rph pk tahun 2 perasaan

7
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur Nurfaten Bt Ismail RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh: 23 Februari 2011 Tunjang : Kesihatan Diri dan Keluarga Hari : Khamis Tajuk : Kesihatan Diri Masa : 9.35 – 10.05 t/hari Sub Tajuk : Penyakit Tidak Berjangkit Kelas : 5 Bestari Hasil Pembelajaran : Bil Murid : 31 (L :13 / P : 18) Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : Kognitif : 1) Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat masalah yang sering dihadapi oleh remaja, 2) Membincangkan cara meluahkan perasaan ketika menghadapi pelbagai situasi.

Upload: mohd-syahidan-abdul-aziz

Post on 18-Feb-2015

98 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH PK Tahun 2 Perasaan

IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur

Nurfaten Bt Ismail

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tarikh: 23 Februari 2011

Tunjang : Kesihatan Diri dan Keluarga Hari : Khamis

Tajuk : Kesihatan Diri Masa : 9.35 – 10.05 t/hari

Sub Tajuk : Penyakit Tidak Berjangkit Kelas : 5 Bestari

Hasil Pembelajaran : Bil Murid : 31 (L :13 / P : 18)

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

Kognitif  : 1) Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat masalah yang sering dihadapi oleh remaja,

2) Membincangkan cara meluahkan perasaan ketika menghadapi pelbagai situasi.

Afektif  : 1) Mempamerkan perasaan kasih sayang sesama rakan.

2) Mempamerkan sikap hormat-menghormati antara satu sama lain.

Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari tajuk perasaan semasa belajar pada tahun 4.

Strategi utama : Teori kecerdasan Pelbagai.

Penggabungjalinan : Pendidikan Moral

KBKK : Menyelesaikan masalah, menjana idea, kemahiran mencatat.

Nilai Murni : Kasih sayang, dan hormat-menghormati.

Bahan bantu mengajar : Buku Teks PJK Tahun 5, Tayangan slaid, kertas A4

Page 2: RPH PK Tahun 2 Perasaan

IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur

Nurfaten Bt Ismail

Fasa Strategi / Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan

Set induksi

( 5 minit) Kehadiran

Kesihatan

Buku teks

Guru tanyakan

perasaan murid

pada hari

tersebut.

Guru mengambil kehadiran dan mengarahkan

murid-murid mengeluarkan buku teks

Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5.

Antara soalan yang ditanyakan :

Apa khabar murid-murid?

Siapa yang tidak sihat hari ini?

Siapa yang rasa gembira hari ini?

Kenapa gembira?

Siapa yang berasa sedih dan tidak

gembira?

Kenapa berasa sedih?

Soal jawab yang ditanyakan secara tidak

langsung murid-murid dapat meluahkan

perasaan masing-masing dan guru serta

rakan-rakan dapat faham masalah yang

dihadapi.

KBKK :

Menyelesaikan

masalah

Teori Kecergasan

Pelbagai :

Interpersonal

Intrapersonal

Verbal linguistik

Perkembangan

Page 3: RPH PK Tahun 2 Perasaan

IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur

Nurfaten Bt Ismail

Langkah 1

(10 minit)

Murid-murid

tumpukan

perhatian.

Pengenalan

kepada

perasaan :

Gembira

Sedih

Marah

Kecewa

Merajuk

Guru memberi arahan supaya murid

memberi tumpuan kepada pengajaran

yang akan diajar.

Pengenalan kepada perasaan ;

Guru menjelaskan maksud perasaan.

- Sesuatu yang kita rasakan dalam hati

dan diluahkan dengan mimik muka

serta perlakuan.

Murid membuat ekspresi muka perasaan.

- Gembira

- Sedih

- Marah

- Kecewa

- Merajuk

Meluahkan perasaan dan memahami

perasaan orang lain.

- Luahkan kepada ibu bapa

- Keluarga

KB Kreatif :

Menjana idea

Kemahiran mencatat

BCB :

Skimming

Scanning

Page 4: RPH PK Tahun 2 Perasaan

IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur

Nurfaten Bt Ismail

- Guru-guru

- Rakan karib

- Dilarang meluahkan perasaan kepada

: orang yang tidak dikenali.

Masalah yang sering dihadapi oleh

remaja.

- Pembelajaran

- Percintaan

- Keluarga

Langkah 2

(10 minit) Perbincangan

dan sesi luahan

perasaan.

Guru memberikan sehelai kertas kepada setiap

murid.

Arahan :

Tuliskan satu surat berupa luahan

perasaan kepada orang sekeliling anda

sama ada kepada ibu bapa, guru-guru

ataupun rakan baik anda.

Masa yang diberikan adalah lima minit.

Guru akan mengarahkan ketua kelas

mengutip semula kertas yang diberikan.

Guru akan membaca beberapa helai

KB Kreatif :

Menjana idea

KKE :

-Kesedaran kendiri

(Penilaian kendiri)

Page 5: RPH PK Tahun 2 Perasaan

IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur

Nurfaten Bt Ismail

surat dan nama penulis akan dirahsiakan.

Murid akan berbincang dan memberi

respon kepada masalah yang dihadapi.

Penutup

(3-5 minit) Refleksi bersama

murid.

Guru membuat ulasan dan refleksi berkaitan sesi

pembelajaran yang telah dijalankan.

Lembaran kerja dikutip semula.