rph masteri 1

3
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Kelas : Tahun 2 Meranti Hari : Jumaat Tarikh : 10 April 2015 Masa : Jam 4.30 hingga jam 5.30 (30 minit) Bilangan murid : 28 orang Tema : Semangat Perpaduan Tajuk : Jiran Sepakat Objektif pembelajaran : 1. Menerangkan maklumat yang tersurat dan tersira tentang sesuatu kejadian dalam gambar. 2. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami isinya. Hasil pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat; 1. Mengisi tempat kosong dengan kata tanya yang sesuai. Konsep/prinsip/hukum/teori: Tatabahasa : Kata tanya r Bahan, peralatan dan bahan sumber: LCD, slaid gambar banjir Pengetahuan sedia ada: Murid telah mengetahui dan mendengar tentang banjir melalui ibubapa , tv dan suratkhabar. Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota Aktiviti Guru Aktiviti Murid SET INDUKSI Bercerita tentang isu- Guru menayangkan slaid-slaid Murid menginterpresta Strategi/ Teknik:

Upload: christopher-owens

Post on 11-Nov-2015

326 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

masteri bm tahun 2

TRANSCRIPT

Mata pelajaran:Bahasa Malaysia

Kelas:Tahun 2 Meranti

Hari:Jumaat

Tarikh:10 April 2015

Masa:Jam 4.30 hingga jam 5.30 (30 minit)

Bilangan murid:28 orang

Tema:Semangat Perpaduan

Tajuk:Jiran Sepakat

Objektif pembelajaran:1. Menerangkan maklumat yang tersurat dan tersira tentang sesuatu kejadian dalam gambar.2. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami isinya.

Hasil pembelajaran:Pada akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat;

1. Mengisi tempat kosong dengan kata tanya yang sesuai.

Konsep/prinsip/hukum/teori:Tatabahasa:Kata tanyarBahan, peralatan dan bahan sumber:LCD, slaid gambar banjir

Pengetahuan sedia ada:Murid telah mengetahui dan mendengar tentang banjir melalui ibubapa , tv dan suratkhabar.

FasaIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranNota

Aktiviti GuruAktiviti Murid

SET INDUKSI

Permulaan/Mencungkil idea(3 minit)

Bercerita tentang isu-isu banjir.Hujan yang turun lebatGuru menayangkan slaid-slaid gambar tentang banjir di Malaysia dan Negara lain.

Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan isi pelajaran hari ini

Murid menginterprestasikan slaid-slaid gambar menggunakan Kata Tanya yang betul.

Strategi/Teknik:Pembelajaran kontekstual.

LANGKAH 1( 5 minit )

Menyatakan objektif pembelajaran dan pengenalan kepada gambar.

Menggunakan teknik penyoalan untuk meransang minat murid memberi tumpuan pada pengajaran.

Menstruktur/ Menstruktur semula

( minit)Slide

Bacaan mekanis

Bersoal jawab

Guru menayangkan slaid banjir.

Guru meminta murid melihat gambar.

Guru meminta semua murid memikirkan soalan apa yang hendak di tanya.

Guru membuat penilaian.

Guru memberi contoh Kata Tanya.

Guru mengemukakan beberapa contoh ayat tanya.

Soalan berdasarkan slide yang di tayangkangkan.

Murid memerhati slaid yang ditayangkan.

Murid melihat slide secara senyap.

Semua murid bertanya soalan.

Beberapa murid membaca soalan yang ditayangkan.

Murid menjawab soalan yang dikemukakan secara lisan.

Sumber pengajaran: slaid PP

Strategi/Teknik:Aktiviti pembelajaran masteri

Strategi:Penyoalan keseluruhan kelas

Refleksi/Penutup(. min)Rumusan

Guru menayangkan slaid keharmonian alam.

Murid menyanyikan lagu Hijau.Murid membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal dengan bimbingan guru.

Strategi:Perbincangan kumpulan

Sumber pengajaran: slaid