rph pengajaran makro

9
Rancangan Pengajaran Harian (Makro Pengajaran) Tarikh : 25 April 2012 Masa : 8.40 9.10 pagi Kelas : 1 Cerdas Bil. Pelajar : 37 orang M/Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Bersih dan Sihat Tajuk : Makanan Berkhasiat Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : a) Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas melalui nyanyian secara didik hibur. b) Menamakan makanan-makanan yang terdapat dalam gambar. c) Membaca perkataan berkaitan makanan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul. d) Mengkelaskan perkataan yang menunjukkan makanan berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat. Pengetahuan sedia ada : (a) Murid mengetahui tentang pelbagai jenis makanan yang terdapat dalam kehidupan seharian. (b) Murid mengetahui makanan penting untuk kesihatan badan. Konsep : Memilih makanan yang memberikan kebaikan atau faedah kepada kesihatan badan kita. Bahan : Benda maujud (pelbagai jenis makanan), lirik lagu “Pilih yang Berzat”, kad perkataan, lembaran kerja. Nilai : Bersyukur, berani, yakin, bekerjasama. Kemahiran : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur. 4.1.1 Menyebut senikata lagu melalui nyanyian secara didik hibur. 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. Penggabungjalinan : Kebersihan Penyerapan : Pendidikan kesihatan

Upload: nsha-shari

Post on 29-Jun-2015

7.038 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph pengajaran makro

Rancangan Pengajaran Harian (Makro Pengajaran)

Tarikh : 25 April 2012 Masa : 8.40 – 9.10 pagi

Kelas : 1 Cerdas Bil. Pelajar : 37 orang

M/Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Bersih dan Sihat

Tajuk : Makanan Berkhasiat

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

a) Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas

melalui nyanyian secara didik hibur.

b) Menamakan makanan-makanan yang terdapat dalam gambar.

c) Membaca perkataan berkaitan makanan yang mengandungi

dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.

d) Mengkelaskan perkataan yang menunjukkan makanan

berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat.

Pengetahuan sedia ada : (a) Murid mengetahui tentang pelbagai jenis makanan yang

terdapat dalam kehidupan seharian.

(b) Murid mengetahui makanan penting untuk kesihatan

badan.

Konsep : Memilih makanan yang memberikan kebaikan atau faedah kepada kesihatan

badan kita.

Bahan : Benda maujud (pelbagai jenis makanan), lirik lagu “Pilih yang Berzat”, kad

perkataan, lembaran kerja.

Nilai : Bersyukur, berani, yakin, bekerjasama.

Kemahiran : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian

secara didik hibur.

4.1.1 Menyebut senikata lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada

pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Penggabungjalinan : Kebersihan

Penyerapan : Pendidikan kesihatan

Page 2: Rph pengajaran makro

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

(5 minit)

1. Bersarapan

sebelum ke

sekolah.

2. Makanan

berkhasiat dan

makanan tidak

berkhasiat.

1. Guru bertanya

murid makanan

yang mereka

ambil sebelum ke

sekolah.

2. Menunjukkan

pelbagai jenis

makanan kepada

murid.

3. Guru

mengasingkan

makanan

mengikut

kategorinya

(berkhasiat dan

tidak berkhasiat).

4. Murid diberi

penerangan

tentang makanan

yang berzat.

5. Guru mengaitkan

aktiviti dengan

tajuk pelajaran.

1. Murid

menyatakan jenis

makanan yang

mereka makan.

2. Murid

menamakan

jenis-jenis

makanan yang

ditunjukkan.

Sumber P&P

- benda

maujud (roti,

susu, coklat,

pisang, gula-

gula,

keropok)

Ilmu :

-Pendidikan

Kesihatan

Teknik

-nyanyian

-penyoalan

seluruh kelas

Perkembangan

Langkah 1

(8 minit)

1. Pilih makanan

yang

berkhasiat

untuk badan

yang sihat.

2. Guru menampal

seni kata lagu

“Pilih yang

Berzat” pada

papan tulis.

1. Murid membaca

seni kata lagu.

2. Murid menyanyi

mengikut rentak

lagu “Tanya

Sama Pokok”

dengan

bimbingan guru.

3. Murid menyanyi

lagu “Pilih yang

Berzat” beramai-

Sumber P&P

- Seni kata

lagu ‘Pilih

yang Berzat”

Ilmu :

-Pendidikan

Kesihatan

ikan nasi

susu

roti mi

oren

coklat

biskut

jem

daging

kek

ais krim

ayam

gula-gula

Page 3: Rph pengajaran makro

3. Guru menyoal

murid tentang

jenis makanan

berzat dalam seni

kata lagu.

ramai.

4. Murid menyebut

jenis-jenis

makanan berzat

yang terdapat

dalam seni kata

lagu secara

individu dan

kelas.

5. Murid diminta

menyanyikan

semula lagu “Pilih

yang Berzat”

dengan sebutan

yang betul dan

gaya yang

sesuai.

Sumber P&P

- kad

perkataan

Teknik

-nyanyian

-penyoalan

seluruh kelas

Nilai

-yakin

-bekerjasama

Langkah 2

(9 minit)

1. Elak makan

makanan yang

tidak

berkhasiat.

2. Guru

membahagikan

murid kepada

empat kumpulan.

3. Guru memberikan

setiap kumpulan

sekeping kad

manila dan kad

perkataan yang

mengandungi

pelbagai jenis

1. Murid diminta

mengkelaskan

makanan

berkhasiat dan

tidak berkhasiat

dan

menampalkan-

nya pada kad

manila.

2. Setiap wakil

kumpulan

Aktiviti

-kumpulan

-inkuiri

BCB

-berbincang

KBT

-mengumpul

dan mengelas

nasi susu

ikan telur

pisang

betik sawi

Page 4: Rph pengajaran makro

makanan.

4. Guru membuat

pembetulan hasil

kerja setiap

kumpulan.

diminta

memaparkan

hasil

perbincangan

mereka pada

papan tulis.

3. Murid membaca

kad jenis

makanan

mengikut

kategori secara

kelas.

4. Kumpulan yang

berjaya

mengkelaskan

makanan

mengikut

kategori

dengan betul

diberi tepukan.

Kinestatik

BCB

-berbincang

KBT

-mengumpul

dan mengelas

Nilai

-yakin

-berani

-bekerjasama

Langkah 3

(5 minit)

1. Kepentingan

makanan

berkhasiat

kepada

kesihatan

badan.

2. Guru

mengedarkan

lembaran kerja

kepada murid.

Pentaksiran

1. Murid

menyenaraikan

makanan

mengikut

kategorinya.

Pemulihan

1. Murid

memadankan

perkataan

dengan

makanan

berdasarkan

gambar.

Lembaran

kerja 1

Nilai :

- Berdikari

Lembaran

kerja 2

Nilai :

- Berdikari

Page 5: Rph pengajaran makro

Pengayaan

1. Murid

melengkapkan

ayat dengan

perkataan yang

sesuai

berdasarkan

gambar.

Lembaran

kerja 3

Nilai :

- Berdikari

Penutup

(3 minit)

1. Makanan

berzat

menjadikan

badan sihat

otak cerdas

2. Guru bersoal

jawab dengan

murid dan

mengimbas

kembali

pembelajaran tadi.

3. Guru

mengingatkan

murid supaya

memilih makanan

yang berkhasiat

untuk kesihatan

badan.

1. Murid menyebut

semula jenis-

jenis makanan

berzat secara

kelas.

KBT

-menilai

-membanding

beza

-penjanaan

idea

Lirik lagu “Pilih yang Berzat”

Saya makan nasi

Makan dengan ikan

Tidak lupa sawi

Saya dah kenyang

Saya minum susu

Makan dengan roti

Betik, oren, pisang

Buah yang segar

Ayam, daging, telur

Baik untuk badan

Mari kawan-kawan

Janganlah segan

Elak makan coklat

Ais krim, gula dan kek

Makan agar sihat

Pilih yang berzat

Page 6: Rph pengajaran makro

Kad perkataan

nasi ikan sawi

susu roti betik

oren pisang ayam

telur coklat kek

gula-gula daging

Page 7: Rph pengajaran makro

INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

NAMA :___________________________ TARIKH :_____________

Pentaksiran

Baca perkataan di bawah.

Senaraikan makanan mengikut kategorinya.

Makanan berkhasiat Makanan tidak berkhasiat

oren ais krim roti ayam

kek pisang betik keropok

nasi sawi telur susu

ikan gula-gula coklat air sirap

Page 8: Rph pengajaran makro

INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

NAMA :___________________________ TARIKH :_____________

Pemulihan

Padankan makanan dengan perkataan di bawah

1.

2.

3.

4.

5.

6.

betik

rumah

ikan

rumah

roti

rumah

telur

rumah

lobak

rumah

susu

rumah

Page 9: Rph pengajaran makro

INSTRUMEN PENTAKSIRAN STANDARD PRESTASI

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

NAMA :___________________________ TARIKH :_____________

Pengayaan

Lengkapkan ayat berdasarkan gambar-gambar di bawah.

Harris makan (1) ____________________ .

Dia makan dengan (2) ______________ .

Harris juga suka makan (3) ________________ .

Selepas itu, dia makan (4) __________________ .

Dia makan makanan yang (5) __________________ .