rph sains tahun 4 acid dan alkali

9
LAMPIRAN LAI SHANE YUEN Mata Pelajaran Sains Kelas 5A Bilangan Murid 21 orang Tema 10. Asid dan Alkali Masa 60 minit Standard Kandungan 10.1.1 Mendefinisikan secara operasi bahan berasid, beralkali dan neutral dari segi perubahan warna kertas litmus. 10.1.2 Mengitlak sifat bahan berasid, beralkali dan neutral dari aspek perubahan warna kertas litmus, rasa, dan sentuhan dengan menguki beberapa contoh bahan. 10.1.3Memberi contoh bahan berasid, beralkali dan neutral. Standard Pembelajaran 1.Memberi contoh bahan yang berasid, berakali, dan neutral. 2. Mengelas bahan berdasarkan sifat kimianya. 3. Mendefinisikan secara operasi bahan yang berasid, beralkali dan neutral dengan kertas litmus. 4. Mengitlak sifat bahan berasid, beralkali dan neutral dari aspek perubahan warna kertas litmus, rasa dan sentuhan. Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,

Upload: shane-yuen-lai

Post on 06-Dec-2015

417 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

TAHUN 4 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN ACID DAN ALKALI

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Sains Tahun 4 Acid Dan Alkali

LAMPIRAN LAI SHANE YUEN

Mata Pelajaran Sains

Kelas 5A

Bilangan Murid 21 orang

Tema 10. Asid dan Alkali

Masa 60 minit

Standard Kandungan 10.1.1 Mendefinisikan secara operasi bahan berasid,

beralkali dan neutral dari segi perubahan warna kertas

litmus.

10.1.2 Mengitlak sifat bahan berasid, beralkali dan neutral

dari aspek perubahan warna kertas litmus, rasa, dan

sentuhan dengan menguki beberapa contoh bahan.

10.1.3Memberi contoh bahan berasid, beralkali dan neutral.

Standard Pembelajaran 1.Memberi contoh bahan yang berasid, berakali, dan

neutral.

2. Mengelas bahan berdasarkan sifat kimianya.

3. Mendefinisikan secara operasi bahan yang berasid,

beralkali dan neutral dengan kertas litmus.

4. Mengitlak sifat bahan berasid, beralkali dan neutral dari

aspek perubahan warna kertas litmus, rasa dan sentuhan.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

1.menjalankan experimen dengan tujuan menilai hipotesis

masing-masing.

2.menulis bahan-bahan yang bersifat acid, alkali dan

neutral.

Kemahiran Proses Sains Experimen

BBM Carta pH

Nilai-nilai Menilai bahan dengan sifat dan pH.

Page 2: Rph Sains Tahun 4 Acid Dan Alkali

LAMPIRAN LAI SHANE YUEN

Pengetahuan sedia ada

murid

Mereka memahami cara menjalankan experimen secara

berkumpulan.

Fasa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan

Set induksi

3 minit

Cikgu: “ Bolehkah

murid meneka apa rasa

gula yang dimakan

oleh 4 orang rakan-

rakan?”

Cikgu: “Bolehlah kita

memahami bahawa

bahan-bahan

mempunyai sifat yang

berbeza. Hari ini, cikgu

akan mengajar murid-

murid bagaimanakah

menilai bahan acid dan

alkali.”

1. Guru pilih 4 orang

murid untuk

mencuba rasa gula

yang terdiri

daripada manis,

masam, pahit, dan

pedas.

2. 4 orang ditutup

dengan kain hitam

dan murid-murid

yang lain cuba teka

rasa gula yang

dimakan dengan

melihat reaksi 4

orang murid.

3. Dengan itu, cikgu

merumuskan

bahawa setiap

bahan ada sifat

yang berbeza.

Seperti gula

terdapat juga

berbeza rasa.

Maka, ada satu

cara untuk menilai

sifat bahan.

KPS:

BBB:

Pencetusan Papan hitam ditulis: 1. Cikgu menjelaskan

konsep pH, alkali

KPS:

Page 3: Rph Sains Tahun 4 Acid Dan Alkali

LAMPIRAN LAI SHANE YUEN

idea

10 minit Merah—Alkali--

Biru

Biru—Acid—

Merah

dan acid.

2. Cikgu

memperkenalkan

kertas litmus merah

dan biru.

3. Cikgu menjelaskan

cara untuk

membuat

experimen dengan

kertas litmus.

BBB:

-

Penstrukturan

idea

30 minit

Rekod bahan-bahan

pada Lampiran 1 bagi

setiap kumpulan.

1. Murid dibenarkan

untuk memulakan

experiment dengan

bahan-bahan yang

disuruh bawa

secara

berkumpulan (4

orang sekumpulan).

2. Cikgu meronda di

sekeliling kumpulan

dan beri

pertolongan sekira

diperlukan.

KPS:

BBB:

Aplikasi

15 minit

1.Setiap kumpulan

menghantar wakil

untuk tulis rekod pada

papan hitam satu

bahan demi satu

bahan.

1. Cikgu memastikan

murid-murid sedia

untuk perbincangan

keputusan

experimen.

2. Cikgu berbincang

dengan

perbandingan

KPS:

BBB:

Page 4: Rph Sains Tahun 4 Acid Dan Alkali

LAMPIRAN LAI SHANE YUEN

rekod antara

kumpulan.

3. Cikgu merumuskan

bahawa sifat acid

yang menukarkan

kertas litmus biru

kepada merah

manakala sifat

alkali yang akan

menukarkan kertas

litmus merah

kepada biru.

Sekiranya tiada

perubahan bagi

kedua-dua kertas

litmus, maka bahan

tersebut adalah

neutral.

4. Cikgu menjelaskan

bahan acid

banyaknya rasa

masam dan bahan

alkali banyaknya

pahit dan

digunakan dalam

bahan pembersih.

Refleksi

2 minit

1. Cikgu

membahagikan

kertas litmus yang

lebih kepada murid-

murid.

2. Cikgu menyuruh

murid-murid cuba

KPS:

BBB:

- Lembaran

kerja.

- Carta pH.

Page 5: Rph Sains Tahun 4 Acid Dan Alkali

LAMPIRAN LAI SHANE YUEN

buat experimen di

rumah dengan kertas

litmus yang sedia

ada dan merekodkan

keputusan.

3. Murid-murid diberi

ingatan untuk

mencatat rekod

masing-masing

dalam buku latihan.

4. Cikgu menjelaskan

acid dan alkali dalam

pengiraan pH.

No. NAMA BAHAN

RAMALAN SIFAT BAHAN

REAKSI DENGAN KERTAS LITMUS BIRU

REAKSI DENGAN KERTAS LITMUS MERAH

SIFAT BAHAN

Page 6: Rph Sains Tahun 4 Acid Dan Alkali

LAMPIRAN LAI SHANE YUEN

1 Air garam

2 Air gula

3 Kopi

4 Telur putih

5 Cili sos

6 Tomato sos

7 Air suling

8 Ubat gigi

9 Limau

10 Pencuci mangkuk

11 Pencuci mulut (Listerin)

12 Tepung (campur dengan air)

13 Air gas

14 Sos kicap

15 Shampu rambut

16 Minyak

17 Sabun

18 Jus oren

Kesimpulan:

Page 7: Rph Sains Tahun 4 Acid Dan Alkali

LAMPIRAN LAI SHANE YUEN

pH 1-6 pH 7 ```````pH8 dan ke atas

ACID NEUTRAL ALKALI

CONTOH BAHAN YANG BERSIFAT ACID

CONTOH BAHAN YANG BERSIFAT NEUTRAL

CONTOH BAHAN YANG BERSIFAT

ALKALI