contoh_rph2.docx

5
Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 3: Pendekatan Komunikatif) Tarikh /Hari : 13 September 2012 Tahun : 3 Kemboja Bil Murid : 34 orang Masa : 8.10 9.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Pertanian Tajuk : Buah Seribu Khasiat STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul. (pilih/tentukan) Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Membaca kuat dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii. Menyenaraikan lima daripada lapan perkataan berimbuhan awalan berdasarkan petikan. iii. Menyenaraikan lima daripada lapan perkataan berimbuhan akhiran berdasarkan petikan. Sistem Bahasa Tatabahasa : kata berimbuhan Kosa kata : semai, baja, biji benih Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Moral, Sains Nilai Murni : Mengamalkan gaya hidup sihat Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativiti : Mencipta resepi masakan daripada buah-buahan Strategi Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Intrapersonal dan naturalis Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang mencipta resepi Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan yang sihat dengan buah-buahan

Upload: pui-yee-lam

Post on 29-Nov-2015

15 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: CONTOH_RPH2.docx

Rancangan Pengajaran Harian [RPH](Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 3: Pendekatan Komunikatif)

Tarikh /Hari : 13 September 2012Tahun : 3 KembojaBil Murid : 34 orangMasa : 8.10 – 9.10 pagiMata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : PertanianTajuk : Buah Seribu Khasiat

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN2.2 Membaca dan memahami perkataan,

frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul. (pilih/tentukan)

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Membaca kuat dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii. Menyenaraikan lima daripada lapan perkataan berimbuhan awalan berdasarkan petikan.iii. Menyenaraikan lima daripada lapan perkataan berimbuhan akhiran berdasarkan petikan.

Sistem Bahasa Tatabahasa : kata berimbuhan Kosa kata : semai, baja, biji benih

Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu : Moral, Sains Nilai Murni : Mengamalkan gaya hidup sihat Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaranTeknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativiti : Mencipta resepi masakan daripada buah-buahan

Strategi

Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Intrapersonal dan naturalis Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang

mencipta resepi Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan yang sihat dengan

buah-buahan

Page 2: CONTOH_RPH2.docx

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Gambar buah-buahan tempatan 104 Bahan Maujud – buah mangga, rambutan 16 Kad Arahan 17 Lembaran kerja pemulihan 58 Teks petikan 19 Borang rekod penilaian

i. Pemerhatian mengecam kata kerjaii. Kuiz kata kerja melalui teks

11

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa makan buah-buahan tempatan.

Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan

Soalan

1. Meneka bau?

2. Tempoyak dibuat daripada apa?

Jangkaan jawapan

o Bau duriano Buah duriano Raja segala buah

Ciri Fizikal : bulat, berduri kerasDeria : boleh dipegang boleh dilihat, boleh dihidu

Perkaitan objek dengan tajuk dan isi pelajaran.

Set Induksi (5 minit)

Guru membawa tempoyak ke dalam kelas. Guru meminta respons daripada murid

dengan bertanyakan bau yang dihidu. Murid akan memberikan respons dengan

menyebut beberapa nama buah-buahan. Guru meneruskan soal jawab dengan untuk

mengaitkan jawapan muriud dengan tajuk yang hendak diajar.

BBB Bahan maujud

KB Menghubung kait

BCB Memproses maklumat

Pembelajaran Kontekstual Menghubungkait kan

dengan pengalaman dalam kehidupan

Petikan “Buah-buahanTempatan Langkah 1 (15 minit)

BBB

Page 3: CONTOH_RPH2.docx

Buah Istimewa”

Buah-buahan tempatan yang terdapat di Malaysia terdiri daripada pelbagai jenis, antaranya buah durian, manggis, ciku, nangka, cempedak, rambutan...

Aktiviti

Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan.

Guru mengedarkan murid petikan teks “Buah-buahanTempatan Buah Istimewa”.

Guru menyuruh murid membaca senyap teks.

Guru membaca teks terlebih dahulu dengan nada dan intonasi yang betul.

Murid membaca teks secara bergilir-gilir dengan sebutan dan intonasi yang betul.

petikan teks lembaran kerja LCD Laptop Muzik

KB Menjana minda

Teknik Pemerhatian Tunjuk cara

KP Intrapersonal Verbal linguistik

Nilai Murni Bekerjasama

Lagu “Buah-buahan Tempatan”

Buah duku dan rambutansangat enak dimakandisukai oleh semua orang

buah nangka dan duriansangat lazat dijamahuntuk raikan rakan taulan

buah manggis dan pisangbanyak ditanam di kebunmenjadi perhatian pelancong

Langkah 2 ( 15 minit)

Aktiviti

Guru mengedarkan seni kata lagu.

Murid-murid diminta menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi imbuhan awalan.

Murid-murid diminta menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi imbuhan akhiran.

Murid-murid membaca lirik lagu secara kelas, kumpulan dan individu.

Murid dan guru menyanyikan lagu sambil melakukan gerak kreatif yang sesuai dengan maksud lagu.

BBB Lirik lagu

Pendekatan Induktif

Teknik Nyanyian Penyoalan

KP Intrapersonal Verbal linguistik

Nilai Murni Kebersihan fizikal dan

mentalPAS Bertanggungjawab

Penilaian objektif Pemerhatian

Pentaksiran

Menyusun dan membaca ayat resepi masakan daripada buah-buahan secara berturutan

Langkah 3 ( 25 minit)

Aktiviti 1

1. Guru mempamerkan ayat yang mengandungi langkah membuat kek buah.

2. Murid diagihkan kepada beberapa kumpulan. Murid dikehendaki menyusun dan

membaca langkah membuat kek buah secara berturutan mengikut kumpulan.

BBB Gambar kek buah Kad ayat Borang penilaian

Page 4: CONTOH_RPH2.docx

Satu set kad perkataan setiap langkah membuat kek buah diberikan kepada setiap kumpulan.

Setiap orang ahli mendapat satu kad perkataan.

Murid diminta menampal kad perkataan pada papan putih setiap langkah dan membacakan ayat tersebut.

Pemenang pertama, kedua dan ketiga ditentukan berdasarkan jumlah markah.

Aktiviti ii

Pengayaan

1. Murid mengeja dan menyebut perkataan yang ditunjukkan melalui lembaran kerja.

2. Murid memadankan perkataan untuk membentuk frasa yang bermakna.

3. Murid membaca frasa yang telah dibina.

Pemulihan

1. Murid menyebut suku kata yang ditunjukkan.

2. Murid menggabungkan suku kata menjadi perkataan dan mengeja serta menyebut perkataan tersebut.

KP Verbal Linguistik Intrapersonal

Penilaian objektifPemerhatian (berdasarkan lembaran kerja)

Kognitif

Rumusan isi pelajaran- Membaca dengan intonasi

dan sebutan yang betul.

Sosial :

- Pujian atas usaha dan kejayaan.

Penutup5 minit

Murid diminta menyanyi lagu “Buah-buahan Tempatan”.

Guru memberi pujian atas sikap murid yang suka makan buah-buahan untuk menjaga kesihatan.

BBB LCD Skrin Lirik lagu

KB Merumus

Nilai Kebersihan Kesyukuran

PAS bertanggungjawab

KP: Verbal linguistik Intrapersonal