rph asas pengurusan data

11
KRM3043 : ASAS PENGURUSAN DATA TAJUK : BAHAGIAN A TUGASAN 2 (a) Aktiviti Pengajaran KUMPULAN : GROUP UPSI 07 DISEDIAKAN OLEH : NAMA NO. ID NO. TELEFON MOHD ZAINI BIN MAT SALLEH D20102043682 012 - 6505409 NAMA PENSYARAH : DR. SAZELLI BIN AB GHANI TARIKH SERAH : 28 OKTOBER 2012 1

Upload: mohd-zaini-mat-salleh

Post on 24-Apr-2015

404 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Asas Pengurusan Data

KRM3043 : ASAS PENGURUSAN DATA

TAJUK :

BAHAGIAN A

TUGASAN 2 (a)

Aktiviti Pengajaran

KUMPULAN :

GROUP UPSI 07

DISEDIAKAN OLEH :

NAMA NO. ID NO. TELEFON

MOHD ZAINI BIN MAT SALLEH D20102043682 012 - 6505409

NAMA PENSYARAH : DR. SAZELLI BIN AB GHANI

TARIKH SERAH : 28 OKTOBER 2012

1

Page 2: Rph Asas Pengurusan Data

Isi Kandungan

Muka Surat

1. Aktiviti Pengajaran 3-6

2. Lembaran Kerja 7

3. Kesukaran Dalam Pengajaran 8

2

Page 3: Rph Asas Pengurusan Data

Aktiviti Rancangan Pengajaran Harian:

1. Matapelajaran: Matematik

2. Bidang : Pengendalian Data

3. Topik : Carta Palang

4. Kelas : 4 Brilliant

5. Objektif Pembelajaran:

Murid-murid diajar untuk menyusun dan mentafsir data daripada jadual dan carta.

7. Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat membina graf palang daripada set data yang diberi.

KBKK: Membuat inferens dan interpretasi, membanding beza (graf palang dan jadual),

membuat kategori, menerangkan sebab, menentukan sumber yang dipercayai,

menganalisis,

Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah diajar mengenai cara membaca graf palang di dalam topik pengendalian data sebelum ini.

Penerapan nilai: Kerjasama, berusaha, jujur

Set Induksi ( 5 minit )

1. Murid ditanya mengenai jenama kereta yang dimiliki oleh keluarga mereka.

2. Murid menyatakan beberapa jenis jenama kereta yang dimiliki oleh keluarga seperti,

Perodua, Proton, Toyota, Nissan, Honda dan Ford

3. Murid diminta mencari berapa bilangan jenama yang dimiliki setiap setiap keluarga.

4. Guru mengaitkannya dengan topik iaitu pengendalian data dan menyatakan bahawa

data boleh dikumpul dan dijelaskan dengan lebih mudah dengan menggunakan

jadual atau graf palang

3

Page 4: Rph Asas Pengurusan Data

Langkah satu (10 minit)- Perbincangan menggunakan slaid powerpoint (Lampiran)

1. Guru bersoal jawab dan menggunakan slaid powerpoint bagi menunjukkan contoh

jadual data kepada murid-murid. Guru menyatakan set data tersebut boleh ditafsir

dengan lebih mudah jika menggunakan graf palang seperti contoh di bawah. Contoh

soalan digunakan untuk bersoaljawab adalah seperti berikut :

a. Apakah nama tajuk bagi graf berikut

b. Apakah skala yang sesuai untuk graf dibawah

c. Apakah nama paksi menegak dan paksi melintang

Jadual : bilangan buku yang dijual Graf Palang Menegak

2. Guru berbincang dan bersoal jawab bersama murid-murid mengenai graf palang

tersebut dari segi kekerapan, julat, nilai minimum dan maksimum bagi data tersebut.

3. Murid dipamerkan lagi satu contoh graf palang berbentuk mengufuk . Guru

menyatakan bahawa graf palang juga boleh ditunjukkan dalam bentuk melintang atau

mengufuk. Guru dan murid-murid bersoal jawab dengan murid-murid mengenai

maklumat di dalam graf tersebut dari segi tajuk graf, item-item data, kekerapan

sesuatu item, julat yang digunakan,nilai maksimum, nilai maksimum jumlah pelajar

yang terlibat dan sebagainya.

4. Dengan menggunakan slaid powerpoint guru bersoaljawab tentang langkah-langkah

yang perlu diingat semasa membina carta palang.

4

Page 5: Rph Asas Pengurusan Data

Langkah 2 :(15 minit) – Pengagihan Tugasan Projek Berkumpulan

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan perlu mempunyai seorang

ketua yang dilantik di kalangan ahli kumpulan sendiri..

2. Guru memanggil ketua kumpulan datang ke hadapan dan mengambil satu sampul

surat, dua keping kad manila, 5 helai kertas warna, 2 batang pen marker, hitam dan

merah dan gam.

3. Guru menjelaskan murid-murid bahawa mereka akan diberikan satu aktiviti tugasan

projek secara berkumpulan. Murid-murid perlu membina graf palang berdasarkan

data yang diberikan dalam jadual. Data adalah seperti berikut

Berikut adalah bilangan pasang kasut yang dijual dalam sebuah kedai kasut. Wakilkan maklumat berikut di dalam bentuk carta palang.

Hari Bilangan Pasang Kasut yang dijualAhad 100Isnin 75

Selasa 85Rabu 95

Khamis 80

4. Murid menyiakan graf palang berdasarkan data yang diberi menggunakan

bahan yang disediakan dengan dibimbing oleh guru.

Langkah 3( 10 minit)- Perbentangan kumpulan

1. Guru meminta murid duduk di dalam kumpulan masing-masing.

2. Guru meminta wakil murid ke hadapan untuk memberitahu hasil yang didapati.

3. Guru berbincang adakah terdapat perbezaan dalam graf yang dibina.

4. Guru memberikan persoalan tentang perbezaan graf palang antara kumpulan yang

berlainan.Contoh soalan perbincangan adalah

a. Mengapakah graf palang kamu berbeza

b. Mengapakah ketinggian graf kamu tidak sama.

c. Bagaimanakah kamu menentuka skala graf kamu

5

Page 6: Rph Asas Pengurusan Data

Langkah 4 ( 10 minit ) -Penilaian

1. Murid-murid diedarkan lembaran kerja(Lampiran 1)

2. Murid-murid diberikan masa untuk menyelesaikan soalan tersebut. 2 orang pelajar

Diminta oleh guru untuk menunjukkan graf palang yang dibina di papan hitam.

3. Penyemakan bersama guru dan pelajar.

Penutup ( 5 minit )

1. Guru membimbing pelajar membuat rumusan berkaitan apa yang telah dipelajari pada

hari tersebut.

2. Guru memurnikan lagi rumusan yang dibuat oleh pelajar dan menegaskan semula cara-

cara membina graf palang berdasarkan data yang diberi.

6

Page 7: Rph Asas Pengurusan Data

Lampiran 1Lembaran Kerja

Bina carta bar mencancang dalam ruangan yang disediakan berdasarkan data yang diberikan,

Jenis Rumah Bilangan Rumah

Rumah Teres 40

Rumah Flat 20

Banglo 10

Kesukaran Dalam Pengajaram

7

Bilangan Rumah Di Taman Suria

Page 8: Rph Asas Pengurusan Data

Kesukaran yang dihadapi oleh murid semasa melukis graf palang adalah sewaktu

menentukan skala pada paksi. Sesetengah menggunakan skala yang besar ini akan

menghasilkan palang atau bar yang terlalu tinggi. Terdapat juga dalam kalangan murid yang

menggunakan julat skala yang terlalu kecil dan menghasilkan graf bar yang rendah. Ini akan

menghasilkan graf yang tidak sama. Keadaan ini akan mengelirukan murid-murid. Murid

sering kali terkeliru antara saiz palang pada graf dan nilai yang ditunjukkan pada palang.

Murid sering kali menganggap bahawa palang graf yang tinggi mempunyai nilai yang besar.

Cara mengatasinya

Bagi mengatasi masalah ini murid perlu dibimbing untuk membuat untuk membina

graf palang yang mempunyai skala sesuai. Murid perlu melihat nilai yang paling tinggi dan

yang paling rendah sebelum membuat skala pada paksi. Ini adalah untuk mengelakkan murid-

murid menghasilkan graf yang tidak sesuai dang mengelirukan. Penerangan juga perlu diberi

tentang nilai pada skala yang menentukan kuantiti yang diwakili oleh palang dalam graf,

bukannya saiz palang. Guru perlu membuat banding beza antara skala graf yang sesuai atau

tidak sesuai.

8