rph sirah

12
Rancangan Pengajaran Harian Tahun 4 Matapelajaran : Pendidikan Agama Islam Kelas : 4 Arif Tarikh : 22 April 2013 Masa : 10.30 pagi-11.00 pagi (30 minit) Bil. Murid : 30 orang Bidang : Sirah Tajuk : Hijrah ke Habsyah PENGETAHUAN SEDIA ADA: 1. Murid pernah menyambut Maal Hijrah di peringkat sekolah. 2. Murid pernah mendengar lagu nasyid hijrah. HASIL PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menyebut pengertian hijrah dengan betul. 2. Menyatakan 2 sebab berlakunya hijrah dengan baik. 3. Menyatakan 3 layanan Raja Habsyah terhadap orang Islam dengan lancar. KEMAHIRAN BERFIKIR: 1. Merekacipta 2. Merumus PENERAPAN NILAI: 1. Tolong menolong 2. Bersyukur 3. Setia

Upload: awan-terbang

Post on 18-Dec-2014

399 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

CONTOH RPH SIRAH KBSR

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Sirah

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 4

Matapelajaran : Pendidikan Agama Islam

Kelas : 4 Arif

Tarikh : 22 April 2013

Masa : 10.30 pagi-11.00 pagi (30 minit)

Bil. Murid : 30 orang

Bidang : Sirah

Tajuk : Hijrah ke Habsyah

PENGETAHUAN SEDIA ADA:

1. Murid pernah menyambut Maal Hijrah di peringkat sekolah.

2. Murid pernah mendengar lagu nasyid hijrah.

HASIL PEMBELAJARAN:

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Menyebut pengertian hijrah dengan betul.

2. Menyatakan 2 sebab berlakunya hijrah dengan baik.

3. Menyatakan 3 layanan Raja Habsyah terhadap orang Islam dengan lancar.

KEMAHIRAN BERFIKIR:

1. Merekacipta

2. Merumus

PENERAPAN NILAI:

1. Tolong menolong

2. Bersyukur

3. Setia

PENGGABUNGJALINAN

1. Akhlak

Page 2: Rph Sirah

PENERAPAN ILMU

1. Matematik

2. Kajian Tempatan

BAHAN BANTU MENGAJAR

1. LCD /Komputer riba

2. Kad imbasan bergambar

Page 3: Rph Sirah

Langkah/Masa Isi Aktiviti P&P Catatan

Pendahuluan

(2 minit)

Bacaan doa Ketua kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid

Set induksi

(3 minit)

Hijrah ke Habsyah

Soalan

1. Apakah haiwan dalam

gambar ini?

1. Murid ditunjukkan kad imbasan bergambar unta.

2. Beberapa soalan berkaitan kad imbasan diajukan

kepada murid.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

pelajaran.

BBM: Kad imbasan

bergambar.

Page 4: Rph Sirah

Andaian jawapan: Unta

2. Tahukah murid-murid

bahawa unta boleh

bertahan selama 3

bulan tanpa air dalam

perjalanan?

Andaian jawapan: Tahu

3. Apakah kegunaan

haiwan ini kepada

masyarakat Arab di

padang pasir?

Andaian jawapan:

Untuk mengangkat

barang, sebagai

kenderaan untuk

bergerak ke satu

tempat.

Langkah 1

(5 minit)

Pengertian Hijrah.

1. Perpindahan dari suatu

tempat ke tempat yang lain.

2. Perubahan dari suatu

1. Murid bersoal jawab dengan pengalaman mereka

tentang hijrah.

2. Pengukuhan diberikan kepada murid tentang

kefahaman mereka terhadap hijrah.

Kaedah : Soal jawab

Nilai: Setia, bersyukur

Hasil Pembelajaran

Page 5: Rph Sirah

keadaan yang kurang baik

kepada suatu keadaan yang

lebih baik.

Soalan:

1. Apakah yang kamu

tahu tentang Hijrah?

Andaian jawapan:

Perarakan.

2. Bilakah bulan Hijrah?

Andaian jawapan:

Muharram

Rabiul Awal

3. Adakah kamu berazam

untuk melakukan

kebaikan apabila

sampai bulan Hijrah?

Apa?

Andaian jawpaan: Ya

1

Langkah 2

(10 minit)

Peristiwa hijrah ke Habsyah.

Masa:

Hijrah ke Habsyah berlaku

1. Beberapa gambar berkaitan peristiwa hijrah

ditunjukkan kepada murid.

2. Kronologi Hijrah ke Habsyah diceritakan kepada

BBM: kad imbasan

bergambar

Kaedah: Bercerita

Penerapan ilmu:

Page 6: Rph Sirah

pada tahun kelima kenabian,

615 masihi.

Tempat:

Habsyah

Sebab berhijrah:

1. Orang-orang Islam disakiti.

2. Orang Islam mendapat

tentangan hebat orang

Musyrikin.

Orang yang terlibat:

Seramai 15 orang terlibat iaitu

10 orang lelaki dan lima orang

wanita; antaranya ialah

Saidina Uthman bin 'Affan,

Abdul Rahman bin 'Auf,

Uthman bin Mazh'un dan

Zubair bin 'Awwam.

Kesan hijrah:

1. Raja Najasyi memeluk

murid. Matematik, Kajian

Tempatan

Nilai : Tolong

menolong

Hasil pembelajaran 2

dan 3

Page 7: Rph Sirah

Islam.

2. Dakwah Islam semakin

tersebar luas.

Page 8: Rph Sirah

Langkah 3

(7 minit)

Peristiwa Hijrah ke Habsyah 1. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.

2. Murid dikehendaki menulis dialog berdasarkan

gambar watak yang diberi berkaitan dengan

peristiwa hijrah ke Habsyah.

3. Murid membentangkan jawapan di hadapan kelas.

Kemahiran berfikir :

Merekacipta

Penutup

(3 minit)

Persitiwa Hijrah ke Habsyah

Satu muharam detik

permulaan,

Perkiraan tahun islam hijrah,

perpindahan nabi dan umat

islam,

dari kota Mekah ke kota

Madinah,

Atas keyakinan dan iman yg

teguh,

Kaum muhajjirin dan Ansar

bersatu,

Rela berkorban harta dan

nyawa,

Demi menegakkan islam

1. Beberapa orang murid diminta untuk mengulang

semula isi pelajaran pada hari ini.

2. Lagu Hijrah dinyanyikan oleh murid sebagai

penutup.

BBM : Lagu Hijrah

Kemahiran berfikir :

Merumus

Page 9: Rph Sirah

tercinta.

Hijrah itu perjuangan,

Hijrah itu pengorbanan

Hijrah itu persaudaraan,

Hijrah membentuk perpaduan,

Kerja lanjutan diberikan kepada murid.

Refleksi guru pelatih:

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

Ulasan pensyarah:

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________