rph perd sha final

Upload: nurhainifaliniahmad

Post on 06-Apr-2018

223 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/2/2019 Rph Perd Sha Final

    1/3

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

    Mata Pelajaran: Perdagangan

    Tingkatan : 5 PerdaganganTarikh : 27 Mac 2012

    Bilangan Pelajar : 30 orang

    Masa : 40 minit

    Tajuk : Promosi

    Sub Tajuk : Pemilihan Media Pengiklanan

    Objektif umum :Di akhir pembelajaran pelajar dapat memilih media pengiklanan yang bersesuaian.Objektif khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat ;

    a) Menghuraikan faktor-faktor pemilihan media

    b) Membuat hubungkait di antara media pengiklanan yang dipilih dengan jenis perniagaan yang ada.

    c) Mencadangkan media pengiklanan yang bersesuaian dengan jenis perniagaan yang dipilih

    Peng. Sedia Ada : Pada amnya pelajar telah mengetahui jenis-jenis media pengiklanan seperti media bercetak, media elektronik dan

    media lain.

    Gabung jalin : Pemasaran/ Perniagaan

    Pendekatan / Kaedah : Tayangan Video, Penerangan, Pemerhatian, Membuat generalisasi / Discovery Learning

    Penerapan Nilai : Kerjasama, Tanggungjawab, Berani, Keyakinan

    Strategi : Berpusatkan pelajar

    KBKK :Pemikiran Reflektif, Menjana Idea, Banding beza, Menerang sebab.

    Alat Penilaian : Penyoalan (Soalan Terbuka)

    BBM : Video iklan, Kad Manila, Kad Soalan

  • 8/2/2019 Rph Perd Sha Final

    2/3

    Langkah Isi Kandungan pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti pelajar Kaedah/ strategi/teknik /BBM/ Nilai/

    KBKK

    Set induksi

    (5 minit)

    Pengenalan kepada

    media pengiklanan

    1. 1.Guru meminta pelajar

    memberi perhatiansewaktu tayangan video

    dimainkan.

    2. Guru meminta pelajar

    menyatakan jenis-jenis iklanyang lain yang boleh dilakukan

    oleh perniagaan tersebut.

    1.Pelajar menonton tayangan

    video sebuah iklan.

    2.Pelajar mengemukakan idea

    tentang jenis-jenis iklan selaindari apa yang mereka tonton.

    Kaedah:

    Tayangan Video

    Teknik:

    Sumbangsaran

    BBM:Video iklan

    KBKK:

    Pemikiran Reflektif

    Perkembanganpengajaran:

    Langkah 1

    (15 minit)

    Pemilihan Media

    Pengiklanan DanFaktor-Faktornya.

    Jenis-jenis perniagaanyang terdapat di dalam

    kad soalan ialah :

    i) Perniagaan Pusat

    Tuisyen.

    ii) Perniagaan Tekstile(Cawangan Baru)

    iii) Perniagaan Kasut.

    iv) Perniagaan Restoran

    v) Perniagaan Alat

    Solek.

    1.Guru menyatakan bahawasesebuah perniagaan perlu

    memilih iklan yang bersesuaiandalam mempromosikan

    perkhidmatan atau baranganmereka.

    2.Guru meminta pelajarmengemukan idea kenapa iklan

    yang bersesuai dengan jenisperniagaan adalah penting ?

    3.Seterusnya guru memintapelajar membentuk kepada lima

    kumpulan yang terdiri daripadaenam orang pelajar bagi setiap

    kumpulan.

    4.Guru meminta setiap wakilkumpulan tampil ke hadapan

    untuk mengambil kad soalan dimana di dalam kad soalan itu

    terkandung satu jenis

    perniagaan dan setiap kumpulanyang mendapat kad soalan itu

    mempunyai perniagaan yangberbeza-beza.

    5.Guru menerangkan bahawa

    1.Pelajar mengemukakan ideaatau pendapat masing- masing.

    2.Pelajar mula bergerak

    mengikut kumpulan masing-

    masing.

    3.Wakil kumpulan tampil kehadapan dan mengambil kad

    soalan bagi kumpulan masing-

    masing.

    4. Wakil kumpulan akanmembaca jenis perniagaan yang

    mereka dapat di dalam kadsoalan tadi.

    Kaedah :Penerangan

    Strategi :

    Berpusatkan pelajarDiscovery Learning

    Teknik:Sumbangsaran

    Perbincangan dalamkumpulan

    BBM :

    Kad Soalan

    Nilai :Kerjasama

    Tanggungjawab

    Berani

    KBKK :Menjana Idea

    Banding beza

  • 8/2/2019 Rph Perd Sha Final

    3/3

    Refleksi : .