makro pengajaran bahasa melayu

5
MAKRO PENGAJARAN BAHASA MELAYU at 10:33 Posted by Siti Haidah bt Mien RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( MAKRO – PENGAJARAN ) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU KELAS INTERGRASI PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN Kelas : Inspira Masa : 9.00 pagi – 9.30 pagi Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 26 september 2011 Jumlah : 5 orang Kemahiran 2. Bertutur 2.3 – mengajuk bunyi perkataan yang di dengar 2.4 – bersoal jawab untuk mendapat maklumat 4. Membaca 4.1 – membina dan membaca suku kata 6. Tulisan 6.2 – menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal. 7. Komunikasi 7.1 – bercerita tentang diri dan persekitaran. Tajuk : Haiwan Tujuan am : murid dapat mengenali dan membina suku kata KV + KVK berdasarkan tema haiwan. Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da,de,di,do, du dan KVK seperti dak, pur, kus,tam. Murid ada memelihara kucing dan ayam. Kaedah Pengajaran : 1) Soal jawab 2) Penerangan 3) Latih tubi sebutan 4) Aktiviti kelas Objektif : Pada akhir pengajaran ini, murid diharapkan dapat : 1) Mengajuk semula 5 bunyi perkataan yang mengandungi suku kata KV + KVK seperti cicak, , lalat, lipas, tikus dan semut seperti yang di sebut oleh guru dengan betul secara lisan. 2) Mengeja dan membaca 10 suku kata yang mengandungi KV + KVK berdasarkan kepada beberapa jenis gambar haiwan yang dipamerkan di papan putih. 3) Menulis 5 patah perkataan dari suku kata KV + KVK iaitu cicak,lalat,lipas,tikus dan semut pada lembaran kerja yang disediakan oleh guru

Upload: farzaana

Post on 05-Jan-2016

240 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

PENDIDIKAN KHAS

TRANSCRIPT

Page 1: Makro Pengajaran Bahasa Melayu

MAKRO PENGAJARAN BAHASA MELAYUat 10:33

Posted by Siti Haidah bt Mien

RANCANGAN  PENGAJARAN  HARIAN ( MAKRO – PENGAJARAN )

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

KELAS INTERGRASI PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN

Kelas   : Inspira

Masa   : 9.00 pagi – 9.30 pagi

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh              : 26 september 2011

Jumlah                        : 5 orang

Kemahiran

2. Bertutur

            2.3 – mengajuk bunyi perkataan yang di dengar

            2.4 – bersoal jawab untuk mendapat maklumat

4. Membaca

            4.1 – membina dan membaca suku kata

6. Tulisan

            6.2 – menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal.

7. Komunikasi

            7.1 – bercerita tentang diri dan persekitaran.

Tajuk : Haiwan

Tujuan am : murid dapat mengenali dan membina suku kata KV + KVK berdasarkan tema   haiwan.

Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da,de,di,do, du   dan  KVK seperti dak,

pur, kus,tam.

 Murid ada memelihara kucing dan ayam.

Kaedah Pengajaran    :          

 1)  Soal jawab                       

 2)  Penerangan

3)  Latih tubi sebutan              

 4)  Aktiviti kelas

Objektif :

Pada akhir pengajaran ini, murid diharapkan dapat :

1)    Mengajuk semula 5 bunyi perkataan yang mengandungi suku kata KV + KVK seperti cicak, , lalat,  lipas, tikus dan

semut seperti  yang di sebut oleh guru dengan betul secara lisan.

2)    Mengeja dan membaca  10 suku kata yang mengandungi KV + KVK berdasarkan kepada beberapa jenis gambar

haiwan yang dipamerkan di papan putih.

3)    Menulis 5 patah perkataan dari suku kata KV + KVK iaitu cicak,lalat,lipas,tikus dan semut pada lembaran kerja yang 

disediakan  oleh guru

Nilai Murni

1)    Murid mengetahui terdapat pelbagai makhluk  ciptaan Allah termasuk haiwan dan serangga seperti semut.

Page 2: Makro Pengajaran Bahasa Melayu

2)    Sentiasa mengamalkan hidup sihat dengan mengutamakan kebersihan persekitaran supaya tidak di serang oleh

serangga perosak seperti lipas dan lalat.

KBKK : mengenal pasti, menyenaraikan, menerangkan dan menjana idea.

Bahan Bantu Mengajar

1)    Kad suku kata ( nama jenis haiwan dan serangga )

2)    Lembaran kerja

3)    Kad bergambar( jenis haiwan dan serangga )

Bahan Bantu Mengajar

1)    White board , pen penanda ( marker pen )

2)    Kertas lembaran kerja

3)    Kad gambar

4)    Kad suku kata

Bahan rujukan

1)    Huraian sukatan pendidikan khas bermasalah pembelajaran sekolah rendah & menengah.KL JPK

Isi pelajaranAktiviti pengajaran dan pembelajaran

CatatanAktiviti  guru Aktiviti murid

Pantun teka-teki

Hidup aman di dalam kota,Ada pemimpin bernama raja;Buruh-buruh rajin bekerja,Askar bertugas setiap masa.

Set Induksi ( 5 minit )

1.    Guru membacakan pantun teka teki  dan bersoal jawab dengan murid berkaitan tajuk pelajaran hari ini.

a)    Murid menjawab pertanyaan guru secara lisan.

BBM

       Kad gambarNilai

       Kerjasama

a)Jenis haiwan dan serangga :

        Cicak        Tikus        Semut        Lipas        Lalat

Langkah 1 ( 10 minit )1.    Guru menunjukkan

gambar yang mengandungi jenis-jenis haiwan dan serangga kepada murid.

2.    Guru bersoal jawab dengan murid tentang  jenis

haiwan dan serangga berpandukan kad gambar.

3.    Guru meminta murid menyebut danmengeja perkataan berpandukan  gambar.

4.    Murid mengeja perkataan

a)    Murid mengeja perkataan berpandukan gambar secara individu.

BBM       Kad gambar       Kad suku kata       Kad perkataan       Papan putih       Pen penanda

Nilai

       kerjasama       rajin       sabar

Page 3: Makro Pengajaran Bahasa Melayu

berpandukan gambar secara individu.

a.  tikus

b. lalat

c. semut

d. lipase. cicak* Lengkapkan tempat kosong dibawah berpandukan gambar.a._______ suka makan padi.

b. _____ api serangga berbisa.

c.__ membiak dengan bertelur

d.______ ada empat kaki.

e. ___ suka benda yang kotor.

Langkah 2 ( 10 minit )1.    Guru meminta beberapa

orang murid datang ke hadapan kelas untuk membuat aktiviti pada pada papan putih.

2.    Guru meminta murid mengeja dan menyebut perkataan yang di tampal di papan putih.

3.    Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

4.    Guru membimbing murid untuk melengkapkan jawapan.

5.    Guru membimbing murid yang lemah dengan memberi panduan  serta contoh berpandukan gambar dan perkataan yang ditampal di papan putih secara individu.

7.    Guru meminta murid yang dapat menyiapkan tugasan dengan lebih awal untuk datang ke hadapan.

a)    Murid secara bergilir-gilir datang ke hadapan kelas untuk  mengeja dan menulis jawapan berpandukan gambar di papan putih.

b)    Murid melengkapkan jawapan di papan putih sehingga selesai.

c)    Rakan-rakan murid lain mengajuk bunyi yang diperdengarkan

berpandukan perkataan yang ditampal di papan putih.

d)    Semua murid melengkapkan lembaran kerja yang diberi berpandukan masa yang telah ditetapkan.

e)    Murid melengkapkan jawapan dengan bertulis berpandukangambar dan perkataan yang telah di tampal di papan putih secara individu.

f)     Murid  mendengar arahan guru dan datang ke hadapan kelas

BBMKad gambar

       ti  + kus= tikus

       la + lat= lalat

       se +  mut= semut

       li + pas= lipas

        Ci + cak

= cicakKBKK

Menjana idea       Menyenaraikan       Menerangkan       Mengenalpasti

Nilai       Mendengar arahan       Bekerjasama       Bersungguh-

sungguh

Page 4: Makro Pengajaran Bahasa Melayu

bersama lembaran kerja yang telah selesai di jawab.

Rumusan guruHaiwan dan serangga  penyebar kuman ialah- lalat- lipas.- tikus- semut

Penutup ( 5 minit )1.    Guru bersoaljawab

dengan murid dan merumuskan tentang   apa yang telah dipelajari pada    hari ini.

2.  Guru dan murid menyanyi lagu berirama    “ satu dua tiga ‘’ bagi    mengakhiri pelajaran hari    ini.

3.Guru juga mengucapkan terima kasih sebagai penghargaan kepada murid kerana memberi kerjasama sepanjang proses pembelajaran dan pengajaran berlaku.

a)    Murid menjawab soalan guru secara lisan.

b)     Murid membaca dengan mengikuti contoh dari guru.

c)    Murid dan guru menyanyi  dengan irama satu, dua, tiga bersama-sama berkaitan tajuk.

d)    Murid mendengar penerangan guru.

Nilai       Prihatin       Sabar

       Bekerjasama       Mendengar arahan