rph sn th 4

5
AHLI KUMPULAN 1 PENDEKATAN INKUIRI PENEMUAN 1. JAVB JATIN SK KIONSOM 2. PRISCILLA KEYRON SK KEBAGU 3. ALSIAH AMIRUSSIN SK GENTISAN 4. MURNI MADRAH SK TEBOBON

Upload: bobohizan-bambaraion

Post on 24-Jun-2015

1.009 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SN TH 4

AHLI KUMPULAN 1 PENDEKATAN INKUIRI PENEMUAN

1. JAVB JATINSK KIONSOM

2. PRISCILLA KEYRONSK KEBAGU

3. ALSIAH AMIRUSSINSK GENTISAN

4. MURNI MADRAHSK TEBOBON

Page 2: RPH SN TH 4

RANCANGAN MENGAJAR BERDASARKAN PENDEKATAN INKUIRI PENEMUAN

Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta

Tajuk : Sistem Suria

Sub tajuk : Sistem Suria

Tempoh : 60 Minit

Bil Murid : 20 orang

Tahun : 4

Objektif Pembelajaran : Memahami sistem suria

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:-

Menyenaraikan komponen sistem suria Menyenaraikan susunan planet dalam system suria Menyatakan bahawa planet bergerak mengelilingi matahari

Pendekatan/Kaedah/Strategi : Pendekatan Inkuiri Penemuan (Inkuiri terbimbing)

Strategi – Model dan perbincangan

Kaedah- Penyoalan

Teknik- Perkongsian maklumat

Fasa(Masa)

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 minit)

1. Visual Sistem Suria(slaid show)

1. Guru memaparkan visual sistem suria

2. Guru bertanya soalan:-i)Apakah yang ditunjukkan dalam gambar?ii) Mana satu kah dalam gambar adalah tempat tinggal kita?

* Guru menerangkan bahawa gambar yg ditunjukan adalah sistem suria-gambar planet2 yg ada dalam system suria

KPS :- Berkomunikasi

KBKK :- Menjana idea

BBM : (slaid show)

Page 3: RPH SN TH 4

Langkah 1 (10 minit)

1. Penerangan Slaid show

1. Guru menerangkan bahawa sistem suria mengandungi 9 buah planet

2. Guru menerangkan bahawa planet tersebut mengikut susunan dan berpusing mengelilingi suria

3. Guru menerangkan nama-nama setiap planet

KPS :Meramal

KBKK:Menjana idea

Nilai murni:Berfikir secara rasional

Langkah 2 ( 25 minit) 1. Simulasi

2. Melakar/ melukis planet mengikut susunan yang betul

1. Guru memilih murid untuk membuat aktiviti simulasi:-

1 org murid- suria 9 org murid- 9 planet

2. Arahan guru- ‘Suria’ berada di kedudukan tengah dan dikelilingi oleh “9 planet” yg sentiasa bergerak mengelilinginya

*Murid-murid dibawa ke kawasan yang lapang

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan

2. Murid diminta melukis dan menamakan planet mengikut kedudukan

KPS :- Memerhati

KBKK :- Menghubungkait

Nilai murni:- Bekerjasama

- Berani mencuba

Langkah 3( 15 minit )

1. Menamakan setiap planet dalam system suria

1. Guru mengedarkan lembaran kerja mengikut aras masing-masing

i)Lembaran 1ii)Lembaran 2iii) Lembaran 3

2. Guru membincangkan jawapan dengan murid

KPS :Membuat kesimpulan

KBKK:Menghubungkait

Nilai murni:Menghargai sumbangan sains dan teknologi

Page 4: RPH SN TH 4

Penutup ( 5 minit )

1. Bermain (WIN, LOSE OR DRAW)

1. Guru memilih seorang murid daripada setiap kumpulan kemudian murid akan melukis planet yang diarahkan oleh guru. Ahli kumpulan akan meneka apakah nama planet yang dilukis.

*Aktiviti yang sama diteruskan oleh kumpulan yang lain.

Refleksi: