rph pbs pendidikan seni visual tingkatan 1
DESCRIPTION
pbsmTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 1
Tarikh : 8 April 2013-03-24 Hari : IsninWaktu : 1 jam 20 minitTingkatan : 1 DedikasiBilangan pelajar : 40 orangBidang : Seni HalusUnit pembelajaran : Cetakan (Teknik timbulan)Tajuk/ tema : Daun
Objektif Hasil Pembelajaran :Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Kognitif : menyatakan kembali tentang teknik-teknik asas dalam cetakan dan media yang digunakan dalam cetakan dengan menekankanunsur garisan, jalinan dan rupa.
Psikomotor : menggunakan media seperti blok kayu berukuran 9x9cm, pisau pengukir dan dakwat lino untuk menghasilkan sebuah cetakan.Afektif : menghasilkan karya cetakan lino teknik timbulan dengan media yang disediakan dan sesuai.
BAND PERNYATAAN STANDARD DESKRIPTOR EVIDENS
3Tahu, faham, dan boleh buat
B3Mengetahui, memahami dan meneroka Asas Seni Reka menerusi penerokaan pelbagai media dan teknik dalam penghasilan Seni Halus, Komunikasi Visual dan Kraf Tradisional.
B3D1Tahu , faham dan membuat aplikasi Asas Seni Reka dalam penghasilan karya Seni Halus, Komunikasi Visual dan Kraf Tradisional menerusi penerokaan pelbagai media dan teknik.
B3D1E4Mengaplikasi Asas Seni Reka dalam penghasilan cetakan melalui penerokaan pelbagai media dan teknik.
B3D2Tahu, faham dan boleh menghasilkan karya seni visual menerusi penerokaan proses, alat, media dan teknik.
B3D2E4Menghasilkan karya menerusi penerokaan proses, media dan teknik penghasilan dalam cetakan.
Pengetahuan sedia ada :1. Murid pernah membuat teknik capan menggunakan objek semula jadi dalam pembelajaran Pendidikan Seni di sekolah rendah.2. Murid pernah melihat gambar-gambar cetakan pada mata pelajaran lain.
Penggabungjalinan kemahiran : 1. Mengetahui kemahiran teknikal dalam mata pelajaran Kemahiran Hidup.
KBKK : Kemahiran menghubungkaitkan, mengananalisis, menilai dan membuat kesimpulan.
Nilai : Keyakinan, kesabaran dan kerajinan.
Alatan atau bahan : Kertas lukisan, pisau ukir, blok kayu berukuran 9x9 cm, penggelek dan dakwat lino.
Rujukan : 1. Buku sumber guru Pendidikan Seni Visual.2. http://senivisual1.blogspot.com/2009/10/pengenalan-cetakan.html
LANGKAH ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI CATATAN/ ABM
Set induksi(5 minit)
Permainan ‘puzzle’ Cantuman gambar
Murid akan diberi beberapa sampul surat yang berbeza warna dan isi.
Murid mencantum gambar yang terkandung dalam sampul surat dan memberi jawapan yang betul tentang gambar yang dicantum.
Strategi permainan. ABM : Sampul surat dan
potongan gambar.
Langkah 1(15 minit )
Aras 2Pemilihan alatan dan bahan untuk menghasilkan karya. Menekankan unsur garisan, jalinan dan rupa melalui gambar-gambar yang ditunjukkan.
Murid mendengar tentang penerangan media dan teknik dalam cetakan timbul.
Murid mengenal pasti unsur seni yang terkandung pada karya-karya tokoh cetakan.
Murid menggunakan media yang digunakan dalam cetakan timbulan.
Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.
DBAE : Estetik Model ASSURE : Memilih
media dan bahan
ABM : Slaid, gambar-gambar cetakan timbulan.
Karya Juhari Said yang menggunakan blok kayu.
Langkah 2(30 minit)
Aras 3Menggunakan media untuk mendapatkan unsur seni rupa dan
Murid mendengar arahan guru sebelum memulakan karya.
DBAE : Menghasilkan produk seni.
Model ASSURE :
jalinan. Gambar daun Blok kayu Pisau ukir
Murid menampal gambar daun yang telah diberi.
Murid bekerjasama dalam kumpulan yang diberi oleh guru.
Murid meminta tunjuk ajar dari guru sebelum menggunakan bahan yang diberi.
Menggunakan media dan bahan
ABM :Blok kayu berukuran 9x9 cm,pisau ukir, dan gambar daun.
Langkah 3(20 minit)
Aras 3Menggunakan media lain untuk mendapatkan unsur garisan.
Dakwat lino Penggelek Kertas lukisan
Murid menyapu dakwat pada ukiran yang telah dihasilkan.
Murid menekap blok tersebut pada kertas lukisan.
Murid dapat melihat unsur garisan pada kesan tekapan tersebut.
DBAE : Penghasilan produk Pendekatan Konstruktivisme ABM : Dakwat lino,
penggelek, kertas lukisan, gambar-gambar contoh
Penutup(10 minit)
Aras 3Proses penilaian dan kritikan
-Rumusan-Penilaian-Apresiasi-Kritikan
Murid menunjukkan hasil karya yang dihasilkan.
Murid menilai karya sendiri dan membuat kritikan.
Murid menyatakan perasaan menghasilkan cetakan timbulan.
Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
DBAE : Kritikan Model ASSURE : Tindak balas
pelajar ABM : Hasil karya pelajar