. Jika terdapat sebahagian objektif yang tidak tercapai, pengajaran
dan pembelajaran akan di ulang semula sehingga mencapai objektif
tersebut tetapi dengan menggunakan kaedah dan pendekatan yang
berbeza untuk setiap kumpulan.
7