rph kumpulan x

Upload: onizuka83

Post on 03-Apr-2018

243 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    1/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Rancangan Pengajaran bagi Set Pengajaran

    Mata Pelajaran : Ekonomi Asas Tingkatan 4

    Tarikh / Hari : 16 Ogos 2010/ Isnin

    Masa : 10.20 pagi 11.40 pagi (80 minit)

    Tingkatan : 4 Bistari

    Bilangan Pelajar : 35 Orang

    Tajuk : Pendapatan dan Penggunaan Pendapatan Individu

    Subtopik : Pemilihan Pekerjaan

    (Jenis-jenis Pekerjaan dalam Sektor Ekonomi)

    Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran ini, pelajar akan dapat :

    1. Menyenaraikan jenis-jenis pekerjaan mengikut sektor

    ekonomi

    2. Memadankan jenis-jenis pekerjaan dengan sektor

    ekonomi

    Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui tentang pelbagai jenis pekerjaan

    yang terdapat di Malaysia

    Alat Bantu Mengajar : Gambar Foto, Kad Imbasan, pita pelekat, kertas majong,

    marker pen, video, komputer, LCD.

    Pendekatan/strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

    Kaedah : Perbincangan, Penyoalan, Syarahan

    Nilai-nilai : Kebebasan, keberanian, kerajinan, kesyukuran,rasional

    KBKK : Mencirikan, menjana idea, menghubungkait

    1

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    2/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

    Langkah

    / Masa

    Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/

    Kaedah/ ABM/

    Nilai/KBKK

    Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set

    Induksi

    (7 minit)

    Pengenalan

    Pemilihan

    pekerjaan

    1. Guru menunjukkan

    gambar foto pelbagai

    jenis pekerjaan yang

    terdapat di Malaysia.

    2. Guru meminta

    pelajar ke hadapan

    untuk

    menyuaipadankan kad

    imbasan jenis

    pekerjaan dengan

    gambar foto.

    1. Pelajar melihat

    setiap gambar yang

    ditunjukkan oleh

    guru.

    2. Pelajar ke

    hadapan untuk

    melakukan aktiviti

    suaipadan kad

    imbasan jenis

    pekerjaan dengan

    gambar foto.

    Strategi :

    Berpusatkan

    guru & pelajar.

    Kaedah :

    Penyoalan,

    Perbincangan.

    ABM :

    Kad Imbasan,

    gambar foto,

    pita pelekat.

    Nilai :

    Keberanian,

    kebebasan,

    rasional.

    KBKK :

    Menjana Idea,

    mencirikan

    Langkah

    1

    (13 minit)

    Jenis-jenis pekerjaan

    dalam sektor ekonomi

    *Sektor utama

    Maksud : Pengeluaran

    secara langsung

    daripada alam

    semulajadi.

    1. Guru menunjukkan

    gambar foto aktiviti

    sektor utama kepada

    pelajar.

    2. Guru menyoal

    pendapat pelajar

    berkaitan apakah

    maksud sektor utama

    sebelum memberi

    penerangan kepada

    1. Pelajar melihat

    gambar foto yang

    ditunjukkan oleh

    guru.

    2. Pelajar memberi

    pendapat mereka

    berkaitan aktiviti

    sektor utama.

    Strategi :

    Berpusatkan

    pelajar dan guru

    Kaedah :

    Penyoalan,

    Perbincangan,

    syarahan

    ABM :

    2

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    3/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Bidang : Pertanian,

    penternakan,

    perikanan,

    perlombongan &

    kuari.

    Jenis Pekerjaan :

    Pelombong, petani,

    penternak, peladang,

    nelayan dan

    pembalak.

    pelajar.

    3. Guru menerangkan

    maksud sebenar

    sektor utama, jenis

    bidang yang terdapat

    dalam sektor utama

    serta jenis pekerjaan

    yang terdapat dalam

    sektor utama.

    3. Pelajar mendengar

    setiap penerangan

    guru dengan

    prihatin.

    Gambar foto

    Nilai :

    Keberanian,

    kebebasan,

    kesyukuran.

    KBKK :

    Mencirikan,

    menghubungkait

    Langkah

    2

    (20 minit)

    *Sektor kedua

    Maksud :

    Pemprosesan barang

    yang dikeluarkan oleh

    sektor utama untuk

    hasilkan barang siap

    @ siap.

    Bidang :

    Perindustrian dan

    Pembinaan

    Jenis Pekerjaan :

    Operator pengeluaran,buruh, penyelia

    perumahan, jurutera

    pengeluaran.

    1. Guru menunjukkan

    video aktiviti

    perkilangan (mengetin

    nanas) kepada pelajar.

    2. Guru menyoal

    pelajar tentang

    pemahaman mereka

    berkaitan videotersebut.

    3. Guru menerangkan

    maksud sektor kedua,

    bidang yang terlibat di

    dalam sektor kedua

    serta jenis-jenis

    pekerjaannya.

    1. Pelajar melihat

    video aktiviti

    perkilangan yang

    ditayangkan.

    2. Pelajar

    menyatakan

    pemahaman mereka

    berkenaan videotersebut.

    3. Pelajar mendengar

    setiap penerangan

    guru dengan

    prihatin.

    Strategi :

    Berpusatkan

    pelajar dan guru.

    Kaedah :

    Penyoalan,

    syarahan.

    ABM :

    Video,

    komputer, LCD.

    Nilai :

    Kerajinan,

    kebebasan,

    rasional.

    KBKK :Mencirikan,

    menghubungkait

    Langkah

    3

    *Sektor ketiga

    Maksud : Sektor

    1. Guru menunjukkan

    gambar foto jenis

    1. Pelajar melihat

    gambar foto jenis

    Strategi :

    Berpusatkan

    3

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    4/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    (15 minit) perkhidmatan yang

    memberi sokongan

    kepada sektor 1 dan 2

    Bidang :

    Pengangkutan,

    pergudangan,

    pemborongan,

    peruncitan, hotel

    restoran dll.

    Jenis Pekerjaan :

    Doktor, guru, tentera,

    jururawat.

    pekerjaan yang

    terdapat dalam sektor

    ketiga.

    2. Guru meminta

    pelajar berbincang

    dalam kumpulan kecil

    apakah maksud sektor

    ketiga mengikut

    pemahaman mereka.

    3. Guru berbincang

    bersama pelajar

    mengenai maksud

    sektor ketiga sebelum

    menerangkan dengan

    lebih terperinci

    mengenai maksud,

    bidang serta jenis

    pekerjaan dalam

    sektor ketiga.

    pekerjaan yang

    terdapat dalam

    sektor ketiga.

    2. Pelajar berbincang

    dalam kumpulan

    kecil apakah maksud

    sektor ketiga

    mengikut

    pemahaman mereka.

    3. Pelajar berbincang

    dengan guru

    mengenai maksud

    sektor ketiga dan

    kemudiannya

    mendengar setiap

    penerangan guru.

    pelajar dan

    pelajar.

    Kaedah :

    Penyoalan,

    Perbincangan.

    ABM :

    Gambar foto,

    pita pelekat.

    Nilai :

    Keberanian,

    kebebasan,

    rasional.

    KBKK :

    Mencirikan,

    menjana idea,

    menghubungkait

    Langkah

    4

    (20 minit)

    Pengukuhan dan

    pengayaan diri

    pelajar.

    1. Guru meminta

    pelajar melukis peta

    minda secara ringkas

    berkaitan jenis

    pekerjaan dalam

    sektor-sektor ekonomi

    dan

    membentangkannya.

    2. Guru meminta

    pelajar mengenalpasti

    samaada suaipadan

    yang dilakukan

    semasa set induksi

    betul atau salah.

    1. Pelajar melukis

    peta minda berkaitan

    jenis pekerjaan

    dalam sektor

    ekonomi dan

    membentangkannya.

    2. Pelajar

    mengenalpasti sama

    ada suaipadan yang

    dilakukan semasa set

    induksi betul atau

    Strategi :

    Berpusatkan

    pelajar.

    Kaedah :

    Perbincangan

    ABM :

    Kertas majong,marker pen, pita

    pelekat.

    Nilai :

    Keberanian,

    4

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    5/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    salah dan

    memperbaikinya.

    kebebasan,

    rasional.

    KBKK :

    Mencirikan,

    menjana idea,

    menghubungkait

    Penutup

    (5 minit)

    1. Guru meminta

    pelajar membuat

    rumusan berkaitan

    topik yang dipelajari.

    1. Pelajar membuat

    rumusan berkaitan

    topik yang

    dipelajari.

    Refleksi:

    Rancangan Pengajaran bagi Set Pengajaran

    Mata Pelajaran : Ekonomi Asas

    Tarikh : 24 Ogos (Isnin)

    5

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    6/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Masa : 12.10pm - 1.20pm (80 minit )

    Tingkatan : 4 Teknik 2

    Bil. Pelajar : 27 Orang

    Tajuk : Pendapatan dan penggunaan pendapatan individu

    Sub Tajuk : Faktor-faktor pemilihan pekerjaan

    Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran & pembelajaran, diharapkan pelajar

    akan dapat:

    i. Menyenaraikan jenis-jenis pekerjaan dalam sektor

    ekonomi.

    ii. Menghuraikan faktor-faktor dalam pemilihan pekerjaan.

    Pengetahuan Sedia Ada : Jenis-jenis pekerjaan mengikut sektor.

    Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

    Kaedah : Perbincangan, Pembentangan dan juga simulasi

    Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, buku rujukan dan nota edaran

    Nilai : Hemah tinggi, hormat menghormati, keberanian, berdikari

    kerajinan, kerjasama, kesyukuran, rasional, semangat

    bermasyarakat, kebersihan fizikal dan mental.

    KBKK : Mendefinisi, menjana idea, membanding dan membeza,

    kemahiran menghubung kait, serta membuat kesimpulan.

    Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

    6

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    7/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Langkah/

    Masa

    Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Strategi/

    Kaedah/

    ABM/

    Nilai/

    KBKK

    Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set Induksi

    (10 minit)

    1. Persediaan guru

    dan pelajar

    1) Guru

    menunjukkancontoh gambar-

    gambar pekerjaan

    di setiap sektor

    ekonomi.

    2) Guru meminta

    para pelajar untuk

    mengelaskan

    gambar ke dalam

    setiap sektor

    ekonomi3) Guru meminta

    pelajar untukmengeluarkan

    buku teks, bukurujukan dan nota

    masing-masing.

    1) Pelajar melihat

    dengan teliti setiapgambar yang di

    tunjukkan oleh guru.

    2) Pelajar

    mengelaskan gambar

    tersebut mengikut

    sektor ekonomi.

    3) Pelajar mengikut

    arahan diberi.

    Strategi:

    Berpusatkanguru dan pelajar

    Kaedah:

    Simulasi

    BBM:

    Buku teks, buku

    rujukan

    KBKK:

    Tiada

    Nilai:

    Hemah tinggi,menjana idea,

    kesyukuran,

    hormat

    menghormati,

    membanding

    beza

    Langkah

    1

    (20 minit)

    1. Memberi

    pengenalan kepada

    jenis-jenis pekerjaan

    dalam sektorekonomi:

    sektor

    utama

    sektor kedua

    sektor

    ketiga

    1) Guru

    memberikan

    penerangan

    tentangpengenalan

    kepada jenis-jenis

    pekerjaan dalam

    sektor ekonomi.

    2) Guru bertanya

    kepada palajar

    tetang pekerjaan

    dalam setiap

    sektor.

    1) Pelajar memberi

    tumpuan dan

    membuat catatan

    nota.

    2) Pelajar membuat

    soal jawab bersama

    guru.

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan pelajar

    Kaedah:

    Penerangan/

    perbincangan

    BBM:

    Buku teks, buku

    rujukan

    KBKK:

    Mendefinisi,Menjana idea

    Nilai:

    Kerajinan,rasional,

    keberanian

    Langkah

    2

    (20 minit)

    1. Menerangkan

    secara ringkas :

    - tentang faktor-

    faktor yang

    1) Mengedarkan

    nota kepada para

    pelajar dan

    meminta pelajar

    1) Pelajar mengikut

    arahan guru.

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan pelajar

    Kaedah:

    7

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    8/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Langkah/

    Masa

    Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Strategi/

    Kaedah/

    ABM/

    Nilai/Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    dikaitkan dalampemilihan pekerjaan.

    Upah wang

    Perubatan,

    Tempat tinggal

    Pengangkutan

    Cuti

    Faktor lain

    seperti minat,

    suasana tempat

    kerja, pengaruh

    keluarga,

    pengalaman dan

    kemahiran,jarak,kelayakan

    akademik dan

    keadaan

    ekonomi.

    membuatimbasan.

    2) Memberi

    penerangan

    tentang faktor-

    faktor dalam

    pemilihan

    pekerjaan.

    3) Guru meminta

    kepada pelajar

    bertanya

    sekiranya

    terdapat

    persoalan yang

    ingin diajukan.

    2) Pelajar memberi

    tumpuan dan

    mencatat nota.

    3) Pelajar bertanya

    kepada guru tentang

    perkara yang mereka

    tidak fahami.

    Simulasi

    BBM:

    Nota edaran

    KBKK:

    Menjana idea

    dan hubung kait

    Nilai:

    Hemah tinggi,

    kerajinan

    Langkah

    3

    (20 minit)

    1. Perbincangan

    dalam kumpulan.

    2. Pembentangan

    kumpulan dan soal

    jawab.

    3. Penilaian (Soalan)

    1) Guru

    mengarahkan

    para pelajar

    untuk membuat

    lima kumpulan

    kecil.

    2) Guru meminta

    pelajar untukmemilih satufaktor pemilihan

    pekerjaan dan

    menghubungkait

    dalam sektorekonomi.

    3) Guru menilai

    pembentangan

    kumpulan dan

    berlaku sesi soal

    jawab.

    4) Gurumemberikan

    latihan kepada

    pelajar berkenaan

    topik pada hari

    itu iaitu faktor-

    faktor pemilihan

    pekerjaan.

    1) Pelajar bergerak

    mencari kumpulan

    masing-masing.

    2) Pelajar menerima

    arahan guru.

    3) Pelajar membuat

    pembentangan dan

    menjawab soalan

    yang diberikan.

    4) Para pelajarmenjawab soalan

    latihan yang telah

    diberikan oleh guru

    dengan berbincang

    bersama-sama rakan-

    rakan.

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan pelajar

    Kaedah:

    Pembentangan/

    Simulasi

    BBM:

    Buku teks, buku

    rujukan, nota

    edaran

    KBKK:

    Menjana idea,

    kemahiran

    menghubung

    kait

    Nilai:Kerjasama,

    keberanian,

    rasional,

    semangat

    bermasyarakat

    Penutup

    (10 minit)

    1. Ulasan dan

    kesimpulan.

    1) Guru membuat

    refleksi dan

    1) Pelajar

    menumpukan

    Strategi:

    Berpusatkan

    8

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    9/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Langkah/

    Masa

    Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Strategi/

    Kaedah/

    ABM/

    Nilai/Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    mengulaskembali tajuk

    yang dipelajari

    iaitu faktor-faktor

    pemilihan

    pekerjaan.

    perhatian kepadaulasan guru.

    guru dan pelajar

    Kaedah:

    BBM:

    Buku teks, buku

    rujukan, nota

    edaran

    KBKK:

    Kesimpulan

    Nilai:

    Hemah tinggi

    LAMPIRAN

    SOALAN

    1. Kelaskan pekerjaan berikut mengikut sektor-sektor yang terdapat dalam ekonomi?

    9

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    10/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    a) Nelayan

    b) Petani

    c) Doktor

    d) Buruh kilang

    e) Usahawan

    f) Polis

    g) Askar

    h) Chef

    i) Guru

    j) Jurutera

    k) Pelombong

    l) Pekerja kilang

    m) Buruh binaan

    2. Apakah faktor-faktor yang diperlukan dalam sesuatu pemilihan pekerjaan yang

    baik?

    JAWAPAN

    1. Pekerjaan mengikut sektor-sektor ekonomi.

    SEKTOR PEKERJAAN

    10

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    11/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Sektor Pertama

    a) Nelayan

    b) Pelombong

    c) Petani

    Sektor Kedua

    a) Buruh Binaan

    b) Buruh Kilang

    Sektor ketiga

    a) Doktor

    b) Usahawan

    c) Polis

    d) Askar

    e) Chef

    f) Guru

    g) Jurutera

    2. Faktor-faktor pemilihan pekerjaan yang baik.

    Upah wang

    Perubatan

    Tempat tinggal

    Pengangkutan

    Cuti

    Suasana tempat kerja

    Pengalaman

    Kemahiran

    Kepakaran

    Liang Chi Huoy D20081032393

    Rancangan Pengajaran bagi Set Pengajaran

    11

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    12/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Mata Pengajaran : Ekonomi Asas

    Tarikh/ Hari : 18 Mac 2010(Selasa)

    Masa : 11:00pagi- 12:10tengah hari (80 minit)

    Tingkatan : 4PA2

    Bilangan Pelajar : 35 orang

    Tajuk : 2.0 Pendapatan dan Penggunaan Pendapatan Individu

    Subtopik : 2.2 Pendapatan Individu

    Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini diharap pelajar akan

    dapat :

    i) Mentakrifkan definisi Pendapatan Individu

    ii) Menyenaraikan jenis-jenis Pendapatan Individu

    iii) Mendefinisikan maksud setiap jenis Pendapatan Individu

    iv) Menyenaraikan sumber-sumber Pendapatan Individu

    v) Menghurai perbezaan antara upah benar dengan upah wang

    vi) Mengira faedah dan untung

    Pengetahuan sedia ada : Jenis-jenis pekerjaan dalam sektor ekonomi, faktor-faktor

    pemilihan pekerjaan

    Alat Bantu Mengajar : Hadiah, kertas majung, pen marker, buku teks

    Pendekatan/ Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar

    Kaedah : Bertanding, bincang dalam kumpulan, sumbangsaran, soal

    jawab

    Nilai : Amanah, Rasional, Kerjasama, Ketepatan, Bijaksana

    KBKK : Menyenarai, menghubungkait, mentafsir, mendefinisi, menjana

    idea, mengenalpasti, mengira dan membeza, mengingat

    kembali.

    12

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    13/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

    Langka/

    Masa

    Isi

    Kandungan

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/

    Kaedah/

    ABM/Nilai/

    KBKK

    Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set

    Induksi

    ( 10 minit)

    Pengenalan

    pendapatan

    Individu

    1) Minta pelajar

    mengeluarkan

    kertas

    2) Memberi arahan

    memulakan

    permainan

    huruf.

    3) Memberi hadiah

    kepada seorang

    pemenang

    permainan ini.

    4) Menghubung

    kaitkan permainan

    dengan tajuk

    yang hendak

    diajar

    1) Mengeluarkan

    kertas dan

    mendengar

    arahan

    yang diberi.

    2) Bertanding

    menyenaraikan

    perkataan yang

    bermula dengan

    huruf yang

    disebut oleh guru.

    3) Pemenang

    menerima hadiah.

    4) Mengenalpasti

    tajuk yang akan

    dipelajari.

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan

    pelajar.

    Kaedah:

    Bertanding

    ABM:Hadiah

    sebagai

    ganjaran

    Nilai:

    Amanah

    KBKK:

    Menyenarai

    Menghubung

    kait

    Langkah

    1

    (10 minit)

    Maksud

    Pendapatan

    Individu

    1) Menyoal pelajar

    tentang cita-cita

    mereka pada

    masa depan.

    1) Menjawab soalan

    guru ikut giliran.

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan

    pelajar

    13

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    14/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    (Pendapatan

    individu

    ialah

    jumlah

    pendapatan

    yang

    diterima

    oleh

    seseorang

    individu

    dalam

    suatu

    tempoh

    masa

    tertentu.)

    2) Menerangkan

    kepada pelajar

    bahawa pekerjaan

    yang bakal

    mereka ceburi

    pada masa depan

    akan mendapat

    ganjaran iaitu

    pendapatan.

    3) Menjelaskan

    definisi

    pendapatan

    individu dan

    menunjukkan

    cara pengiraanpendapatan

    individu

    2) Mentafsir

    penjelasan guru

    dan membuat

    catatan.

    3) Membuat catatan

    dalam buku nota.

    Kaedah:

    Soal jawab

    ABM:

    Buku teks

    Nilai:

    Rasional

    KBKK:

    Mentafsir,

    mendefinisi,

    mengira.

    Langkah

    2

    (25 minit)

    Jenis

    pendapatan

    individu.

    - upah- faedah

    - sewa

    - untung- dividen

    - bayaran

    pindahan

    1) Membahagikan

    pelajar kepada 6

    kumpulan yang

    terdiri daripada 5orang pelajar

    dalam satu

    kumpulan.

    2) Mengagihkan

    kertas majung

    dan pen maker

    kepada setiap

    kumpulan dan

    menyoal

    bagaimana

    pelajar akan

    mencipta wang

    jika mempunyai

    sumber-sumber

    ekonomi iaitu

    tanah, buruh,

    1) Duduk dalam

    kumpulan yang

    ditetapkan oleh

    guru.

    2) Setiap kumpulan

    dikehendaki

    menbuat peta

    minda mengenai

    bagaimana

    mereka akan

    mencipta wang

    dengan

    menggunakan

    sumber- sumber

    yang dinyata oleh

    guru, kemudian

    hantar wakil

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan

    pelajarKaedah:

    Bincang

    dalam

    kumpulan,

    sumbangsaran

    ABM:

    Kertas majung

    dan pen

    maker, Buku

    teks

    Nilai:

    Kerjasama,

    KBKK:

    Menjana idea,

    Menyenarai

    14

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    15/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    modal dan

    usahawan.

    3) Menjelaskan

    kepada pelajar

    maksud

    pendapatan

    individu dan

    menerangkan

    bahawa ganjaran

    bagi pengunaan

    sumber ekonomi

    juga merupakan

    pendapatan

    individu dan

    menjelaskanjuga maksud

    bayaran

    pindahan.

    untuk bentangkan

    di depan kelas.

    3) Membuat catatan

    tentang apa yang

    disebut oleh guru

    dalam buku nota.

    15

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    16/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Langkah

    3

    (20 minit)

    Sumber

    pendapatan

    Individu.

    -Bekerja

    sendiri

    -Bekerja

    dengan

    orang lain

    -Punca

    pendapatan

    lain

    Upah wang

    - upah yang

    dinyata

    dalam

    wang

    semasa

    Upah benar

    - jumlah

    barangan

    yang boleh

    dibeli

    dengan

    upah wang.

    1) Menyuruh pelajar

    memberi idea cara

    untuk

    meningkatkanpendapatan

    individu

    dalam kumpulan

    masing- masing

    2) Memastikan

    ketepatan

    jawapan yang

    diberi oleh

    pelajar dan

    memberi ulasan.

    3) Menerangkan

    perbezaan

    antara upah benar

    dan upah

    wang

    (upah nominal)

    4) Mengajar

    pengiraan faedah

    dan untung.

    1) Memberi idea

    dalam kumpulan

    masing- masing.

    2) Membuat peta

    minda dalam

    buku nota dengan

    mengumpulkan

    jawapan yang

    diberi oleh semuakumpulan dan

    pecahkan kepada

    tiga komponen

    yang utama iaitu

    bekerja sendiri,

    bekerja dengan

    orang lain, dan

    punca pendapatan

    lain.

    3) Mengenalpasti

    perbezaan di

    antara upah

    benar dan upah

    wang

    upah benar= upah wang

    Harga purata wang

    4) Membuat

    pengiraan faedahdan untung.

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan

    pelajarKaedah:

    sumbangsaran

    ABM:

    kertas majung

    dan pen maker

    Nilai:

    Bijaksana,

    ketepatan

    KBKK:

    Mengenalpasti,

    mengira dan

    membeza

    16

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    17/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Penutup

    (15 minit)

    Membuatkesimpulan

    1) Menguji

    pemahaman

    pelajar dengan

    mengunakan

    kaedah soal jawab

    (lampiran)

    sebagai rumusan

    untuk tajuk yang

    dipelajari hari ini.

    1) Angkat tangan

    menjawab

    soalan guru dan

    membuat

    rumusan dalam

    buku nota tentang

    apa yang telah

    dipelajari dalam

    tajuk ini.

    Strategi:

    Berpusatkan

    guru dan

    pelajar

    Kaedah:

    Soal jawab

    ABM:

    Buku teks

    Nilai:

    Bijaksana

    KBKK:

    Mengingat

    kembali,

    17

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    18/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Lampiran

    Soalan untuk kaedah soal jawab (penutup)

    1) Apakah maksud pendapatan individu?

    (Jumlah pendapatan yang diterima oleh seseorang individu dalam sesuatu tempoh masa

    tertentu.)

    2) Apakah maksud bayaran pindahan?

    ( Pendapatan yang diterima oleh individu yang tidak member sumbangan terhadap

    pengeluaran.)

    3) Contoh golongan yang menerima bayaran pindahan

    (pesara, mahasiswa, golongan kurang upaya dam lain-lain)

    4) Jenis-jenis pendapatan individu

    (Upah, sewa, faedah, untung, bayaran pindahan)

    5) Apakah maksud upah?

    Ganjaran kepada buruh yang menyumbangkan tenaga fizikal atau mental dalam aktiviti

    Pengeluaran

    6) Apakah maksud faedah?

    Ganjaran kepada pemilik modal wang.

    7) Nyatakan sumber pendapatan individu

    (Bekerja sendiri, bekerja dengan orang lain, punca pendapatan lain)

    18

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    19/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Koon Yoke Shan D20081032394

    Rancangan Pengajaran bagi Set Pengajaran

    Mata pelajaran : Ekonomi Asas

    Hari : Isnin

    Tarikh : 16.8.2010

    Masa : 11:25am-12:45pm (80 minit)

    Tingkatan : 4 Anggerik

    Bilangan pelajar : 30 Orang

    Tajuk : Pendapatan dan Penggunaan Pendapatan Individu

    Sub Tajuk : 1.) Maksud pendapatan boleh guna

    2.) Potongan pendapatan

    - Jenis potongan

    - Sebab potongan dibuat

    - Cara mengira potongan

    3.) Pengiraan pendapatan boleh guna

    Objektif pembelajaran: Pada akhir pengajaran, pelajar dapat:

    1.) Mendefinisikan maksud pendapatan boleh guna

    2.) Menghuraikan pelbagai potongan wajib

    3.) Menyenaraikan sebab-sebab potongan wajib dibuat

    4.) Menyenaraikan syarat-syarat dan kadar potongan wajib

    5.) Mengira kadar potongan KWSP, cukai pendapatan, zakat dan

    pendapatan boleh guna

    Pengetahuan sedia ada : Pelajar mempunyai ilmu tentang pendapatan individu.

    Pendekatan / Strategik : Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

    Kaedah : Main peranan (teknik lakonan), perbincangan, soal jawab,

    19

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    20/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    simulasi.

    Alat bantu mengajar : Komputer, LCD, Kalkulator, Kad manila, Buku teks, kertas

    mahjong, marker pen, papan putih

    Nilai : Kesyukuran, kejujuran, rasional, kerajinan, bekerjasama,

    berdikari, kebebasan, kebersihan fizikal dan mental.

    KBKK : Kemahiran membuat gambaran mental, kemahiran menghubung

    kait, membanding dan membeza, kemahiran menganalisis,

    kemahiran meramal, kemahiran menilai dan membuat keputusan.

    Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

    Langka

    h/masa

    Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Alat Bantu

    Mengajar /

    Kaedah /

    Strategik /

    KBKK /

    Nilai

    Aktiviti guru Aktiviti pelajar

    Set

    Induksi

    (5 minit)

    Pendapatan boleh guna 1) Guru

    membuat

    lakonan di

    mana guruberlakon

    sebagai

    Pengurus BesarHotel Sahara

    yang beragama

    Islam untukmenarik minat

    pelajar

    berkaitan

    dengan tajukpendapatan

    boleh guna.

    2)Guru akan

    bertanya soalan

    kepada pelajarsemasa guru

    1)Pelajar

    menyaksi

    lakonan guru

    dan memberitindak balas

    yang

    sewajarnya.

    2)Pelajar

    menjawab

    soalan yangdikemukakan

    ABM:

    Kad manila

    Kaedah:

    Main

    peranan

    (tekniklakonan)

    Strategik:

    berpusatkan

    guru

    KBKK:Kemahiran

    membuat

    gambaranmental,

    kemahiran

    menghubungkait,

    20

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    21/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    berlakon. oleh guru. kemahiran

    menganalisis

    Nilai:

    Kesyukuran,

    berdikari,kejujuran

    Langkah

    1

    (10 minit)

    Maksud pendapatan

    boleh guna-baki pendapatan yang

    diterima setelah ditolak

    potongan wajib

    1)Guru

    menerangkanmaksud

    pendapatan

    boleh guna danberikan contoh

    yang sesuai

    untukmenerangkan

    konsep

    pendapatan

    boleh guna.

    1) Pelajar

    memberiperhatian

    dengan

    mendengar apayang diajar oleh

    guru.

    ABM:

    Buku teks

    Kaedah:

    Simulasi

    Strategik:

    berpusatkanguru

    KBKK:

    Kemahiranmenghubung

    kait,

    kemahiranmenganalisis

    Nilai:

    Rasional,kesyukuran,

    hormatmenghormati

    Langkah

    2

    (15 minit)

    Maksud Kumpulan Wang

    Simpanan Pekerja

    (KWSP)-badan berkanun yang

    ditubuhkan oleh kerajaan

    dengan tujuanmenggalakkan tabungan

    dan menjamin hari tua

    pekerja

    Pengiraan KWSP

    -Kadar caruman semasa

    KWSP pekerja danmajikan adalah 11% dan

    1) Guru

    menerangkan

    maksudKumpulan

    Wang

    SimpananPekerja

    2) Guru

    mengajar kadarcaruman

    semasa KWSP

    pekerja danmajikan.

    1) Pelajar

    memberi

    perhatiandengan

    mendengar apa

    yang diajar olehguru

    2)Pelajar

    mendengar danmenghafal

    formula kadar

    carumantersebut.

    ABM:

    Buku Teks,

    papan putih,marker pen

    Kaedah:Main

    peranan

    (teknik

    lakonan),perbincangan

    Strategik:

    berpusatkan

    21

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    22/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    12%

    Caruman pekerja

    Caruman majikan

    Zakat

    -zakat membawa maksud

    suci. Pembayaran zakatdapat menyucikan harta

    pemiliknya kerana

    sebahagian daripada harta

    yang dimiliki itumerupakan kepunyaan

    orang lain

    Pengiraan zakat

    -Kadar bayaran zakat

    harta benda adalah 2.5%daripada pendapatan atau

    harta benda seseorang

    Bayaran zakat

    3) Gurumeminta

    seorang pelajar

    berlakon

    sebagai pekerjayang baru dapat

    gaji sebanyakRM 3 000 dan

    meminta

    pelajar lain

    mengeluarkankalkulator

    untuk mengajar

    jumlah wangyang perlu

    dicarumkanoleh pelajar danmajikannya

    dalam

    Kumpulan

    WangSimpanan

    Pekerja

    4) Guru

    menerangkan

    maksud zakatdan cara

    pengiraan

    bayaran zakat

    3) Pelajarmengeluarkan

    kalkulator dan

    mengira jumlah

    wang yangperlu

    dicarumkanoleh pelajar

    yang berlakon

    dan majikannya

    dalamKumpulan

    Wang

    SimpananPekerja

    4) Pelajar

    memberi

    perhatiandengan

    mendengar apa

    yang diajar olehguru tentang

    zakat dan

    belajar mengira

    bayaran zakat

    guru dan

    pelajar

    KBKK:

    Kemahiran

    membuatgambaran

    mental,kemahiran

    menghubung

    kait,

    kemahiranmenganalisis,

    kemahiran

    mengira

    Nilai:Hormatmenghormati

    , kesyukuran,

    berdikari,

    kejujuran,rasional,

    bekerjasama

    Langkah3

    (20 minit)

    Maksud cukaipendapatan perseorangan

    -cukai langsung yang

    dikenakan terhadappendapatan seseorang

    individu

    Maksud pelepasan cukai-sejumlah pendapatan

    individu yang

    dikecualikan daripada

    1) Gurumenerangkan

    maksud cukai

    pendapatanperseorangan

    1) Pelajarmemberi

    perhatian

    denganmendengar apa

    yang diajar oleh

    guru tentang

    cukaipendapatan

    perseorangan

    ABM:

    Buku Teks,

    papan putih,

    marker pen

    Kaedah:

    Main

    peranan(teknik

    lakonan)

    22

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    23/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    cukai pendapatan

    Pengiraan pelepasan

    cukai

    -Pelepasan cukai yang

    dibenarkan oleh LembagaHasil Dalam Negeri

    Butir-

    butir

    RM

    Diri

    Isteri

    Anak di

    bawah

    umur 18

    tahun

    Anak di

    universitiatau kolej

    tempatan

    Anak di

    universiti

    atau kolejluar

    negeri

    Perubatan

    Ibu Bapa

    CarumanKWSP

    dan

    premiuminsurans

    nyawa

    8000

    3000

    800

    seorang

    3200

    seorang

    1600

    seorang

    5000

    maksim

    um

    5000

    maksim

    um

    Maksud Pendapatan

    boleh cukai

    -jumlah pendapatanselepas ditolak jumlah

    pelepasan cukai

    Pengiraan Pendapatan

    boleh cukai

    2) Guru

    menerangkanmaksud

    pelepasan cukai

    dan cara

    pengiraanpelepasan cukai

    3)Guru

    menerangkan

    maksudpendapatan

    boleh cukai dan

    carapengiraanya

    4) Guru

    menerangkan

    cara pengiraan

    cukaipendapatan

    perseorangan

    2) Pelajar

    belajar maksudpelepasan cukai

    dan cara

    mengira

    pelepasan cukaidengan penuh

    perhatian

    3)Pelajar

    belajar maksud

    dan caramengira

    pendapatan

    boleh cukaidengan penuh

    perhatian

    4)Pelajar

    mengira cukai

    pendapatan

    perseorangan

    Strategik:

    berpusatkanguru dan

    pelajar

    KBKK:Kemahiran

    membuatgambaran

    mental,

    kemahiran

    menghubungkait,

    kemahiran

    menganalisis,kemahiran

    mengira

    Nilai:

    Kesyukuran,

    berdikari,

    kejujuran,rasional,

    bekerjasama

    23

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    24/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Pengiraan Cukai

    Pendapatan Perseorangan-rujuk Lampiran 1

    Langkah

    4

    (10 minit)

    Maksud Pertubuhan

    Keselamatan

    Sosial(PERKESO)

    -badan berkanun yangbertujuan untuk

    mentadbir skim

    keselamatan sosial danmemberi perlindungan

    kepada para pekerja

    terhadap beberapa

    kejadian di luar jangka

    Pengiraan PERKESO

    -Caruman kepadaPERKESO adalah 1.75%

    daripada gaji pekerja,

    iaitu 1.25%disumbangkan oleh pihak

    majikan dan 0.5% oleh

    pekerja

    1) Guru

    meminta

    pelajar

    membentukkumpulan di

    mana 5 orang

    pelajar dalamsatu kumpulan

    untuk

    membincangka

    n maksud dancaruman

    kepada

    PERKESO

    2) Pelajar

    dikehendakimembentangka

    n hasil

    perbincanganmereka

    1)Pelajar

    membentuk

    kumpulan dan

    berbincangmaksud dan

    caruman

    kepadaPERKESO

    dalam

    kumpulan

    2) Pelajar

    membentangkan hasil

    pembentangan

    mereka

    ABM:

    Buku Teks

    Kaedah:

    Main

    peranan

    (tekniklakonan)

    Strategik:

    berpusatkanguru dan

    pelajar

    KBKK:

    Kemahiran

    membuatgambaran

    mental,

    kemahiranmenghubung

    kait,kemahiranmenganalisis,

    kemahiran

    mengira

    Nilai:

    Kesyukuran,

    berdikari,kejujuran,

    rasional,

    bekerjasama

    Langkah

    5

    (5 minit)

    Pengiraan Pendapatan

    Boleh Guna

    - Pendapatan boleh guna= Jumlah pendapatan

    individu Caruman

    1) Guru

    mengajar cara

    menghafalformula

    pendapatan

    1) Pelajar

    mendengar dan

    lagu yang diajaroleh guru untuk

    menghafal

    ABM:

    Kertas

    mahjong,marker pen

    24

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    25/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    KWSP Bayaran zakat

    Cukai pendapatanperseorangan Caruman

    PERKESO

    boleh guna

    denganmenggunakan

    lagu

    2)Gurumeminta

    pelajar berdiridan buat

    bersama

    formula

    pendpaatanboleh guna

    2) Pelajarberdiri dan

    mengikut apayang dilakukan

    oleh guru

    Kaedah:

    Simulasi

    Strategik:

    berpusatkan

    guru danpelajar

    KBKK:

    Kemahiran

    membuat

    gambaranmental,

    kemahiran

    menghubungkait,

    kemahiranmenganalisis,kemahiran

    mengira

    Nilai:

    Kebersihan

    fizikal dan

    mental,berdikari,

    kejujuran,

    rasional,bekerjasama

    Langkah

    6

    (10 minit)

    Membuat Penilaian

    -rujuk lampiran 2

    1)Guru

    memberikan

    soalan untuk

    menguji tahapkefahaman

    pelajar

    1) Pelajar

    menjawab

    soalan yang

    diberikan olehguru

    ABM:

    Kertas soalan

    Kaedah:

    Soal jawab

    Strategik:

    berpusatkan

    pelajar

    KBKK:

    Kemahiran

    membuat

    gambaranmental,

    kemahiran

    menghubung

    25

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    26/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    kait,

    kemahiranmenganalisis,

    kemahiran

    mengira,

    kemahiranmeramal,

    kemahiranmenilai dan

    membuat

    keputusan

    Nilai:

    Kesyukuran,

    berdikari,kejujuran,

    rasional,bekerjasama

    Penutup

    (5 minit)

    - Membuat kesimpulan 1)Guru meminta

    seorang

    pelajar untukmembuat

    kesimpulan

    tentang apa

    yang diajaroleh guru

    pada kuliahhari ini

    1)Pelajar yang

    dipilih akan

    buatkesimpulan

    tentang apa

    yang belajar

    pada kuliahhari ini

    ABM:

    Kaedah:

    Perbincangan

    Strategik:

    berpusatkanpelajar

    KBKK:

    Kemahiran

    membuat

    gambaranmental,

    kemahiran

    menghubungkait,

    kemahiran

    menganalisis,kemahiran

    meramal,

    kemahiranmenilai dan

    membuat

    keputusan

    26

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    27/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Nilai:

    Berdikari,

    kejujuran,

    rasional,

    bekerjasama

    Refleksi:

    Lampiran 1

    27

  • 7/29/2019 RPH Kumpulan x

    28/28

    Rancangan Pengajaran Harian

    Kadar cukai pendapatan mengikut tahun taksiran 2002 yang dipetik daripada Belanjawan

    2002

    Lampiran 2

    Soalan

    Pendapatan tahunan Encik Ali adalah RM 18 000. Daripada jumlah pendapatan itu, dia

    mencarumkan 11% kepada KWSP dan membayar RM 90 untuk PERKESO. Encik Ali

    juga membayar zakat sebanyak RM 450. Jika jumlah cukai pendapatan yang perlu

    dibayar oleh Encik Ali adalah RM 40, hitungkan pendapatan boleh guna Encik Ali.

    Jawapan:

    Butir-butir RM RM

    Pendapatan tahunan

    Potongan wajib

    Caruman KWSP (18 000 11%)Caruman PERKESO

    Bayaran zakatCukai pendapatan

    1 98090

    45040

    18 000

    2 560

    Pendapatan boleh guna 15 440

    Pengiraan cukai pendapatan Pendapatan boleh cukai(RM)

    Kadar(%)

    Cukai (RM)

    Di atas setiap Ringgit yang pertamaDi atas setiap Ringgit yang berikut

    2 5002 500

    01

    025

    Di atas setiap Ringgit yang berikut5 00015 000 3

    25450

    Di atas setiap Ringgit yang berikut

    20 000

    15 000 7

    475

    1 050

    Di atas setiap Ringgit yang berikut

    35 000

    15 000 13

    1 525

    1 950

    Di atas setiap Ringgit yang berikut

    50 000

    20 000 19

    3 475

    3 800

    Di atas setiap Ringgit yang berikut

    70 000

    30 000 24

    7 275

    7 200

    Di atas setiap Ringgit yang berikut

    100 000

    150 000 27

    14 475

    40 500

    Di atas setiap Ringgit yang berikut

    250 000

    250 000 28

    54 975