contoh rph mozek

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Matapelajaran :Dunia Seni Visual Tahun :3 Bagus Masa :12.15 – 1.15 Tengah hari (60 Minit) Bidang :Membentuk dan membuat binaan Tema :Alam semula jadi Tajuk :Lingkaran ular Standard pembelajaran 3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal,menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada pada mobail . 3.1.1 Unsur seni 3.1.1.1 Bentuk-Konkrit 3.1.1.2 Ruang-nyata 3.1.2 Prinsip rekaan 3.1.2.1 Imbangan 3.1.2.2 Ritma dan pergerakan 3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui bahasa seni visual ,media serta proses dan teknik dalam penghasilan mobail. 3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 3.2.1.1 Alat -gunting,pembaris,pensel 3.2.1.2 Bahan-gam,benang,kertas lukisan, dan bahan lain yang sesuai.

Upload: malar-vengades

Post on 12-Aug-2015

146 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: CONTOH RPH MOZEK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Matapelajaran :Dunia Seni Visual

Tahun :3 Bagus

Masa :12.15 – 1.15 Tengah hari (60 Minit)

Bidang :Membentuk dan membuat binaan

Tema :Alam semula jadi

Tajuk :Lingkaran ular

Standard pembelajaran

3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal,menamakan, dan memahami bahasa

seni visual yang ada pada mobail .

3.1.1 Unsur seni

3.1.1.1 Bentuk-Konkrit

3.1.1.2 Ruang-nyata

3.1.2 Prinsip rekaan

3.1.2.1 Imbangan

3.1.2.2 Ritma dan pergerakan

3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui bahasa seni visual ,media serta

proses dan teknik dalam penghasilan mobail.

3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

3.2.1.1 Alat -gunting,pembaris,pensel

3.2.1.2 Bahan-gam,benang,kertas lukisan, dan bahan lain yang sesuai.

3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan

karya.

3.3 Ekspresi kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan,kefahaman

bahasa seni visual ,media serta proses dan teknik dalam

penghasilan karya.

3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu bentuk,ruang,imbangan serta ritma

dan pergerakkan dalam penghasilan karya.

Page 2: CONTOH RPH MOZEK

3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.

3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan

rakan berpandukan bahasa seni visual.

3.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan

3.4.2 Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

3.4.3 Mengantungkan mobail yang dihasilkan.

Objektif Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran murid dapat:-.

-mengenal,memahami bahasa seni visual yang ada pada mobail.

-mengenal dan menyatakan jenis media

-mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

EMK : Kreativiti ,keusahawanan

Bahan Bantu Belajar : 1.Contoh mobail

2. Media : kertas warna,benang,gam,dan gunting.

Penilaian P&P :Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat

mobail(Lingkaran Ular) berdasarkan 4 Kandungan.

Refleksi :

Page 3: CONTOH RPH MOZEK

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P CatatanSet induksi

(5 minit ) Guru menunjukkan

contoh mobail dan

bersoal jawab dengan

murid.

Guru mengaitkan set

induksi dengan

pembelajaran hari ini .

TKP

- Intrapersonal

- Verbal-

linguistik

Langkah 1

(Pemerhatian)

(10 minit)

PERSEPSI

ESTETIK

Guru memperkenalkan

tajuk pada hari ini iaitu

mobail.

Guru menyatakan :

- Konsep mobail

- Pengenalan kepada

alat & bahan

- Gam

- Gunting

- Pembaris

- Kertas lukisan

Kertas warna

Guru menayangkan

persembahan slaid

tentang konsep

mobail,alat dan bahan

yang digunakan serta

unsur seni yang ada

pada mobail.

Guru menunjukkan

contoh-contoh karya

TKP

- Verbal

linguistik

Page 4: CONTOH RPH MOZEK

mobail

Langkah 2(Penerokaan)(7 minit)

APLIKASISENI

Demonstrasi guru Guru membuat demonstrasi untuk menghasilkan Mobail 1. Guru melukis rupa

sebuah rumah.2. Kertas warna

digunting mengikut saiz yang diingini samada kecil atau besar

3. Kertas warna tersebut ditampal dan jarakkan antara kepingan warna itu dengan yang lain .

4. Tampalkan kertas warna yang telah digunting sehingga memenuhi semua ruang rumah tersebut.

5. Karya siap.

BCB- Mendengar- Pemerhatian

Langkah 3(Penghasilan)(23 minit)

EKSPRESIKREATIF

Penghasilan karya Guru memberi arahan agarmurid menghasilkan karya mobail yang bertajuk “Lingkaran Ular”.Guru membimbing murid menghasilkan karya

TKP- Kinestetik- Visual-ruang

KBKK- Menjana

idea- Mereka cipta

Nilai murni- Kekemasan

Apresiasi dan refleksi(7 minit)

APRESIASI

Penilaian karya- Unsur seni- Alat dan bahan- Teknik

Pameran Mini

Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.

TKP- Intrapersonal- Interpersonal- Verbal

linguistik

Page 5: CONTOH RPH MOZEK

SENI - Hasil karya murid

Murid menceritakan pengalaman membuat mobail.

- Muzik Nilai murni

- Menghargai usaha orang lain

Penutup (3 minit)

1. Mengemas bilik darjah2. Arahan tugasan akan datang

Guru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan

Nilai murni - kekemasan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Page 6: CONTOH RPH MOZEK

Matapelajaran :Dunia Seni Visual

Tahun :3 Bagus

Masa :12.15 – 1.15 Tengah hari (60 Minit)

Bidang :Mengenal Kraf Tradisional

Tema :Alam semula jadi

Tajuk :Anyaman Siku Keluang

Standard pembelajaran

4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal,menamakan, dan memahami bahasa

seni visual yang ada pada anyaman .

4.1.1 Unsur seni

4.1.1.1 Garisan - Lurus

4.1.1.2 Rupa - geometri

4.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh

4.1.1.4 Warna – primer atau sekunder atau gabungan kedua-dua warna

4.1.2 Prinsip rekaan

4.1.2.1 Harmoni -kelarai

4.1.2.2 Kontra - warna

4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui bahasa seni visual ,media serta

proses dan teknik dalam penghasilan anyaman.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

4.2.1.1 Alat -gunting

4.2.1.2 Bahan-kertas warna ,gam, dan bahan lain yang sesuai.

4.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.

4.3 Ekspresi kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni

visual ,media serta proses dan teknik dalam penghasilan

karya.

4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

4.3.2 Menghasilkan anyaman secara kreatif dengan menggunakan bahan

sebenar

3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.

Page 7: CONTOH RPH MOZEK

3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan

rakan berpandukan bahasa seni visual.

3.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan

3.4.2 Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

3.4.3 Mengantungkan mobail yang dihasilkan.

Objektif Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran murid dapat:-.

-mengenal,memahami bahasa seni visual yang ada pada mobail.

-mengenal dan menyatakan jenis media

-mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

EMK : Kreativiti ,keusahawanan

Bahan Bantu Belajar : 1.Contoh mobail

2. Media : kertas warna,benang,gam,dan gunting.

Penilaian P&P :Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat

mobail(Lingkaran Ular) berdasarkan 4 Kandungan.

Refleksi :

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Page 8: CONTOH RPH MOZEK

Set induksi

(5 minit ) Guru menunjukkan

contoh mobail dan

bersoal jawab dengan

murid.

Guru mengaitkan set

induksi dengan

pembelajaran hari ini .

TKP

- Intrapersonal

- Verbal-

linguistik

Langkah 1

(Pemerhatian)

(10 minit)

PERSEPSI

ESTETIK

Guru memperkenalkan

tajuk pada hari ini iaitu

mobail.

Guru menyatakan :

- Konsep mobail

- Pengenalan kepada

alat & bahan

- Gam

- Gunting

- Pembaris

- Kertas lukisan

Kertas warna

Guru menayangkan

persembahan slaid

tentang konsep

mobail,alat dan bahan

yang digunakan serta

unsur seni yang ada

pada mobail.

Guru menunjukkan

contoh-contoh karya

mobail

TKP

- Verbal

linguistik

Page 9: CONTOH RPH MOZEK

Langkah 2(Penerokaan)(7 minit)

APLIKASISENI

Demonstrasi guru Guru membuat demonstrasi untuk menghasilkan Mobail 6. Guru melukis rupa

sebuah rumah.7. Kertas warna

digunting mengikut saiz yang diingini samada kecil atau besar

8. Kertas warna tersebut ditampal dan jarakkan antara kepingan warna itu dengan yang lain .

9. Tampalkan kertas warna yang telah digunting sehingga memenuhi semua ruang rumah tersebut.

10.Karya siap.

BCB- Mendengar- Pemerhatian

Langkah 3(Penghasilan)(23 minit)

EKSPRESIKREATIF

Penghasilan karya Guru memberi arahan agarmurid menghasilkan karya mobail yang bertajuk “Lingkaran Ular”.Guru membimbing murid menghasilkan karya

TKP- Kinestetik- Visual-ruang

KBKK- Menjana

idea- Mereka cipta

Nilai murni- Kekemasan

Apresiasi dan refleksi(7 minit)

APRESIASISENI

Penilaian karya- Unsur seni- Alat dan bahan- Teknik

Pameran Mini- Hasil karya

murid

Murid menilai hasil karya rakan dari segi kekemasan dan unsur seni.

Murid menceritakan pengalaman membuat

TKP- Intrapersonal- Interpersonal- Verbal

linguistik- Muzik

Nilai murni

Page 10: CONTOH RPH MOZEK

mobail. - Menghargai usaha orang lain

Penutup (3 minit)

1. Mengemas bilik darjah2. Arahan tugasan akan datang

Guru memberi arahan.Murid digalakkan membuat catatan

Nilai murni - kekemasan