contoh rph asas teknologi tahun 4
TRANSCRIPT
MATA PELAJARAN
Reka Bentuk dan Teknologi
Kelas 4 TekunMasa 10.40 pagi-11.40 pagiBil. Murid 30 orangTAJUK 2.0 ASAS TEKNOLOGI
STANDARD KANDUNGAN
2.1 Memasang dan membuka kit model berfungsi
STANDARD PEMBELAJARAN (Kod sahaja)
2.1.1 2.1.22.1.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:1. Membaca manual dengan betul.2. Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan dengan betul.3. Menyatakan nama dan fungsi komponen kit model.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi1.Guru menunjukkan video beberapa model kereta .Guru menyoal murid tentang kereta.2. Guru menunjukkan kit model kereta dan memberi penerangan tentang aktiviti yang akan dijalankan.
Langkah 11. Murid dibahagikan kepada kumpulan (3 orang)1. Guru mengedarkan kit model kepada setiap kumpulan.2. Murid membaca dan memahami manual kit model dengan bimbingan guru.
Langkah 21. Murid menyatakan nama, fungsi dan cara menggunakan alatan tangan dengan bimbingan guru.2. Murid menyatakan nama dan fungsi komponen kit model seperti motor, gear, gandar, roda, kerangka, suis dan pemegang bateri dengan bimbingan guru.3.Guru mengedarkan lembaran kerja dan murid menamakan alatan dan fungsinya
PenutupMurid dan guru bersama-sama menyanyikan lagu ‘ Papakupulang dari kota’.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
1. Keusahawanan (EK4) – pengetahuan teknologi2. Kreativiti – menggunakan kaedah atau prosedur dengan mengenal pasti ciri-ciri yang betul3. Nilai murni – bekerjasama, cermat dan bersungguh-sungguh
BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)
1. Kit model2. Manual3. Carta
4. Alatan tangan.PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru mengedarkan lembaran kerja untuk dilengkapkan seperti lampiran.
REFLEKSI 32/35 Murid dapat menyatakan nama, fungsi alatan tangan dan komponen dengan betul.3/35 Murid dapat menyatakan nama dan fungsi alatan tangan.Pemulihan.
Catatan: Format ini sesuai untuk Rekod Pengajaran Harian Guru di sekolah.