rph sejarah

4
KUMPULAN 11 Rekod Pengajaran Harian (RPH) Nama Guru: Abg. Rahabidin b. Abg. Sulaiman /Samsuddin b. Kadiron Tingkatan/Kumpulan: 1 Alfa Bidang/Tema: SEJARAH DAN KITA Tajuk Pelajaran: Sumber Sejarah Jangka masa: 40 minit Ringkasan Pelajaran Pengertian Sumber Jenis-jenis sumber Hasil Pembelajaran: Memahami Kemahiran Sejarah Aras: 1.3 Mentakrif dan memberi contoh sumber sejarah 2.2 Memberi contoh peristiwa- peristiwa sejarah. 3.2 Mengelaskan sumber sejarah Objektif : Di akhir pelajaran pelajar-pelajar dapat : i. Mentakrif maksud sumber dengan tepat serta memberi beberapa contoh sumber sejarah. ii. Menyata dan menjelaskan contoh peristiwa-peristiwa sejarah berdasarkan sumber Pengetahuan Perlu Ada : 1. Pelajar telah memahami definisi dan ciri-ciri sejarah. 2. Pelajar telah mengetahui tempat-tempat tertentu untuk

Upload: fiezah1401

Post on 27-Jun-2015

2.076 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SEJARAH

KUMPULAN 11

Rekod Pengajaran Harian (RPH)

Nama Guru: Abg. Rahabidin b. Abg. Sulaiman /Samsuddin b. Kadiron

Tingkatan/Kumpulan: 1 Alfa Bidang/Tema: SEJARAH DAN KITA

Tajuk Pelajaran: Sumber Sejarah Jangka masa: 40 minit

Ringkasan Pelajaran Pengertian Sumber Jenis-jenis sumber

Hasil Pembelajaran:

Memahami Kemahiran Sejarah

Aras: 1.3 Mentakrif dan memberi contoh

sumber sejarah2.2 Memberi contoh peristiwa-peristiwa

sejarah.3.2 Mengelaskan sumber sejarah

Objektif :

Di akhir pelajaran pelajar-pelajar dapat :

i. Mentakrif maksud sumber dengan tepat serta memberi beberapa contoh sumber sejarah.

ii. Menyata dan menjelaskan contoh peristiwa-peristiwa sejarah berdasarkan sumber

Pengetahuan Perlu Ada :1. Pelajar telah memahami definisi dan ciri-ciri sejarah.2. Pelajar telah mengetahui tempat-tempat tertentu untuk mencari sumber seperti

perpustakaan, arkib, muzium dan lain-lain.

Isi Kandungani. Definisi sumberii. Jenis-jenis dan contoh sumberiii. Tafsiran sumberiv. Contoh-contoh peristiwa bersejarah

Nilai Murni/Unsur PatriotismeMenghargai tinggalan sejarah dan sejarah negara kita.

Bahan Bantu Belajar

Page 2: RPH SEJARAH

KUMPULAN 11

i. Power pointii. Buku teks sejarah tingkatan Satuiii. Teks artikeliv. Lembaran Kerja

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari :i. Mentaksirii. Visualiii. Generatifiv. Berpusatkan kepada pelajar

Prosedur Pelaksanaan:

Elemen Pembelajaran Bestari Catatan

Page 3: RPH SEJARAH

KUMPULAN 11

Set Induksi (5 minit)

i. Guru mempamerkan peta, gambar artifak.

GAMBAR ii. Guru menyoal dan pelajar

memberi respon

iii. Secara rawak pelajar dipilih untuk menyatakan yang manakah sumber pertama atau sumber kedua

iv. Guru meminta pelajar menyatakan contoh-contoh lain sumber sejarah.

LANGKAH – LANGKAH PERKEMBANGAN

Langkah 1 (10 minit)

i. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar.

ii. Guru menggunaka slaid power point untuk menunjukkan beberapa gambar kepada pelajar

iii. Pelajar dibimbing untuk mencatat maklumat hasil pemerhatian mereka terhadap gambar.

iv. Dua atau tiga orang pelajar diminta untuk menyatakan hasil catatan mereka.

LEMBARA KERJA

Langkah 2 (10 minit)

i. Pelajar bergerak dalam kumpulan.

ii. Guru meminta pelajar berbincang tentang definisi sumber, jenis-jenis sumber, contoh-contoh sumber, tafsiran sumber dan satu contoh peristiwa sejarah

KB, KF, ICTKPS/Meneroka bukti dan membuat imaginasi (secara visual)

Direktif Pemerhatian Mediatif Mengenalpasti

Kolaboratif ICT

Bahan dari tayangan slide melalui teknik ‘hyperlink’

Lembaran Kerja dan gambar melalui power point.

Kad Arahan Aktiviti dan Power Point.

Page 4: RPH SEJARAH

KUMPULAN 11

bagi negara Malaysia.

ARAHAN AKTIVITI

Langkah 3 (12 minit)

i. Guru mengadakan kuiz ringkas bagi menguji dan memastikan penguasaan pelajar tentang tajuk yang dipelajari.

Penutup (3 minit)Guru membimbing pelajar merumus isi pelajaran.

KBKKSoal jawab

Refleksi