rph sejarah (

Upload: zakhairi

Post on 03-Jun-2018

314 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 RPH SEJARAH (

    1/7

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Model Objektivisme)

    NAMA : ZAKHAIRI BIN HAMZAH

    NO. MATRIK : L200122009464 KUMPULAN : GROUP B

    Tarikh/ Hari : 7 Oktober 2013 (Isnin) Masa :7.40

    8.50 pagi (70 Minit)Kelas : 1 Firdaus Bil. Murid : 39/39

    Subjek : Sejarah

    Tema/tajuk : Zaman Prasejarah di Malaysia

    Sub Tajuk : Zaman Prasejarah

    a) Paleolitik

    b) Neolitik

    c) Logam

    Hasil Pembelajaran: Selepas pengajaran, pelajar dapat:

    1. Domain Kognitif

    1. Pelajar dapat menerangkan konsep bagi kesemua zaman prasejarah di Malaysia .2. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri ciri Zaman Paleolitik.3. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri ciri Zaman Neolitik .4. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri ciri Zaman Logam.5. Pelajar dapat membandingkan ciri-ciri zaman prasejarah dari segi kegiatan, lokasi dan

    peralatan.

    2. Domain Afektif

    1. Pelajar dapat menghargai peninggalan-peninggalan manusia pada setiap zaman prasejarah

    di negara kita.

    3. Domain Psikomotor1. Pelajar dapat mengasah kemahiran berkomunikasi dan bekerjasama dalam satu kumpulan.

    Media/ABM:

    4. Papan Putih/Pen Marker

    5. Internet

    Nilai:

    1. Bekerja keras dan yakin diri

    2. Semangat gigih dan berdikari3. Berdisiplin dan bekerjasama

    Kemahiran:

    1. Kemahiran berkomunikasi

    2. Kemahiran membezakan

    3. Kemahiran mengolah

    Kaedah/Strategi:Strategi yang digunakan ialah strategi kolaboratif , koperatif dan soal jawab

    Pengetahuan Sedia Ada: Para pelajar diminta membaca tajuk tersebut di rumah sebelum

    proses Pengajaran dan Pembelajaran.

    1. Komputer dan projector LCD2. Slaid Power Point3. Buku Teks Sejarah Tingkatan 1

  • 8/12/2019 RPH SEJARAH (

    2/7

    1

    Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

    Teknologi:

    1. Mempertingkatkan minat dalam pembelajaran sejarah dengan menggunakan menggunakan

    elemen teknologi maklumat.

    Keusahawanan:

    2. Membentuk kesedaran diri untuk berusaha untuk menyara diri dan keluarga dalam

    kehidupan.

    KBKK:

    1. Kemahiran menjana idea dan pendapat.

    2. Kemahiran berkomunikasi dan bekerjasama dalam kumpulan.

    AKTIVITI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

    Langkah

    &Masa

    Isi Pelajaran/

    Kandungan

    Aktiviti Pengajaran &

    Pembelajaran

    Catatan

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set induksi

    (7 minit)

    1. Guru akan

    memperkenalkan

    tajuk yang diajar

    dengan cara

    mempamerkan video

    klip berkaitan

    dengan tajuk Zaman

    Prasejarah di

    Malaysia

    menggunakanprojektor LCD.

    Konsep

    Prasejarah

    1. Guru memulakan sesipengajaran dengan

    menerangkan secara

    ringkas tentang

    bentuk-bentuk zaman

    pra sejarah iaitu

    Zaman Paleolitik,

    Zaman Neolitik dan

    Zaman Logam dan

    membuat rumusantentang video yang

    ditayangkan dari

    Youtube dengan tajuk

    pembelajaran.

    1. Pelajar memberiperhatian terhadap

    video yang

    ditayangkan.

    Nilai Murni

    1. Minat2. Peka3. Berdisiplin

    Langkah 1

    (10 minit)

    Guru menerangkan

    beberapa konsep

    yang digunakan

    dalam pengajaran

    dan pembelajaran.

    Konsep

    Zaman Paleolitik

    Zaman Neolitik

    Zaman Logam

    1. Guru mengemukakansoalan kepada

    pelajar mengenai

    beberapa konsep

    semasa Zaman

    Prasejarah

    2. Guru memberipenerangan tentang

    konsep yang

    berkaitan dengan

    menggunakan

    contoh-contoh yang

    sesuai.

    1. Pelajar memberikerjasama kepada

    guru dengan

    menjawab soalan

    yang disoal dan

    juga memberiperhatian

    terhadap

    penerangan

    guru.

    2. Pelajarmenumpukan

    perhatian

    terhadap

    penerangan yang

    ditanya oleh guru.

    Nilai murni

    1. Kerjasama2. Peka3. Berdisiplin

  • 8/12/2019 RPH SEJARAH (

    3/7

    2

    Langkah 2

    (10 minit)

    Menyatakan tahap

    perkembangan

    Zaman Paleolitik

    1. Guru menerangkantentang tahap

    perkembangan Zaman

    Paleolitik di Malaysia

    dari segi kegiatan,

    peralatan dan jugalokasi dengan

    menggunakan Bahan

    Bantu Mengajar.

    2. Guru mengemukakansoalan kepada pelajar

    mengenai tahap

    perkembangan setiap

    Zaman Paleolitik.

    3. Guru memilihbeberapa orangpelajar untuk

    menjawab soalan

    secara rawak.

    1. Pelajar memberiperhatian

    terhadap

    penerangan guru.

    2.

    Pelajarmenumpukan

    perhatian pada

    soalan yang

    ditanya oleh guru.

    3. Pelajar memberikerjasama kepada

    guru dengan

    menjawab soalan

    yang disoal.

    Nilai murni

    1. Kerjasama2. Peka3. BerdisiplinKonsepAnimisme

    Sara Diri

    KBKK

    Menjana idea/

    pendapat

    Langkah 3

    (20 minit)

    Menyatakan tahap

    perkembangan

    Zaman Neolitik dan

    Zaman Logam

    KonsepPeralatan

    Beliung, kapak, kendi

    1. Guru menunjukanklip video bagi

    menunjukan

    penempatan Zaman

    Neolitik dan Zaman

    Logam

    2. Guru menerangkantahap perkembangan

    Zaman Neolitik dan

    Zaman Logam

    dengan

    menunjukkan

    gambar berkaitan

    dengan zaman

    tersebutmenggunakan slaid

    powerpoint.

    3. Guru menerangkantahap perkembangan

    Zaman Neolitik dan

    Zaman Logam dan

    menunjukkan jenis-

    jenis peralatan serta

    menjelaskan fungsiperalatan tersebut

    1. Pelajarmenunjukkan

    minat dan

    memberi

    perhatian

    terhadappenjelasan

    menggunakan

    klip video.

    2. Pelajarmenunjukkan

    minat dan

    memberi

    perhatian

    terhadappenjelasan

    menggunakan

    slaid powerpoint.

    3. Pelajar memberikerjasama apabila

    disoal oleh guru.

    Nilai Murni

    1. Memberiperhatian

    2. Minat3. Berdisiplin4. Bekerjasama

  • 8/12/2019 RPH SEJARAH (

    4/7

    3

    bagi masyarakat

    Zaman Logam dan

    Zaman Neolitik.

    4. Guru memilih pelajarsecara rawak untuk

    menjawab soalan-

    soalan yang diajukan

    oleh guru.

    Penilaian

    (20 minit)

    Membandingkan

    ciri ciri zaman

    prasejarah di

    Malaysia

    1. Guru mengedarkankertas dan

    mengarahkan setiap

    pelajar cuba

    menjawab soalan

    yang diberikan tanpa

    merujuk bukuataupun nota.

    2. Guru akan memilihwakil setiap

    kumpulan secara

    rawak untuk

    membacakan jawapan

    mereka.

    3. Guru memberi pelajarlembaran latihan

    diminta membuatlatihan di rumah.

    1. Pelajarmemerhati dan

    mengenal pasti

    ciri-ciri, kegiatan,

    peralatan,

    kepercayaan dan

    lokasi ZamanPrasejarah

    2. Pelajar memberikerjasama apabila

    disoal oleh guru.

    3. Pelajar dimintauntuk

    menghantar

    tugasan yang

    diberikan pada

    hari Rabu, 9Oktober 2013.

    KBKK

    Menjana idea/

    pendapat

    Penutup

    (3 minit)

    1. Guru meminta

    pelajar secara

    sukarela untuk

    merumuskan apa

    yang telah

    dipelajari.

    2. Rumusan dari guru.

    1. Pelajar bangundan sukarela

    merumuskan apa

    yang telah

    dipelajari.

    Catatan Guru/Refleksi:

    Perancangan P& P dapat dijalankan sepenuhnya dengan sedikit penambahbaikan. Murid-murid

    didapati begitu seronok belajar mungkin kesan daripada penggunaan alat multimedia

    (powerpoint). Murid- murid melibatkan diri dengan aktif untuk menjawab tugasan yang telah

    diberikan menggunakan kemudahan ICT yang disediakan.

  • 8/12/2019 RPH SEJARAH (

    5/7

    4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Model Konstruktivisme)

    NAMA : ZAKHAIRI BIN HAMZAH

    NO. MATRIK : L200122009464 KUMPULAN : GROUP B

    Tarikh/ Hari : 7 Oktober 2013 (Isnin) Masa :7.40 8.50 pagi (70 Minit)

    Kelas : 1 Firdaus Bil. Murid : 39/39

    Subjek : Sejarah

    Tema/tajuk : Zaman Prasejarah di Malaysia

    Sub Tajuk : Zaman Prasejarah

    a) Paleolitik

    b) Neolitik

    c) Logam

    Hasil Pembelajaran: Selepas pengajaran, pelajar dapat:

    1. Domain Kognitif1. Pelajar dapat menerangkan konsep bagi kesemua zaman prasejarah di Malaysia .2. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri ciri Zaman Paleolitik.3. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri ciri Zaman Neolitik .4. Pelajar dapat menjelaskan tahap perkembangan dan ciri ciri Zaman Logam.5. Pelajar dapat membandingkan ciri-ciri zaman prasejarah dari segi kegiatan, lokasi dan

    peralatan.

    2. Domain Afektif

    1. Pelajar dapat menghargai peninggalan-peninggalan manusia pada setiap zaman prasejarah

    di negara kita.

    3. Domain Psikomotor

    1. Pelajar dapat mengasah kemahiran berkomunikasi dan bekerjasama dalam satu kumpulan.

    Media/ABM:

    4. Papan Putih/Pen Marker

    5. Internet

    Nilai:

    1. Bekerja keras dan yakin diri2. Semangat gigih dan berdikari

    3. Berdisiplin dan bekerjasama

    Kemahiran:

    1. Kemahiran berkomunikasi

    2. Kemahiran membezakan

    3. Kemahiran mengolah

    Kaedah/Strategi: Strategi yang digunakan ialah strategi kolaboratif , koperatif dan soal jawab

    Pengetahuan Sedia Ada: Para pelajar diminta membaca tajuk tersebut di rumah sebelumproses Pengajaran dan Pembelajaran.

    1. Komputer dan projector LCD2. Slaid Power Point3. Buku Teks Sejarah Tingkatan 1

  • 8/12/2019 RPH SEJARAH (

    6/7

    5

    Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

    Teknologi:

    1. Mempertingkatkan minat dalam pembelajaran sejarah dengan menggunakan menggunakan

    elemen teknologi maklumat.

    Keusahawanan:

    2. Membentuk kesedaran diri untuk berusaha untuk menyara diri dan keluarga dalam

    kehidupan.

    KBKK:

    1. Kemahiran menjana idea dan pendapat.

    2. Kemahiran berkomunikasi dan bekerjasama dalam kumpulan.

    AKTIVITI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

    Fasa Isi Pelajaran/

    Kandungan

    Aktiviti Pengajaran &

    Pembelajaran

    Catatan

    Orientasi

    Pelajar

    (10 Minit)

    1. Guru akan

    memperkenalkan

    tajuk yang diajar

    dengan cara

    mempamerkan

    video klip

    berkaitan dengan

    tajuk Zaman

    Prasejarah diMalaysia

    menggunakan

    projektor LCD.

    Konsep

    Prasejarah

    Aktiviti Guru

    1. Guru memulakan sesi pengajaran

    dengan menerangkan secara ringkas

    tentang bentuk-bentuk zaman pra

    sejarah iaitu Zaman Paleolitik, Zaman

    Neolitik dan Zaman Logam dan membuat

    rumusan tentang video yang ditayangkan

    dari Youtubedengan tajuk

    pembelajaran.

    Aktiviti Murid

    1. Pelajar memberi perhatian terhadap

    video yang ditayangkan.

    Nilai Murni

    1. Minat2. Peka3. Berdisiplin

    Cetusan Idea

    (15 Minit)

    1. Sesi soal jawab

    dan sumbang

    saran di antara

    Guru dengan

    pelajar.Guru mencetuskan

    idea dan pendapat

    pelajar tentang

    topik yang akan

    dipelajari melalui

    tayangan kartun

    Flinstone

    mengenai

    kehidupan zaman

    prasejarah.

    Aktiviti Guru

    1. Guru menerangkan objektif dan hasil

    pembelajaran yang akan diperolehi

    pelajar.

    2. Guru menanyakan pemahaman pelajar

    tentang topik pembelajaran.

    Aktiviti Pelajar

    3. Pelajar memberi jawapan kepada

    guru.

    Strategi

    Penyoalan secara

    keseluruhan

    BBMBuku teks,

    tayangan video

    Nilai murni

    Berkongsi

    pendapat, sedia

    bekerjasama,

    berani

    Penstrukturan

    idea(20 Minit)

    1. Zaman

    Prasejarahmemberi

    Aktiviti Guru

    1. Guru menerangkan maksud ZamanPrasejarah.

    Strategi

    Penyoalan danperbincangan

  • 8/12/2019 RPH SEJARAH (

    7/7

    6

    maklumat dan

    bukti yang benar

    mengenai sesuatu

    peristiwa dan

    peralihan.

    2. Ada 3 zaman

    prasejarah yang

    berlaku di

    Malaysia iaitu:

    i) Zaman Paleolitik

    ii) Zaman Neolitik

    iii) Zaman Logam

    3. Zaman

    Prasejarah:

    Bukti kewujudan

    zaman prasejarahdan ciri-ciri zaman

    prasejarah.

    Contoh: Ciri-ciri

    Zaman Prasejarah

    (Tugasan 1)

    2. Guru juga memberi penerangan

    mengenai zaman paleolitik, zaman

    mesolitik, zaman neolitik dan zaman

    logam menggunakan power point.

    Aktiviti Pelajar

    1. Pelajar dikehendaki menjawab soalan

    latihan yang ditunjukkan di power point.

    2. Pelajar melibatkan diri secara aktif

    dalam menjawab soalan yang diberikan

    guru.

    BBM

    Power Point, Buku

    Teks, Internet

    Nilai MurniBerkongsi

    pendapat,

    Penglibatan

    pelajar dalam

    aktiviti

    pengajaran dan

    pembelajaran

    Aplikasi Idea

    (20 Minit)

    1. Guru memberi

    pengukuhan

    melalui soalan

    pengkayaandaripada internet.

    Guru memberi

    soalan latihan

    berbentuk objektif

    dan subjektif

    (struktur) yang

    akan dijawab oleh

    pelajar dan

    dibincangkan di

    dalam kelas.

    (Tugasan 2)

    Aktiviti Pelajar

    1. Pelajar menjawab soalan dan

    menjawab di komputer dan dipaparkan

    terus di layar projektor.

    2. Pelajar menjawab soalan subjektif

    melalui soalan yang diedarkan.

    Aktiviti Guru

    1. Guru akan memberi penerangan dan

    rumusan tentang soalan yang diberikan.

    BBM

    Internet

    Penutup

    (5 Minit)

    Kepentingan

    memahami ciri-ciri

    setiap zaman

    prasejarah yang

    telah dipelajari.

    Aktiviti Guru dan Pelajar

    Pelajar merumuskan idea utama dan

    konsep berdasarkan pemahaman yang

    telah mereka pelajari.

    Strategi

    Penyoalan

    Catatan Guru/Refleksi:

    Perancangan P& P dapat dijalankan sepenuhnya dengan sedikit penambahbaikan. Murid-murid

    didapati begitu seronok belajar mungkin kesan daripada penggunaan alat multimedia

    (powerpoint). Murid- murid melibatkan diri dengan aktif untuk menjawab tugasan yang telahdiberikan menggunakan kemudahan ICT yang disediakan.