rps maths

6
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SLOT Kelas : Prasekolah SK Semerah Padi (Pra Bakawali) Tarikh : 22 Ogos 2014 Masa : 0745- 0825 pagi (40 Minit) Bil. murid : 25 orang Tema : Dunia Teknologi Subtema : Pakaian Beruniform Tunjang Utama : Tunjang Sains Dan Teknologi- Awal Matematik Standard Kandungan : (ST 7.1) Memahami nombor 1-10 Standard Pembelajaran : (ST 7.1.7) Membilang secara menaik 1-10 (ST 8.1) Memahami operasi tambah dalam lingkungan 10. Kesepaduan Tunjang : Bahasa dan Komunikasi (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul. Perkembangan Sosio emosi (PSE 2.1.3) Bersikap positif tentang kebolehan dan kekurangan/kelemahan kendiri Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- 1. Murid dapat membilang secara menaik 1-10. 2. Murid dapat memahami operasi tambah dalam linkungan nombor 1- 10. Pengetahuan Sedia ada : Murid telah didedahkan tentang bilangan nombor 1-10. Kemahiran Berfikir (KB) : Mengelaskan nombor mengikut kuantiti bilanganya. Penerapan Nilai : Kasih sayang, hormat menghormati, tolak-ansur. Bahan dan peralatan : Pembesar suara, kad imbas, kayu, benang, gelung.

Upload: aznal-arief-ramli

Post on 23-Dec-2015

241 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

dunia pra

TRANSCRIPT

Page 1: RPS Maths

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SLOT

Kelas : Prasekolah SK Semerah Padi (Pra Bakawali)

Tarikh : 22 Ogos 2014

Masa : 0745- 0825 pagi (40 Minit)

Bil. murid : 25 orang

Tema : Dunia Teknologi

Subtema : Pakaian Beruniform

Tunjang Utama : Tunjang Sains Dan Teknologi- Awal Matematik

Standard Kandungan : (ST 7.1) Memahami nombor 1-10

Standard Pembelajaran : (ST 7.1.7) Membilang secara menaik 1-10

(ST 8.1) Memahami operasi tambah dalam lingkungan 10.

Kesepaduan Tunjang : Bahasa dan Komunikasi

(BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul.

Perkembangan Sosio emosi

(PSE 2.1.3) Bersikap positif tentang kebolehan dan kekurangan/kelemahan kendiri

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

1. Murid dapat membilang secara menaik 1-10.

2. Murid dapat memahami operasi tambah dalam linkungan nombor 1-10.

Pengetahuan Sedia ada :

Murid telah didedahkan tentang bilangan nombor 1-10.

Kemahiran Berfikir (KB) :

Mengelaskan nombor mengikut kuantiti bilanganya.

Penerapan Nilai :

Kasih sayang, hormat menghormati, tolak-ansur.

Bahan dan peralatan :

Pembesar suara, kad imbas, kayu, benang, gelung.

Kecerdasan Pelbagai :

Kecerdasan Linguistik, Kecerdasan interperonal

Kosa Kata :

Operasi Tambah, Memancing, Membilang, Menaik, Polis, Bomba, Doktor

Page 2: RPS Maths

Masa/Langkah Isi Kandungan Aktiviti P&P Bahan Bantu

Mengajar /

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Murid Menyanyikan Lagu

Mari Mengira Bersama

1. Murid mendengar lagu yang dinyanyikan oleh guru.

2. Guru membimbing murid untuk menyanyikan lagu

dengan gayanya sekali.

3. Murid akan menyanyi lagu mari mengira bersama-

sama dengan guru.

Pembesar suara,

Langkah 1

(10 minit)

Teka Siapa Saya

Jenis-Jenis Pekerjaan

Beruniform

- Polis

- Doktor

- Bomba

1. Guru akan berteka-teki dengan murid.

2. Murid akan menjawab soalan teka-teki yang

dikemukan oleh guru.

3. Bimbingan akan diberikan oleh guru jika murid tidak

dapat menjawab soalan dengan betul.

4. Guru akan meransang pemikiran pelajar untuk

menjawab soalan yang diberikan.

5. Guru akan memberikan jawapan teka-teki dengan

menggunakan kad imbas.

Kad Imbas

Page 3: RPS Maths

Langkah Kandungan Aktiviti Bahan Bantu

Mengajar /

Cacatan

Langkah 2

(20 minit)

Mari Memancing Sambil

Mengira

Operasi Penambahan

Bersama-sama

1. Murid akan berada didalam separa bulatan.

2. Guru memilih seorang murid untuk melaksanakan

aktiviti memancing gambar pekerjaan beruniform.

3. Murid memancing gambar mengikut bilangan objek

yang diarahkan oleh guru.

4. Guru akan melekatkan objek tersebut dipapan putih.

5. Murid yang lain akan membilang objek dan

melakukan operasi penambahan.

6. Lembaran kerja akan diberikan oleh guru bagi

menguji pemahaman murid.

Kayu, Benang,

Magnet, Kad

Imbas, Lembaran

Kerja, gelung

Page 4: RPS Maths

Penutup

(10 minit)

Mari Menyanyi Dan

Mengira

1. Murid akan membilang objek yang ditunjukkan

dipapan putih dengan betul.

2. Guru akan membimbing murid untuk menyanyikan

lagu mari mengira bersama-sama.

3. Lembaran kerja akan dikumpul dan guru menyemak

jawapan bersama-sama murid.

Pembesar suara

Refleksi Guru:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________